Nietzsche Ağladığında Kitap Konusu Özeti ve Filmi

Ana SayfaKitap Yorumları

Nietzsche Ağladığında Kitap Konusu Özeti ve Filmi

Lou Salome adındaki genç kadın doktorla Venedik'te bir kafede görüşme imkanını yakalar. Genç kadının doktordan ilginç bir isteği olacaktır.

Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üstüne Kitap Konusu
Felsefe Kitabı The Philosophy Book Kitap Konusu İncelemesi
Mutlu Olma Sanatı Arthur Schopenhauer Konusu İncelemesi

Nietzsche Ağladığında Kitap Konusu Özeti ve Filmi. Friedrich Wilhelm Nietzsche kimdir? Sorusuna verilecek cevap her halde bu romandır. Ünlü Alman filozof, filolog, şair Nietzsche en önemli felsefecilerden. Felsefesini ve dilini anlamak tabii zor. Irvin D. Yalom bu romanda gerçekten de filozofun hem biyografisini hem felsefesini hem genel olarak ruh halini okuruna ulaştırıyor. Romanın konusu, özeti ve incelemesi burada.

Orijinal adı When Nietzsche Wept olan bu yapıtın beyazperde uyarlaması da yapıldı. Film yani movie versiyonu 1s 45 dk uzunluğunda. 2007 ADB yapımı film bu yazı hazırlandığında henüz ülkemizdeki dijital platformlarda bulunmuyordu. Bu nedenle film ile ilgi bir şey yazmadan sadece filme uyarlanan kitaplar kategorisi için fragmanı sayfaya ekledik. IMDb

Nietzsche Ağladığında Kitap Konusu Özeti ve Filmi

Doktor Josef Breuer ünlü bir kulak burun boğaz KBB doktorudur. Avrupa’da ünlü bir doktor olarak bütün zengin ve aristokratların doktoru sayılır. Tıp alanında da başarılı biridir. Kendi adıyla anılan pek çok tıbbi buluşu bulunur. Ünlü bir doktor olarak kendisine ulaşmak da neredeyse imkansızdır. Lou Salome adındaki genç kadın doktorla Venedik’te bir kafede görüşme imkanını yakalar. Genç kadının doktordan ilginç bir isteği olacaktır.

Nietzsche Ağladığında Kitap Konusu Özeti ve Filmi
Nietzsche Ağladığında

Bir arkadaşı için yardım isteyen Lou Salome bu kişinin eski bir üniversite profesörü olduğunu söyler. İntihar edeceğinden korkmaktadır. Friedrich Nietzsche adındaki bu filozof geleceğin en büyük felsefecilerinden olacaktır. Alman felsefesi tehlikededir, çünkü Nietzsche yapıtlarını tam olarak bitirmemiştir ve yaşamalıdır. Fakat psikolog olmayan doktor ilk başta bu isteği kabul etmez fakat genç kadının cazibesine kapılıp kabul eder.

Nietzsche Ağladığında Kitap Konusu Özeti ve Filmi
Nietzsche Ağladığında

Bu sırada doktor Breuer, henüz genç bir psikiyatr olan Freud ile de görüşür. İki arkadaş bu durumu tartışırlar. Rüyalar, psikanaliz, hipnotizma üzerine çalışmaları olan Dr. Freud henüz sıradan bir doktordu. Breuer karısı ile sorunlar yaşar ve sakat ama çok güzel hastası Bertha’yı kafasına takmıştır. Bertha için karısını terk etmek de ister. Fakat bu da imkansızdır. Tüm bu karışıklık içinde Breuer, kendini psikolojik açıdan iyileştirmesi için Nietzsche ile anlaşma yapar. Breuer onun baş ağrılarını ve migrenini tedavi edecek, Nietzsche de doktorun psikolojik sorunlarını çözecektir. Fakat Breuer’ın planı böyle bir numara yaparak daha sonra rolleri değiştirmektir.

Nietzsche Ağladığında Kitap Konusu Özeti ve Filmi
Nietzsche Ağladığında

Nietzsche, Sigmund Freud, Josef Breur, Lou Salome Kimdir?

Nietzsche ile doktor günlük seanslar yaparlar. İkisi de yaşamlarındaki olumsuzlukları anlatırlar. Bu sırada Nietzsche kendi felsefesini, yaşam görüşünü anlatır. Kitaptaki bu diyaloglar okuruna müthiş bir felsefi keyif sunduğu gibi Nietzsche’in 1882’ye kadar yazdığı kitaplardan çok iyi alıntılar var. Sigmund Freud’un histeri üzerine çalışmalarından da bahsedilir. Kitapta iki karakter kurgudur. Diğer karakterlerin hepsi gerçek kişilerdir.

Nietzsche Ağladığında Filmi Movie
Nietzsche Ağladığında

Irvin D. Yalom, Nietzsche’in Pek İnsanca, Çağa Aykırı Düşünceler, Tan Kızıllığı, Şen Bilim adlı kitaplarını romanda kullanır. Nedeni de 1882 yılında geçen romanın bu tarih ve öncesinin kitaplarını tarihsel olarak konu etmesidir. Ayrıca Böyle Söyledi Zerdüşt kitabındaki düşüncelerin özetini de karşılıklı konuşmalarda bulmak mümkün. Bu paragrafın başlıklındaki ve romandaki (araba sürücüsü ve bacanak hariç) tüm karakterler olaylar gerçek. Sadece iki rüya hariç diğerleri ve bazı mektuplar kurgu. Çok iyi bir felsefi roman.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması