Oppenheimer (2023) Filmi Konusu İncelemesi Anlatmak İstediği

Ana SayfaFilm Dizi

Oppenheimer (2023) Filmi Konusu İncelemesi Anlatmak İstediği

Biyografik film, Amerikalı Yahudi kunatum fizikçisi J. Robert Oppenheimer'ın üniversite yaşamından başlayarak kuantum fiziğinde, yıldızlar ve karadelikler hakkında nasıl ilerlediğini anlatıyor.

The Adam Project Netflix Filmi Konusu
Simülasyon Yapay Zeka Sanal Gerçeklik Konulu Filmler
Reset (2017) Filmi Paralel Evren ve Zaman Yolculuğu

Oppenheimer (2023) Filmi Konusu İncelemesi. Christopher Nolan filmi. Julius Robert Oppenheimer biyografisi. Biyografik film 2. dünya savaşı sırasındaki atom bombası yarışını anlatıyor. Manhattan Projesi ve nükller gücün kapılarının sonuna kadar nasıl açıldığı, arkasındaki psikoloji üç saatlik bu uzun filmde konu ediliyor. Film American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer, Kai Bird, Martin Sherwin biyografik kitabından esinlenir.

Daha fazla film ve dizi için site menüsüne bakabilirsiniz. Yukarıdaki düğmeye dokunarak bütün filmlere erişebilirsiniz. Kategilere ayrılmış gfilmler film menüsünde. Lütfen yorum yazmayı unutmayın, düşünceleriniz bizim için önemli.

Oppenheimer (2023) Filmi Konusu İncelemesi

Biyografik film, Amerikalı Yahudi kunatum fizikçisi J. Robert Oppenheimer‘ın üniversite yaşamından başlayarak kuantum fiziğinde, yıldızlar ve karadelikler hakkında nasıl ilerlediğini anlatıyor. Tabii ki asıl konu Manhattan Projesi kapsamında, yöneticiliğini yaptığı gizli projede, atom bombasını Almanya ve Rusta’dan önce bulması ve başarılı bir deneyden sonra Japonya’yanın adeta yerle bir edilmesi konu ediliyor.

Aslında film ne atom bombasının atılmasından ne de savaştan bahsediyor. Filmin odak noktası Oppenheimer’ın psikolojisi, nükleer enerjinin ya da nükleer çağın kapısını aralaması. Yine Rus ajanı ve komünist olarak da suçlanması ve güvenlik izninin iptali de filmde uzun bir yer kaplıyor.

Oppenheimer (2023) Filmi Konusu İncelemesi Anlatmak İstediği
Oppenheimer (2023)

Atom Bombasını Kim İcat Etmiştir

Filme başlamadan önce kuantum mekaniği nedir? Sorusunun cevabını aramalısınız. Newton’ın hareket yasaları yanı Newton mekaniği büyük ölçekli nesnelerin mekaniğinidir. Gezegenlerin yörünge hesapları, uzaya atılacak mekikler, uydular hep Newton mekaniğine göre işler. Fakat atomik boyutta bu hesaplamalar işe yaramaz. Artık kuantuım mekaniği devreye gider.

Kuantum kuramının başlangıcını 1900 yılında Max Planck yapmıştır. Bu açılıştan sonra Einstein, Neils Bohr, Erwin Schrödinger, Paul Dirac, Karl Werner Heisenberg gibi daha onlarca atom fizikçisi, temodinamik, elektromanyetik, kuantum alanı çalışmaları ile çığır açtılar. Filmde pek bahsedilmese de Fermi’nin atom bomnası yapımında önemi büyüktür.

Filmin Konusu ve Anlatmak İstediği

İlk başta çok uzun bir biyografi filmi. Film daha kısa olabilrdi diyaloglar ve sorgulama kısımları daha özet olabilrdi. Filmi en etkileyici kılan Nolan’ın diğer filmlerindeki görünbtü tekniği ve sahneleri nasıl dramatize edeceğini çok iyi bilmesi. Atom bombası denemesinde bomba patlama sesi yerine alevler ve ntoz kum fırtınası ile birlikte insan nefesi Oppenheimer’ın nefes alıp vermesine odaklanıyor. Bu da nükleer yıkımı hissettiriyor. Yine bu yöntem iki defa daha kullanılıyor. Oppenheimer’ın pişmanlığı ve nasıl bir canavar güç yarattıklarının farkına varır.

Başkan Truman ile olan o meşhur diyaloğunu da unutmamak gerekli. Ellerine kan bulaştığını söyleyen Oppenheimer’a başkan “bebek gibi ağlayan bu adamı bir daha buraya getirmeyin” der. Özellikle komünizm yani Rusya ile veirlecek soğuk savaş mücadesi o zorlu dönemin de başlangıcıdır. Japonya’da yüzbinlerce insan ölmüştür Oppenheimer yaptığının farkına varır bilimci olarak sadece bilimsel bir buluş yammaıştır işte Einstein’a söylediği budur. Einstein hiç bir zamöan projeyi onaylammaıştır.

🍭Başkan Trumanile Oppenheimer’ın meşhur konuşması

  • J. Robert Oppenheimer : Mr. President. I believe there is blood on my hands.
  • Harry Truman : You think anyone in Hiroshima or Nagasaki gives a shit who built the bomb? You didn’t drop the bomb, I did. Hiroshima isn’t about you.
  • Harry Truman : [after Oppenheimer leaves] Don’t let that crybaby back in here.

Film Puanlaması IMDb

7.8
TOPLAM PUAN
Screeenplay: 8
Görüntü: 8
Akıcılık: 7
Oyunculuk: 8
Oppenheimer (2023) Filmi Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0