Palto Gogol Kitap İncelemesi Yorumu Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Palto Gogol Kitap İncelemesi Yorumu Özeti

Palto Gogol Kitap İncelemesi Yorum Özeti Nikolay Vasilievich Gogol kısa öyküsüdür. Rus adaletinin, memurluk sisteminin bir eleştirisi olan biraz d afantastik bir öykü

A’mak-ı Hayal Hayalin Derinlikleri Konusu Özeti
Kara Keşiş Anton Çehov Kitap Özeti Konusu İncelemesi
Usta Ve Margarita Kitap Özeti İncelemesi Konusu

Palto Gogol Kitap İncelemesi Yorum Özeti ve değerlendirmesi. Nikolay Vasilievich Gogol kısa öyküsüdür. Petersburg Öyküleri ya da Bir Delinin Hatıra (Anı) Defteri adı altında yayınlanan toplu öyküleri arasında da yer alır. Gogol’ün kısa öyküleri ayrı ayrı da basılmıştır. Petersburg Öyküleri şu öykülerden oluşur: Nevski (Neva) Bulvarı, Burun, Portre, Palto, Fayton, Villada Geceler, Bir Delinin Hatıra Defteri. Palto bu öyküler içerisinde en dikkat çekenidir.

Eleştirmenler üzerinde çok fazla yazmıştır. Öykünün içeriği ve yazılışı hakkında yazılanlarla ilgili İletişim Yayınları baskısının ön sözü ve son sözü harika bilgiler verir. Klasik yapıtlarda ön söz ve son söz bulunması galiba kesinlikle gerekli. İş Kültür Yayınları’nın en büyük eksikliği ve eksisi ön söz ve son sözlerin olmayışı olsa gerek diye düşünüyorum. Diğer Gogol Kitapları için buraya dokunun.

Palto Gogol Kitap İncelemesi Yorumu Özeti
Palto Gogol

Palto Gogol Konusu Öykü Ne Anlatıyor?

Palto kitap değerlendirmesi ve yorumu. Eleştirmenler Palto öyküsünü adeta didik didik etmişlerdir. Bu öyküyü bu kadar önemli kılan acaba neydi? Bunu kimse bilmiyor. Ama öyküdeki fantastik anlatım üzerine durulmuştur. Son paragraflarda önemli kişinin üzerinden paltonun çalınması, yine şehir içindeki gezen hortlakların insanların üzerinde paltolarını çalmaları üzerine durulmuştur.

Eleştirmenler ve Gogol’ün biyografisini yazan ve yaşamını didik didik eden edebiyat tarihçileri hiç boş durmamıştır. Kimide göre palto bir kadını temsil ediyor olabilir. Yine öyküdeki bazı eğlenceli komik anlatımlar üzerinde de durulmuştur. Kimi eleştirmene göre bu öykünün verdiği bir mesajı da yoktur. Palto gibi önemsiz şeyleri insanın kendisine sorun etmemesi gibi bir mesaj verdiğini de yazan eleştirmenler olmuş.

Ben öyküyü yıllar önce ilk okuduğumda pek bir şey anlamamıştım. Daha sonra tekrar okuduğumda aslında gösterişe önem veren fakir ama zengin gibi yaşamak isteyen bir Akakiy Akakiyeviç gördüm. Kendisi küçük bir katiptir ama o bu küçüklüğünü yeni ve çok pahalı bir palto ile gidermeye çalışmak ister. 

Palto Öyküsünün Özeti ve Ana teması

Devlet dairesinde çalışan katip Akakiy Akakiyeviç düşük dereceden bir memurdur. Herkesin dalga geçtiği biridir. Bir taraftan da aylak aylak dolaşan, kadınların peşinden giden hovardanın tekidir. Bir gün bakar ki üzerindeki patosu eskimiştir. Zaten arkadaşları da yamalarına gülmektedirler. Akakiy Akakiyeviç terziye gider, terzi paltonun artık tamir edilemeyeceğini söyler. Yenisini almak gerekir.

Ama Akakiy Akakiyeviç’in parası yoktur. 6 ay para biriktirir ve hayalindeki paltoyu alır. Ama yüzü gülmez paltoyu bir gece iki magandaya çaldırır. Deliye dönen Akakiy Akakiyeviç ne yapsa bu hırsızlık durumunu polis şefine inandıramaz. Sonunda dairedeki önemli kişiye yani üst seviye memur olan müdürüne durumu anlatmak istese de müdür onu dinlemez azarlar. Duruma çok üzülen Akakiy Akakiyeviç yatağa düşer, hastalanır ve ölür. Bunu üzerine müdür çok içerler ve bir gece arabasıyla Akakiy Akakiyeviç’in ailesini ziyarete gelirken başına ilginç doğaüstü gibi gözüken bir olay gelir.

Yorumlar

WORDPRESS: 0