Oidipus Kolonosta Sophokles Kitap İncelemesi Özeti Konusu

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Oidipus Kolonosta Sophokles Kitap İncelemesi Özeti Konusu

Oidipus Kolonosta, Sophokles'in yazdığı son tragedyasıdır. Kör olan Oidipus, kızlarının yardımıyla yaşamaya devam ederken Atina Kralına sığınır

Lyon’da Düğün Stefan Zweig Kitap Özeti Konusu İncelemesi
Ölü Canlar Kitap Özeti İncelemesi Konusu
Nasıl Ölünür Kitap İncelemesi Konusu Özeti

Oidipus Kolonosta Sophokles Kitap İncelemesi Özeti. Sophokled (Sofokles) MÖ 406 yılında Atinanın banliyösü sayılan Kolonos’ta doğdu. Bu son tragedyasını ölmeden kısa süre önce 90 yaşında yazdı. Kral Oidipus’un devamı niteliğindeki tragedya, Oidipus’un tahtı bırakmasından sonraki yaşlılık zamanını anlatır. Oidipus, babasını öldürdüğü ve annesiyle evlendiği için şehrin başına gelen felaketten sorumludur. Zeus’un oğlu Apollon’un kehanetine göre, baba katili bulunmadıkça şehrin üzerindeki hastalık kalkmayacaktır.

Kral Oidipus tragedyasından bahsediyorum. Sonunda kral babasını öldürdüğünü itiraf eder. Tahtına dayısı geçer ve kendi gözlerini kör eden Oidipus da böylece ortadan kaybolur. Oidipus Koronos’ta bu tragedyanın devamıdır. Kralın bağışlanıp, günahlarının affedilip adeta bir aziz gibi tanrıların katına erişmesini, son nefesine kadar yaşadıkları anlatılır. Zihnimizi sabit düşüncelerden arındıracak harika kitaplar için buraya tıklayın

Oidipus Kolonosta Sophokles Kitap İncelemesi Özeti
Sophokles Oidipus Kolonosta

Oidipus Kolonosta Sophokles Kitap İncelemesi Özeti KOnusu

Kral Oidipus, kendisine bakan, yediren içiren kızları ile Kral Theseus’un kentine gelir. Onu ve kızı Antigone’u yaşlılar heyeti hiç iyi karşılamaz. Çünkü öyküsünü, laneti ve tahttan nasıl düştüğünü herkes bilmektedir. Oidipus’un diğer kızı İsmene’de çıkıp gelir. Kral Theseus zorla da olsa, Oidipus’un kalmasına izin verir. Oidipus, yeni kehanetlerde bulunur. Thebai Kralı ile Theseus şavaşacaktır. Tüm bu ololaylar olurken fefasız oğlu Polyneikes çıka gelir. Babasından kardeşini tahttan indirmek için yardım ister. Oidipus, oğlunu tekrar lanetleyerek geri gönderir.

Oidipus Kolonosta İncelemesi ve Yorumu

Çıkan savaşta Theseus kazanan taraf olur. Oiipus istediği gibi kabul görür. Artık huzur içinde ölebilecektir. Oidipus Kolonosta Sophokles hakkında son sözlerimi söylemek istiyorum. Bu iki tragedyayı çok sebdiğimi söyleyebilirim. Hırs, ihanet, yanlışlıklar; hataların cezası, insanın insana y aptığı kötülükler… Tanrılar’ın sadece adlarının olduğu tragedyada hiç bir tanrı çıkıp gelmez ve insnalar ile konuşmaz. İnsanlar tanrıların yasakladığı bölgelere giremedikleri gibi tanrıların verdiği musibetler karşısında da yine tanrılara sığınırlar. Kitap satış sitelerinin en çok okunanlar listesinden uzak, bu tip başyapıtları okumak zihinsel evrimimiz açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum.

🍭Oidipus Kompleksi nedir? Ayrıntılar için buraya dokunun.

Yorumlar

WORDPRESS: 0