Pera Palas’ta Gece Yarısı Netflix Dizisi Konusu

Ana SayfaFilm Dizi

Pera Palas’ta Gece Yarısı Netflix Dizisi Konusu

Gece yarısı saat tam 00.00'da deprem benzeri bir sarsıntı olur. Esra kendini 1919 yılında bulur. Agahta Christie'nin, henüz genç bir subay olan Atatürk'ün olduğu otel lobisinde ne yapacağını bilemez.

Dünyadan Haberler Netflix Filmi İzlenir mi? İnceleme
Dark Dizisi Netflix Konusu ve Bilimsel Altyapısı
Young Royals Netflix Dizisi Gay LGBT Temalı

Pera Palas’ta Gece Yarısı Netflix Dizisi Konusu. 2022 yılı Netflix orijinal yapımı. Netflix Türkiye için yapılan hiç bir şeye benzemeyen diziler arasına bir tanesi daha eklendi. Zamanda yolculuk fantastik, fantezi, biçimde de olur. Hiç bir bilimsel altyapı olmadan hop edene zamanda geri gidilebilir ve sorun da değildir. Aşağıda çok uzatmadan eleştiride bulunacağım. Zaten dizi için 300 karakterlik bir yazı yazmam bile imlansız olduğundan böyle gereksiz çümleler kuracak gibiyim. Meraklıları bilir Paris’te Gece Yarısı adlı harika bir film var, bu filmde de böyle gizemli bir şekilde zaman yolculuğu yapılır. Çok iyi sanatsal ağırlığı olan bir filmidir. Dizinin adında bile bir orijinallik bulamıyorum. Neyse şimdi diziye geçelim.

Daha fazla dizi ve film izlemek ve yeni şeyler keşfetmek için buraya dokunun.

Pera Palas’ta Gece Yarısı Netflix Dizisi Konusu

Kendisine verilen görevleri bir türlü yerine getiremeyen gazweteci Esra’ya patronu yeni bir görev verir. Pera Palas’ın 130. yıldönümü için otelde kalmayı gerektiren 130 sebebp adlı bir gazwete yazısı hazırlayacaktır. Zaten baş belası olan gazeteci Esra hiç bir zaman istenilen görevi tam olarak yeyine getiremez. Bu haberi de istenildiği gibi hazırlamaz. Zaten kendisine verilen görev yerine hep haberlerin magazin tarafını atlayıp arkalarındaki büyük haber için uğraşır. Farklı bir konuda yazmaya başlar.

Pera Palas'ta Gece Yarısı Netflix Dizisi Konusu

Pera Palas’ta Gece Yarısı

 

Esra otelden şiddetli sağanak yağmur nedeni ile ayrılamaz. Gizemli otel odasında kalır. Otel müdürü Ahmet, binanın önmini tarihini anlatır. Ayrıca gizemli odanın da tarihini anlatır. Gece yarısı saat tam 00.00’da deprem benzeri bir sarsıntı olur. Esra kendini 1919 yılında bulur. Agahta Christie’nin, henüz genç bir subay olan Atatürk’ün olduğu otel lobisinde ne yapacağını bilemez. Ahmet, Esra’yı bulmaya geçmişe döner. Bu arada otelin ve odanın gizemini çözmeye çalışan İngiliz işbirlikçisi Halit odanın sırrının peşindedir. Ayrıca milli müdaceleyi başlatacak olan Mustafa Kemal’e karşı işlenecek suikasti de önlemeleri gerekir. Tarihte bir şeyler değişmek üzeredir.

Pera Palas'ta Gece Yarısı Netflix Dizisi Konusu

Pera Palas’ta Gece Yarısı

Dizi İncelemem ve Yorumum

Dizinin konusu özeti yukarıdaki gibi. Dizi, fazla derinliği olmayan, başrol oyuncusunun iyi seçilemediği bir tapım olmuş. Sokak ağızı ile yazılmış hiç bir özelliği olmayan diyaloglar ile tam bir başarısızlık başyapıtı. Daha önce gördüğümüz eski Pera seti güzel kullanılmış. Mekanlar tıka basa insnala doldurulmuş ve kostümler de dönemi yansıtıyor. Ama bir defa zamanda fantastik bir yolculuk yapılıyor. Bu şekilde zamanda yolculuk yapmak kolay değildir. Bu temayı kullanarak başarılı bir yapım  yapmak zor. Paris’te Gece Yarısı filmi aklıma geldi, aynı tema hatta dizinin adını bile neredeyse aynı.

Pera Palas'ta Gece Yarısı Netflix Dizisi Konusu

Pera Palas’ta Gece Yarısı

Dizideki otelin odanın gizemi, odayı ele geçirme ve Mustafa Kemal’e suikast teması da çok sıradan ve acemice. Yani sırf diziyi öylesine yapılmıuş gibi. Gazeteci Esra’nın kullandığı dil Türkçe değildi. Argo hiç değildi. Dizinin başlangıcındaki bebeğin kim olduğunu zaten daha ilk saniyeden tahmin etmek mümkün.

Özel bir not: Dizide Atatürk’ün olması ve ona karşı olan sonsuz sevgimizin bütün kem gözlere inat gösterilmesi diziye anlam ve karakter katan tek temaydı. Mustafa Kemal Atatürk, adını tarihe altın harflerle yazdırdı ve yüzlerce yıl sonra bile aydınlığı bizi hem ısıtacak hem de karanlıktan kurtaracak.

Diziye puanım IMDB

5.6
TOPLAM PUAN
Konu: 6
Oyunculuk: 6
Görüntü: 6
Akıcılık: 6
Müzik: 6
Tarihi Tema: 5
Zaman Yolculuğu Teması: 5
Replikler: 5
Pera Palas'ta Gece Yarısı

Yorumlar

WORDPRESS: 0