Ölümsüz Aile Konusu, Özeti ve İncelemesi

Ana SayfaKitap Yorumları

Ölümsüz Aile Konusu, Özeti ve İncelemesi

Köklü bir ailenin kızı olan ve neredeyse yaşadığıkları yerin tamamı onların olan Winnie Foster, birgün evlerine gelen sarı takım elbiseli tuhaf adam, ilginç sorular sormaya başlar.

Bir Noel Şarkısı Charles Dickens Kitap Özeti Konusu
Oliver Twist Charles Dickens Kitap Özeti İncelemesi
Tom Sawyer’ın Maceraları Özeti İncelemesi Konusu

Ölümsüz Aile Konusu, Özeti ve İncelemesi. Natalie Babbitt’in özgün adı Tuck Everlasting olan çocuk klasikleri arasında çoktan girmiş unutulmaz yapıtı. Kitap defalarca beyazperdeye uyarlandı, film uyarlamalarını da izleyebilirsiniz. Bu uzun öyküde ölümsüzlük, ölümsüzlük suyu gibi temalarda, arkadaşlık, dostluk, yaşamın değeri gibi temaları da kitap da bulmak mümkün. Şimdi Ölümsüz Aile’nin özeti, konusu ve incelemesine geçelim.

Tuck Everlasting (Ölümsüz Aile) filmini de izleye bilirsiniz. 2002 yapımı filmin aşağıda fragmanı var. Daha önceki tarıhlerde de yapılan filmler var. Tabii ki çocuk kitabı diye, bu harika öyküyü okumamazlık etmemenizi tavsiye ederim.

Tuck Everlasting Movie

Ölümsüz Aile Konusu, Özeti ve İncelemesi

Köklü bir ailenin kızı olan ve neredeyse yaşadığıkları yerin tamamı onların olan Winnie Foster, birgün evlerine gelen sarı takım elbiseli tuhaf adam, ilginç sorular sormaya başlar. Bu sırada Winnie koruluktan unutamayacağı bir melodi duyar. Bu melodinin perilerin melodisi olduğunu söyleyen annesine inanır ve bu gizemli müziğin peşinden korulupa gider.

Korulukta daha önce görmediği bir suya rastlar. Bu küçük akan su etrafında dolaşıp, kurbağalarla konuşurken 17 yaşında olduğunu öğrendiği Jesse Tuck ile karşılaşacaktır. Tuck, Jesse’ye sudan içmemesini söyler ve yıllar önce bu sudan içtikten sonra hiç yaşlanmadıklarından bahseder. Bu bir sırdır ve kimse öğrenmemelidir. Burayı da kimse bulmamalıdır. Jesse, Winnie’e 17 yaşına gelince suyudan içmesini böylece ikisinin de aynı yaşta sonsuza kadar yaşayacağını söyler.

Ölümsüz Aile Konusu, Özeti ve İncelemesi
Ölümsüz Aile

Bu sırada sarı takım elbiseli adam her şeyi duymuştur. Amacı zateb burayı bulmak olan bu kötü adam. Hemen Winnie’in ailesine giderek koruluk karşısında kızlarını getireceğini söyler ve anlaşma yapar beraber polis müdürüne gderler. Adamın ailesinin, Tucklarla bir ilgisi vardır.

Eve gelen ve Tuckları tehdit eden adamı Mae Tuck istemeyerek öldürür. Hapse atılır. Ailenin yeni görevi Mae’i kurtarıp, ortadan kaybolmaktır. Bunun için Winnie’in yardımı gerekecektir. Truck ailesi kaçabilecek midir? Winnie sudan içip ölümsüzlüğe erişip, sevgilisi Jesse’i bekleyecek midir?

Sonu oldukça etkileyici biten, dünya çocuk edebiyatının en iyi yazarlarından biri olan, Natalie Babbitt kimdir?

Natalie Babbitt Kimdir?

28 Temmuz 1932 – 31 Ekim 2016 tarihleri arasında yaşamış, Amerikalı çocuk kitapları yazarıdır. Yazarlıktan önce çizer ve çocuk kitabı resimleyen Babbit çocuk edebiyatının en prestijli ödüllerinden olan Coldecott Ödülünün de sahibidir. 2016 yılında 84 yaşında öldüğünde unutulmaz yapıtlar bırakmıştı.

4.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Ölümsüz Aile kitap puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0