Neva Bulvarı İncelemesi Konusu Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Neva Bulvarı İncelemesi Konusu Özeti

Neva Bulvarı, Petersburg'da yaşayan iki arkadaşın aynı meydanda yaşadıkları farklı dramı konu edinir.

Pastoral Senfoni Kitap İncelemesi Konusu Yorumu Özeti
Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat Özet İnceleme
Yakıcı Sır Stefan Zweig Kitap Özeti İncelemesi

Neva Bulvarı İncelemesi Konusu Özeti değerlendirmesi. Nikolay Vasilyeviç Gogol öyküsüdür. Rus klasiklerinden bildiğimiz meşhur Neva (Nevski) Bulvarı bağlantılı bir öyküdür. Aslında iki arkadaş, intihar, kadınlar konu edilse de asıl konu bulvarın kendisidir. İlk okuduğum kitabı tabii ki Ölü Canlar romanıydı. Zaten Gogol denilince benim gibi sıradan bir okurun aklına gelen kitaplar: Ölü Canlar, Bir Delinin Hatıra Defteri, Palto, Burun, Neva Bulvarı’dır. Yani Petersburg Öyküleri ilk olarak aklımıza gelir. Yıllar önce okuduğum bu öyküleri tekrar okumak büyük zevk veriyor. Dünya klasiklerini ilk okuduğum zamanlara bir zaman yolculuğu yapıyorum adeta…

 🠉 Ölmeden önce okunacak, zihin aydınlatan kitaplar ve yüzlerce kitap özeti, yorumu, incelemesi için site manüsüne bakabilirsiniz. Yukarıdaki renkli düğmeler sizi en güncel ve çok ilgi gören kitaplara ulaştıracak. Yorum yazmayı unutmayınız. Ayrıca siz de kitap önerilerinizi yazabilirsiniz.

Neva Bulvarı İncelemesi Konusu Özeti
Neva Bulvarı

Neva Bulvarı İncelemesi Konusu

Bir zamanların en ünlü caddelerinden birinin adı. Rus klasiklerinde adı sık sık geçer. Googol bu öyküsünde aslında iki arkadaşın Neva Bulvar’ında peşinden gittikleri kadınlardan da iki arkadaştan da bahsetmiyor. Burada aslında bahsedilen bulvarın kendisi. Bulvar adeta etten ve kemiktendir. Bir ruhu vardır. Öyküye başlarken sayfalarca bulvar anlatılır. Bu anlatım o kadar canlıdır ki! Bulvarı gözünüzün önünde canlandırırsınız. Bulvara girip çıkan insanlar, hangi sosyal statüden insanlar oraya uğrar? Nerede ne bulunur? Günün hangi saatinde kalabalıktır? Bulvar sanki bir panayır yeridir.

Bulvarın çok romantik bir havası vardır. Saat 4’ten sonra boşalan bulvarda boş gezenlerden başkası bulunmaz. Ama akşam lambalar yanınca yine sabah ki kalabalığına kavuşur. İşte bu meydanda her türlü Rus insanı bulunur ve buraya uğramayan insan neredeyse hiç yoktur. İşte bu insanlar arasında biri ressam diğeri teğmen iki arkadaş vardır. Onlar da Neva Bulvarı’nın cazibesine, pisliğine kapılanlardandır.

Neva Bulvarı Özeti ve Yorumu

Genç ressam Piskarev ve arkadaşı Teğmen Pirogov Neva Bulvarı’da gezinirken gözlerine iki kadın ilişir. Piskarev sarışın bir kadının peşinden gider ve kadını takip eder. Kadın bir eve girer, ressam da o eve girer. Ressam kadının girdiği evin bir batakhane gibi bir yer olduğunu görünce oradan kaçsa da kadına bir defa âşık olmuştur. Kadın ressamı uşağı vasıtası ile evine çağırır aslında yüksek sosyeteden biridir. Ressam ona aşkını anlatsa da kadın bu aşkı ve Piskarev’i aşağılar. Sonuç ise tam bir trajedidir.

Diğer arkadaş Teğmen Pirogov da bulvarda bir kadının peşinden gider, o da evli bir kanının peşine düşmüş ve kocasına rağmen kadına kur yapmaktadır. Alman kocası durumun farkına varmış ve çok öfkelenmiştir. Fakat teğmen, ressamdan daha şanslıdır çünkü o delicesine âşık olmamıştır olsa olsa onun için bu bir eğlencedir. Biri romantizm ve aşk için canından olan diğeri ise sırf eğlence için bir kadının peşinden giden iki arkadaşın ortak noktaları aslında neva Bulvarıdır. Her şey orada başlar…

Puanlama

3.8
TOPLAM PUAN
Konu
Akıcılık
Gerçeklik
Karakter
Neva Bulvarı İncelemesi Konusu Özeti

Yorumlar

WORDPRESS: 0