Onur Yürüyüşü Nedir? Tarihi LGBT Bayrağının Anlamı

Ana SayfaLGBT

Onur Yürüyüşü Nedir? Tarihi LGBT Bayrağının Anlamı

Cinsel Yönelimler Sapkınlık Değildir

Onur Yürüyüşü Nedir? Tarihi LGBT Bayrağının Anlamı. Onur Haftası, LGBT bayrağının ve renklerinin anlamı, Stonewall Inn baskını, Pride, LGBT Pride, Ga

Pride Onur 2014 Gay LGBT Temalı Film
Punch Drama, Sports (2022) LGBT Gay Temalı Film
Giant Little Ones 2018 LGBT Gay Temalı Film

Onur Yürüyüşü Nedir? Tarihi LGBT Bayrağının Anlamı. Onur Haftası, LGBT bayrağının ve renklerinin anlamı, Stonewall Inn baskını, Pride, LGBT Pride, Gay Pride gibi konuları ve gökkuşağı giib konular bu yazıda toplandı. Homofobi ve cinsel yönelimin suç sayılması, tek tip insan, kendi yaşamını bir başkasına dayatma gibi insanlığın iflah olmaz yönlerinede bu yazıda yer yer değinildi.

Daha fazla içerik, film, dizi kategorisinde yüzlerce içerik daha fazla LGBT bilgisi içeren sayfalar için yeşil düğmeyi kullanabilirsiniz. Sitede yazar olmak isterseniz kırmızı düğme ile yazar başvuru sayfasına gidebilirsiniz.

Onur Yürüyüşü Nedir? Tarihi LGBT Bayrağının Anlamı
Pride Month

Tarihi LGBT Bayrağının Anlamı ve Renkleri

LGBT bayrağı Gilbert Baker tarafından 1978 yılında 8 renk olarak tasarlanır. LGBT gay bayrağındaki renklerin anlamı: Kırmızı: yaşam, Turuncu: gelişim, Sarı: Güneş, Yeşil: Doğa, Mavi: uyum, Mor: maneviyat anlamındadır. Harvey Milk’in de katıldığı 1978 yılında ilk defa kullanılmıştır. LGBT bayrağının ilk renkleri pembe, kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, turkuaz, mavi, mor renklerinden oluşuyordu. Pembe gibi bazı renklerin fabrikalarda seri üretiminin yapılamaması nedeni ile baskıya en uygun renkler seçilmiştir. Turkuaz rengi Harvey Milk’in cenaze töreninde bayrağın ölçülerinden dolayı çıkartılır. LGBT bayrağı, gay bayrağı ve lezbiyen bayrağı olarak iki farklı renk birleşimine sahiptir.

Tabii ki gökkuşağı ve renklerinin LGBT simgesi olarak kullanılmasından rahatsızlık duyanlar da vardır. Tabii ki renkler onları sahiplenen herkesindir. Önemli olan bu renklerin anlamını bilmek ve ne olursa olsun içsel ve toplumsal barış ve hoşgörüde zirve noktasına erişmektir. Eşcinsel bireyleri barbarca işkencelere tabi tutup, hâlâ aşağılayan düşünceye sahip insanlar ve öğretiler yaşamın renklerinden, gökyüzünden ve özgürlükten tabii ki güzelliklerden söz son insan dahi değillerdir. Yaşam algımız ve gerçeklik anlayışımız artık değişmeli. Gerçekliği ve bütün inanış kurgularını insan zihni üretir bu nedenle zihin ne kadar aydınlık olursa, insanın kurguladığı dünya da yaşamaya o kadar elverişli olur. 

Onur Yürüyüşü Nedir?

Onur yürüyüşü nedir? Her yılın haziran ayında, Stonewall Inn baskını ile başlayan LGBT bireylerin var olduklarını ve yaşamın içinde her yerde olduklarını gösterdikleri yürüyüştür. Bu yürüyüş medeni ülkelerde barış ve huzur içinde hatta siyasilerin desteği ile gerçekleşir. ABD başkanı Biden, eşcinsel Onur Haftası için kutlama mesajı yayınlayan ve LGBT bireyleri destekleyen Twitler atan liderlerdendir. Ülkemizde 2010’lu yılların ortalarına kadar sessiz ve barış içinde kutlanan İstanbul Onur Haftası ve Onur Yürüyüşleri uzun zamandır nedensiz olarak yasaklanmıştır. LGBT bireyler şiddet ve aşağılanmaya her Onur Haftasında maruz kalmaktadır.

Onur Yürüyüşü Nedir? Tarihi LGBT Bayrağının Anlamı
LGBT Gay Pride

İlk Onur (Pride) Yürüyüşünün Tarihi ve nedeni?

1969 yılının 29 Haziran günü, New York’aki Stonewall Inn barına polis baskın yapar. Eşcinsel bireylere yapılan bu baskın ve şiddet sonunda olay sokaklara taşar. Günlerce süren direniş ve sokak olaylarının yıl dönümlerinde eşcinsel bireyler tarafından yürüyüş düzenlenir. Bu yıllarda Amerika’da eşcinsel erkeklere karşı inanılmaz bir şiddet uygulanır. Amerika’da eş cinseller çok büyük sıkıntılarla haklarını almıştır. Her yıl 1969 Stonewall Inn gay bar baskını anma yürüyüşü artık tüm dünyada LGBT topluluğunun tek yumruk halinde var olduklarını gösteren bir şenlik haline gelmiştir. Tabii ki modern ve aklı başında ülkelerde, tüm bireylerin ve cinsel yönelimlerin ve inanışların eşit olduğu ülkelerde Pride yürüyüşleri huzur ve neşe içinde yapılıyor.

Onur Yürüyüşü Nedir? Tarihi LGBT Bayrağının Anlamı
Lesbian Pride

Eşcinsel bireyler günümüzde modern birinci sınıf dünya ülkelerinde, cinsel yönelimleri nedeni ile devlet tarafından ayrıma uğramaz. Ama Orta Asya ve Güney Asya, Afrika, Arap ülkelerinde sadece eşcinsel bireyler değil kadınlar ve çocuklar da şiddete, cinayete kurban gitmeye devam ederler. Yaşanılacak bir dünya ve insanların huzuru için değil de sürekli kargaşa ve cinayet için, yasaklar ve kendi yaşam biçimini, inancını bir başkasına sorla kabul ettirmek, kendinden olmayanın yaşamını kısıtlamak için yarışın yapıldığı bir dünya var. En azından modern Avrupa ve Amerika Kıtası ülkeleri, ve modern Asya ülkeleri dışında kalan her yer tam bir cehennem durumunda.

Yorumlar

WORDPRESS: 0