Oblomov Kitap Yorumu, Özeti ve Oblomovluk

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Oblomov Kitap Yorumu, Özeti ve Oblomovluk

Oblomov Kitabı Konusu Özeti ve Oblomovluk üzerine bir şeyler. Klasik romanlarda ayrı bir yeri olan bu romanı okumanız gerekli...

Amok Koşucusu Stefan Zweig Yorumu Özeti Konusu
Nasıl Ölünür Kitap İncelemesi Konusu Özeti
Zacharius Usta Kitap Yorumu, İncelemesi, Özeti

Oblomov kitabı konusu kısacık bir özeti ve tabii ki Oblomovluk bu sayfanın konusu. Oblomov romanı Rus edebiyatında ve dünya edebiyatında çok ayrı ve incelikli bir yere sahiptir. İvan Aleksanroviç Gonçarov romanın yazarıdır. Her ne kadar filmi de olsa filmler kitabın etkisini veremiyor. Şimdi sırayla, Oblomovluk, romanın konusu ve özeti bölümlerini okuyacaksın. Tabii ki kitap görselleri de sayfa içinde. Romanda bazı yerler özellikle İlya İlyiç’in rüyası ve diğer ayrıntılar bazen romanı okumayı güçleştirse de bazen eğlenceli bezen drama tarafı ağır basan bir roman.

Oblomov Kitap Yorumu, Özeti ve Oblomovluk

Oblomov Kitap Yorumu, Özeti ve Oblomovluk

Oblomov

Oblomov, tembel, yerinden kalkmayan, hiç bir resmi işten anlamayan ve şehirde yaşayan bir derebeyidir. Tek geliri Oblomovka çiftliğinden gelen paradır. Kitabın ön sözünde bahsedildiği gibi Rusya’da sanayi toplumuna geçiş ve Avrupalılaşma, batılaşma zamanlarında yıkılan derebeylik sistemi konu alınır. Hiç bir şey üretemeyen derebeyler, şehirlerde tembel yaşamlarına devam ederler. Diğer yandan da sanayileşme ve kalkınma kişisel gayretleri, herkesin çalışması gerçekliği ile gelir. Tembelliğe ve kölelerini çalıştırmaya alışan derebeyler kendilerini  şehir hayatında yabancı bir dünyada hissederler. İşte Oblomov da o derebeylerindne biridir.

Oblomov Kitap Yorumu, Özeti ve Oblomovluk

Oblomov Romanı

Oblomovluk Nedir?

Oblomovluk, üretmeyen, tembel tembel oturan, her şeyden ürken, çalışmayı beceremeyen insanları anlatır. Roman kahramanı da gün boyunca oturduğu kanepeden kalkmaz. Yemeğini aynı kanepede eyer. Konuklarını aynı odada ağırlar. Dışarı hiç çıkmaz. İlya İlyiç’e göre dışarı çıkmak, gazete okumak, günlük olaylarla ya da dünya ile ilgili olaylarla ilgilenmek boş işlerdir. Sosyetenin davetiyeleri, müzikler, opera, tiyatro gibi sosyal iletişimler gereksiz ve yorucudur. Yaşama ve her şeye ilgisizlik, tembelce yatıp hayallere dalmanın adı: Oblomovluk’tur.

Online Kitap Satın Alma Siteleri En İyi Hangisi?

Kitap tavsiyeleri, ölmeden önce okunacak, bizi karanlıktan aydınlığa taşıyacak kitaplar TIKLA

Oblomov Kitabının Özeti

Uşağı Zahar ile çiftliğinden çok uzaklarda şehirde yaşayan derebeyi İlya İlyiç tembel biridir. Uşağı ile birlikte yaşadığı evden asla çıkmaz. Konuklarını aynı yattığı, yemek yediği kanepesinde ağırlar. Tembellik ve dünyaya olan ilgisizliği ile ün salmıştır. Uşağı Zahar efendisine bağlı biraz da ukala bir uşaktır. 

Bir gün İlya İlyiç çiftlikten bir mektup alır. İşler iyi gitmiyor, çiftlik zarar ediyor ve köleler çalışmıyordur. Üstelik ev sahibi de evden çıkmasını istemiştir. Evden çıkmak istemeyen, çiftliğe gidip işlerini düzeltmeyen daha doğrusu dışarıya adımını atmayan Oblomov zor durumdadır. Zaten hiç bir işten anlamaz. Sadece çiftlikten gelen parayı harcamaktan anlar.

Oblomov Kitap Yorumu, Özeti ve Oblomovluk

Oblomov Romanı

Çocukluk arkadaşı Alman, Ştolts Oblomov’u evindne çıkması ve çiftliğe gitmesi için, hareketli bir yaşam için ikna etmek ister. Yaşamla, ilgilenmesini, günlük gazete okumasını ister. Ama İlya İlyiç kısa süreliğine yaptığı kâtiplik işinden sonra hiç çalışmamıştır. Daireden ayrıldıktan beri evden adımını atmamıştır. Artık başka bir işle uğraşması mümkün değildir

Oblomov uşağı ile birlikte Ştoltz’un tanıştırdığı Olga ve teyzesine yakın bir yere taşınır. Kıza âşık olan Oblomov biraz olsa kendini düzeltse de Oblomovluk ruhuna işlemiştir. Daha sonra Tarantyev adındaki üçkağıtçı arkadaşı, Oblomov’u Matveyeviç adında bir katibin evine taşınması için ikna eder. Hiç bir işten anlamayan ama aslında temiz ruha sahip Oblomov burada bu evde dramına devam eder. Aşkı, tembelliği, kazıklanması, Oblomovluğu ile ezilen İlya İlyiç sonunda okuruna komik bir drama bırakır.

İvan Gonçarov

Oblomov Romanı

Kitap hakkında kısaca

İş Bankası Kültür Yayınları (ciltli baskıyı tavsye ediyorum) TIKLA
Kitap 623 sayfa
Çeviri: Sebahattin Eyüboğlu, Erol Güney
Rusça aslından, İngilizce ve Fransızca karşılaştırmalı çeviri yapılmış
Önsöz. ÇOk iyi kısa bir ön söz mevcut.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması