Ölümcül Yumurtalar İncelemesi Yorumu Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Ölümcül Yumurtalar İncelemesi Yorumu Özeti

Ölümcül Yumurtalar canlıların gelişimini hızlandıran bir buluş yapan Profesör Periskov'un bu keşfi kötü elle geçecek ve bir felaket yaşanacaktır.

Sürgün Gezegeni Kitap İncelemesi Konusu Yorumu
Vakıf Isaac Asimov Kitap Konusu Özeti İncelemesi
Geri Giden Saat Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Ölümcül Yumurtalar Mihayl Afanasyeviç Bulgakov romanıdır. Daha önce Köpek Kalbi adlı Sovyet Rusya’sını ve toplumunu eleştirdiği romanı ile ilgili değerlendirme ve kısacık bir özeti BURADA yapmıştım. Bu romanda da diğer romandaki gibi karşımıza bir Profesör çıkıyor. Yine bir yönetim eleştirisi var. Çok çabuk bir zamanda okunup bitirilecek bir roman. Özellikle son bölümleri ve romanın sonu çok çarpıcı ve trajik bitiyor. İş Bankası Kültür Yayınları, Modern Klasikler Dizisinden okuduğum kitabın çevirisini yine ortalama buldum. Çünkü başka yayın evleri ile yine karşılaştırdım, cümle yapısı ve anlatım akıcılığı biraz daha iyi olabilirdi. Kitap kapağı çok iyi. Zaten bu serinin kapakları kitap konusunu çok iyi yansıtıyor. Şimdi kitaba bir bakalım mı? Diğer Bulgakov kitapları için buraya bakabilirsin

Ölümcül Yumurtalar İncelemesi Yorumu Özeti

Ölümcül Yumurtalar Bulgakov

Ölümcül Yumurtalar Kitap İncelemesi ve Yorumu

Profesör Vladimir İpatyeviç Persikov, kurbağalar ve yumuşakçalar, amipler üzerinde deneyler yapar. Karısı da kurbağalardan bıktığı ve tiksindiği için kendisini terk eder. Profesörün buluşu aslında çığır açacak bir buluştur. Ama bir buluş yapmanın da sonuçları vardır. Gazetelerin ve muhabirlerin, yazarların birbirleri ile yaptıkları yarışlar, halkın cahilliği eleştirilir. Özellikle yeni kurulan Sovyet Rusya’sında her yerin, her gazetenin adı “kızıl” ile başlar. Bir buluş yapmak tehlikelidir. Sonunda devlet profesörün buluşunu öğrenir ve buluşu kullanmak ister. Tabii ki işi ehli olmayan birilerine vermek ve bunu teknolojik bir üstünlük olarak kullanmaya çalışmak, felaketler getirecektir. Sovyet Sosyalist Cumhuriyet’i Köpek Kalbi’nde olduğu gibi burada da eleştirilir. Stalin döneminde bilimde bütün devletleri geçme amacı, sahte bilimcilerin çıkmasına bile neden olmuştur. Doktorun buluşu da sonunda ehil olmayan ellere, sahte bilimcilerin eline düşer.

Ölümcül Yumurtalar İncelemesi Yorumu Özeti

Ölümcül Yumurtalar

Kitap Özeti

Profesör Periskov, yardımcısı Pankart ile amiplerin üzerinde yaptığı bir deneyde tuhaf bir ışıkla karşılaşır. Daha sonra bu ışığın organizmaları çok hızlı büyüttüğünü görür. Büyüyen organizmalar çok vahşidir birbirlerine saldırıp birbirlerini yerler. Doktor bu ışınlarla kurbağaları ve fareleri geliştirir. Sonuç korkunçtur, her yer farelerle dolup taşar yüzlerce fare kurbağayı zehirlemek zorunda kalırlar. Yardımcısı Pankart bu buluşu basına sızdırır. Gazeteciler, yazarlar, hükumet yetkilileri derken Profesör Periskov artık sinirden çıldırır. Profesörün buluşunu şeytanca olarak değerlendirenler de çıkar.

Ölümcül Yumurtalar İncelemesi Yorumu Özeti

Ölümcül Yumurtalar

O sırada ülkede tavuklara kıran düşer. Bütün tavuklar ölür, bir tek tavuk kalmaz. Kimine göre bunların sorumlusu profesördür bu ilahi bir uyarıdır. Hükumetten Aleksandr Semyonoviç Rokk diye biri buluşu tavuk yumurtaları üzerinde denemek ve tavuk üretimi yapmak için kullanmak ister. Ama şaşkınlık, iş bilmezlik ve güç delisi hükumet adamları büyük bir yanlışlık yaparlar. Bu yanlışlık sonucunda halk ayaklanır, insanlar ölür. Ölümcül Yumurtalar’a dönüşen yanlış kullanım sonucunda olacaklar hiç de iyi şeyler değildir.

Sayfa Sayısı, 163; Yayın Evi: İş Bankası Kültür Yayınları

Yıldız puanım

Değerlendirme: 3 / 5.
Kitap tavsiyeleri

Ölmeden önce okunacak, zihin aydınlatan, yaşarken bizi mutlu edecek kitaplar için TIKLA

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması