Oliver Twist Charles Dickens Kitap Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Oliver Twist Charles Dickens Kitap Özeti İncelemesi

Yetim Oliver Twist, yaşamın zorluklarının üstesinden gelmeye çalışır. O her zaman doğru ve düzgün davanışlar sergilemeye çalışan iyi kalpli bir çocuktur

Büyük Umutlar Charles Dickens Kitap Özeti İncelemesi Konusu
İki Şehrin Hikayesi Kitap Özeti Konusu İncelemesi
Bir Noel Şarkısı Charles Dickens Kitap Özeti Konusu

Oliver Twist Kitap Özeti İncelemesi. Charles Dickens’ın beyazperdeye uyarlanan çocukklar için yazılmış harika kitabıdır. Çocukluğunda dünya çocuk edebiyatından seçmeleri okumayanlar büyüyünce büyük eksiklik hissedecekler, bu kesin. Yaşımız kaç olursa olsun galiba çocuk tarafımızın az çok olması gerekiyor. Çocuklar kadar saf, temiz, her türlü dogmadan arıtılmış bir zihinle düşünmemiz gerekiyor. Çocuk edebiyatını yetişkinler özellikle okumalı. Çocuk edebiyatının en güzel yapıtlarını okumaya başladım. Çocukken okuduklarımı bir daha okumak güzel bir his. Bir çocuk kitabı bize ne katar da denilmemeli Bu konuya daha sonra Oz Büyücüsü’nden bahsederken ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğim. Sokak çocuğu tabiri biraz kaba olsa da etikette bu tabiri kullandım. Oliver Twist’in film uyarlaması da var. Filmini izlemek de keyifli olacaktır. Aşağıda bir fragman videosu var. Şimdi kitabın özetine geçeyim.

Oliver Twist Charles Dickens Kitap Özeti İncelemesi

Aslında kitabın konusunu hemen hemen herkes biriliyor, ünlü bir kitap. Oliver Twist dünyaya geldiğinde annesi de ölür. Yeim kalan bebek bir yetim haneye verilir. Burada çok kötü şartlar altında yaşar. Biraz da yaramaz ve akıllı olan Oliver Twist biraz büyüyünce yetimhanenin müdürü tarafından mezarlık yapan bir adama verilir. Orada çok şiddet gören dayak yinen çocuk oradan kazar. Amacı Londra’ya gitmektir.

Oliver Twist Charles Dickens Kitap Özeti İncelemesi
Oliver Twist

Londra’ya gider. Bu kocaman şehirde hiç kimseyi yanımaz. Yiyeceği de biter, parasıda yoktur. Tanıştığı bir çocuk onu barınması için bir yere götürür. Bu yer aslında dilencilerin mekanıdır. Artık bir dilenci ve hırsız olan ama bunu hiç istemeyen Oliver bir hırsızlığa karışır. Bir güzel dayak yer am ahırsızlığı yanındaki çete üyeleri yapmıştır. Yaşlı adan çocuğu yanına alır ve ona para emanet edder. Bu çocuk için iyi bir fırsattır. Doğruluğunu ispatlamalıdır. ama çete Oliver’ı kaçırır. Oliver’ı çete lideri öldürmek ister. Bir hırsızlık sırasında Oliver vurulur. Sonunda Oliver Twist, dilencilerden kurtulup cüzdanı çalınan yaşlı adamı himayesine tekrar girer, çete dağılır, yok edilir.

Yorumum

Kitapta Oliver Twist dilencilencilik dersi alır. Kendi aralarında cüzdan çalma müsabakası yapılır. Kitabın filminde de bu sahne canlandırılır. Birçok filme de ilham kaynağı olur. Yeşilçam filmlerinde bile bu sahneden esinlenmişlerdir. En güzel çock kitaplarından olsa da yetişkinler için de harika bir kitap olduğu kesindir. Özellikle yetişkinlerin doğruluğa, iyilik yapmaya ihtiyaçları vardır. Çocuk kitapları bense az çok insnalığın gereğini unutmuş yetişkinler için de çok iyi öykülerdir. Ben de bu nedenle çocuk kitaplarını okumaya başladım. Gerçi sırada çok fazla okunacak kitap olsa da arada bir çocuk kitaplarını okumak güzel oluyor. Zaten çocuk kitapları genellikle çabuk okunuyor. Neyse bu yazı bu kadar. Okumak gerçekten de düşünce aydınlığı demektir. Rahat ve huzurlu bir biçimde yaşamak için zihnimizdeki tartışılmaz doğruları bir kenara bırakmamız gerekecektir.

Yorumlar

WORDPRESS: 0