On Üçüncü Kat The Thirteenth Floor Filmi Konusu ve Simülasyon

Ana SayfaFilm Dizi

On Üçüncü Kat The Thirteenth Floor Filmi Konusu ve Simülasyon

Bilimci Hannon Fuller sanal gerçeklik çalışmalarını şirket binasının 13. Katında yapar. On Üçüncü Kat devasa bilgisayar sunucuları ile dolu bir simülasyon bilgisayarı deney alanıdır. Burada 1937 yılı bilgisayar benzetimi içinde örneklenir.

Hello World 2019 Filmi Konusu Simülasyon Konulu Film
Homo Deus Kitap Özeti İncelemesi Alıntılar
Saklı Gerçeklik Kitap Konusu Özeti İncelemesi

On Üçüncü Kat The Thirteenth Floor Filmi Konusu ve Simülasyon. Hologramda mı y aşıyoruz? Yaşam ve insanın içinde bulunduğu her ey bilgisayar simülasyonu yani bir benzetim olabilir mi? Sanal gerçeklik içinde mi yaşıyoruz? Özgür irademiz ver mı? Bilim kurgu filmleri bu felsefi soruların da cevabını aramıştır. Aslında 13. Kat filmi simülasyon konulu ve yaşamın gerçekliğini ele alan bir film. Jostein Gaarder, Sofie’nin dünyasında her şeyin Yüzbaşı’nın kurgusu olduğu üzerine bir felsefi roman yazar. Miguel de Unamun Sis adlı felsefi romanında roman karakterinin aslında bir romanda olduğunu anlaması ile intihar edecektir. Özgür irade sorununu da roman güzelce anlatır. Matrix, Neflix dizisi Maniac ve onlarca dizi film, kitap sayabiliriz.

Daha fazla, bilim kurgu filmi, diziler, zaman yolculuğu temalı, sanal gerçeklik temalı filmler için yukarıdaki düğmeleri kullanabilirsiniz. Ya da site menüsünden yüzlerce film ve diziye ulaşabilirsiniz. Sitede yazar olmak ve içerik eklemek isterseniz kırmızı düğmeye dokunun.

13. Kat The Thirteenth Floor Filmi Konusu ve Simülasyon

Bilimci Hannon Fuller sanal gerçeklik çalışmalarını şirket binasının 13. Katında yapar. On Üçüncü Kat devasa bilgisayar sunucuları ile dolu bir simülasyon bilgisayarı deney alanıdır. Burada 1937 yılı bilgisayar benzetimi içinde örneklenir. Fuller, sanal gerçekliğin içerine yani bilgisayar simülasyonun içine girmeyi başarır. Bilincini tamamen bu dijital dünyaya aktarır. 1937 yılında yaşayan kendi benzeri birinin bilincine girer. Burada genç kadınlarla birlikte olur ve çok lüks bir yaşam sürer.

On Üçüncü Kat The Thirteenth Floor Filmi Konusu ve Simülasyon
On Üçüncü Kat The Thirteenth Floor

Fuller varoluş ile ilgili önemli bir sırrı keşfedecektir. Sanal gerçeklik içinde barmen olan Jason’a bir mektup bırakır. Fakat Jason notu okuyarak dünyasının bilgisayar simülasyonu olduğunu, gerçekliğin ve dünyasının birileri tarafından yapılan bir deney olduğunu anlar. Bu sırada gerçek dünyada öldürülen Fuller’in notunu almak için arkadaşı ve şirketin yeni sahibi Douglas Hall bilgisayar benzetimine yani sanal gerçekliğe iner. Orada bir yaşam olduğunu, bizim gibi canlı insanların olduğunu öğrenir. Bir yandan da cinayeti çözmeye ve evrenin gerçekliğini anlayan arkadaşının kopyası barmenle savaşmaya başlar.

On Üçüncü Kat The Thirteenth Floor Filmi Konusu ve Simülasyon
On Üçüncü Kat The Thirteenth Floor

Tabii ki gerçek zannettikleri dünya da yani şu anki dünyamız da sanal gerçekliktir. Fuller, sanal gerçeklik içinde sanal gerçeklik üretmiştir. Yüzlerce bilgisayar simülasyonu içinde sadece tek bir simülasyonda bu başarılmıştır. On Üçüncü Kat adeta yaşam içinde yaşam yaratmıştır. Douglas her şeyi anlar ve Fuller’in kızı olduğunu iddia eden aslında asıl hologramın yaratıcısının kızı olan Jane Fuller ile tanışır.

On Üçüncü Kat The Thirteenth Floor Filmi Konusu ve Simülasyon
On Üçüncü Kat The Thirteenth Floor

Simülasyonda mı Yaşıyoruz?

Bilgisayar benzetimi de denilen sanal bir gerçeklik olan simülasyon ya da hologram içinde yaşıyor olabiliriz. Özellikle evren hologram özellikleri taşır. Felsefe belki 2000 yıldır bu sorunun cevabını arıyor. Gerçeklik nedir? Neyin gerçek olduğunu nasıl anlayacağız? Özgür irademiz var mı? Belirlenen bir kaderi mi yaşıyoruz? On Üçüncü Kat (13. Kat) The Thirteenth Floor filmi ve onlarca film ve dizi bilim kurgunun en gizemli konusunu beyazperdeye taşıyor. Filmde çok sağlam bir konu var. Çok iyi bir senaryo, çok iyi oyunculuk. 1999 yılına göre oldukça iyi hazırlanmış görseller var.

Film puanlaması IMDb

7.3
TOPLAM PUAN
Konu: 7
Oyunculuk: 8
Görüntü: 7
Akıcılık: 7
Felsefi Tema: 8
Bilim Kurgu Tema: 7
On Üçüncü Kat The Thirteenth Floor Filmi Konusu ve Simülasyon

Yorumlar

WORDPRESS: 0