Perseverance Mars Keşif Aracı, Mars’ta Yaşam Var mı?

Ana SayfaBilim

Perseverance Mars Keşif Aracı, Mars’ta Yaşam Var mı?

Perseverance 2020 aracı Mars yüzeyine indi. Kimi adını bu göreve yazdırdı kimileri de bu göreve tanıklık etmek için NASA canlı yayınını izledi.

Mesaj Carl Sagan Kitap İncelemesi Özeti Konusu
Çoklu Evrenler Kuantum Fiziğinin Evrenleri
Soluk Mavi Nokta Carl Sagan Kitap İncelemesi

Perseverance Mars Keşif Aracı, Mars’ta Yaşam Var mı? 18 Şubat 2021’de Mars yeni kaşifi konuk etti. Mars’ta yaşamın var olup olmadığı, Mars’ın biyolojik tarihi; jeolojik yapısı incelenecek. Mars’ta yaşam var mıydı? Ya da ileride Mars’a yerleşebilecek miyiz? Bütün soruların cavabını merak ediyoruz. Henüz Güneş Sistemini tam olarak kefedemedik. Jupiter’in uyduları belki insan için yaşanılır olacak. Ama güneş kızıl dev olup bütün Güneş Sistemi’ni yok etmeden önce kaçmak belki de paralel evrenlere geçmek gelecekteki insanın ya da farklı bir türe evrilmiş insanın becerileri arasında olacak mı?

Perseverance Mars Keşif Aracı, Mars’ta Yaşam Var mı?

Perseverance 2020 yani Azim Mars yüzeyine inişini yaptı ve ilk fotoğraflarını da çoktan gönderdi. Ben ise o sırada Dünya denilen mavi gezegende sıradan, hatta biraz da bulunduğu ülkeden umutsuz bir halde egzersiz yapıyordum. Karşımda ise televizyon yoktu. Televizyonda aynı siyasi didişmeler; güç ve ego kavgaları var.

Televizyon izlemeyeli zaten yıllar oluyor. Arada sabahları kahvaltı yaparken sadece 30 dakika… Twitter’dan NASA’nın canlı yayını izliyorum. Ama egzersiz yaparken değil de yeşil çayımı yudumlarken, şöyle açık havada karanlık bir gecede izlemek isterdim. Hani romantik ortamları biz insan türü çok sever ya!

Perseverance Mars Keşif Aracı ve Mars'ta Yaşam
Perseverance 2020 Mars

 

Mars’ta Yaşam Var mı?

Mars, Güneş Sistemi’nin en gizemli gezegeni. Sümer mitolojisinde Tanrı Anu ile Alalu savaşa tutuşunca Alalu önce Dünya sonra da Mars’a sürgün edilir. Mars belki de insanın kozmik bir varlık olmadan önceki son durağı olacak. “Tanrılar” katına biraz daha yaklaşmak isteyen insan Güneş Sistemi’ninden çıkıp Samanyolu Galaksisini keşfe çıkacak… Bu artık insanın kozmik bir varlık olduğu anlamına gelecek.

Mars’ta yaşam olduğu inancı uzay teknolojisi oldukça ilginçti. Çoğu insan buna inanıyordu. Mitolojide özellikle Sümer mitolojisinde Tanrı Anu, krndi,siner isyan eden bütük tanrılardan olan Alalu’yu Mars’a sürgüne gönderiyordu. Daha öncesinde de Mars Anunnakiler için ileri karakol niteliğindeydi. Tanrı Alalu ilk önce dünya sonra da Mars’a sürgün edilir mitolojiye göre hatta Mars üzerinde yüzünün şekli bile vardır. 1890’larda Tesle, Marslılar’dan sinyal aldığını bile düşünmüş, oysa aldığı sinyaller Marconi’nin radyo denemeleri sırasındaki haberleşme sinyalleriydi.

Perseverance Mars Keşif Aracı, Mars'ta Yaşam Var mı?
Perseverance 2020 Mars

Ama önce, savaşları, egomuzu, iktidar hırslarını; kavgalarımızı; din, dil, ırk,cinsel yönelim, cinsiyet ayrımlarımızı bırakmalıyız. Yoksa uzayın mutlak sıfır (-273°C) sıcaklığında ve vakum alanında sonsuza dek yok olup gideceğiz.

Carl Sagan, insanın uzayda önemsiz bir nokta kadar bile yer kaplamayan bu gezegende yani evimizdeki karmaşayı tarif ettiği Soluk Mavi Nokta kitabının girişini okumalıyız. Tüm siyasetçiler, tüm para babaları, tüm cahiller, tüm kavgadan beslenenler, tüm ırkçılar, tüm cinsel ve din ayrımı; ırk ayrımı yapanlar okumalı.

Mars gezegeni sadece gizem ve mitolojonin konusu değil. Uzaylılar ve ilginç canavarların geldiği bilim kurgu romanları, ya da insanın ayak basıp koloni kurduğu kurguların yapıldığı insanın binlerce yıldır gözünün üstünde olduğu bir yer.  

Şimdi yüz yıllarca insnaların hayali olan büyük bir olaya tanıklık etmek ne güzel değil mi?

Fotoğraflar için kaynak bağlantılar:

  • Mars Perseverance Mission Overview makalesi [Sayfaya Git]
  • NASA Invites Public to Share Thrill of Mars Perseverance Rover Landing [Sayfaya Git]
  • Touchdown! NASA’s Mars Perseverance Rover Safely Lands on Red Planet [Sayfaya Git]

Yorumlar

WORDPRESS: 0