Perseverance Mars Keşif Aracı ve Mars’ta Yaşam

Ana SayfaBilim

Perseverance Mars Keşif Aracı ve Mars’ta Yaşam

Perseverance 2020 aracı Mars yüzeyine indi. Kimi adını bu göreve yazdırdı kimileri de bu göreve tanıklık etmek için NASA canlı yayınını izledi.

Kozmos: Yeni Dünyalar Kitap Yorumu, Konusu ve Özeti
UFO’lar ve Uzaylılar Gerçek mi? UFO Bir Hayal mi?
M Kuramı Nedir? Evrenin Gizli Boyutları Saklı Dünyalar

Perseverance Mars Keşif Aracı ve İnsan Olmak 18 Şubat 2021’de Mars yeni kaşifi konuk etti. Mars’ta yaşamın var olup olmadığı, Mars’ın biyolojik tarihi; jeolojik yapısı incelenecek. Mars’ta yaşam var mıydı? Ya da ileride Mars’a yerleşebilecek miyiz?

Perseverance Mars Keşif Aracı ve Mars'ta Yaşam

Perseverance 2020 Mars

Perseverance Mars Keşif Aracı

Perseverance 2020 yani Azim Mars yüzeyine inişini yaptı ve ilk fotoğraflarını da çoktan gönderdi. Ben ise o sırada Dünya denilen mavi gezegende sıradan, hatta biraz da bulunduğu ülkeden umutsuz bir halde egzersiz yapıyordum. Karşımda ise televizyon yoktu. Televizyonda aynı siyasi didişmeler; güç ve ego kavgaları var. Televizyon izlemeyeli zaten yıllar oluyor. Arada sabahları kahvaltı yaparken sadece 30 dakika… Twitter’dan NASA’nın canlı yayını izliyorum. Ama egzersiz yaparken değil de yeşil çayımı yudumlarken, şöyle açık havada karanlık bir gecede izlemek isterdim. Hani romantik ortamları biz insan türü çok sever ya!

 

UFO yere iniş yapmış

Mitolojik bir gizem Hezekiel’in (peygamber) Eski Ahit anlatımına göre bir uzay aracı görmesi TIKLA

Mars’ta Yaşam Var mı?

Mars, Güneş Sistemi’nin en gizemli gezegeni. Sümer mitolojisinde Tanrı Anu ile Alalu savaşa tutuşunca Alalu önce Dünya sonra da Mars’a sürgün edilir. Mars belki de insanın kozmik bir varlık olmadan önceki son durağı olacak. “Tanrılar” katına biraz daha yaklaşmak isteyen insan Güneş Sistemi’ninden çıkıp Samanyolu Galaksisini keşfe çıkacak… Bu artık insanın kozmik bir varlık olduğu anlamına gelecek.

Perseverance Mars Keşif Aracı ve Mars'ta Yaşam

Perseverance 2020 Mars

Ama önce, savaşları, egomuzu, iktidar hırslarını; kavgalarımızı; din, dil, ırk,cinsel yönelim, cinsiyet ayrımlarımızı bırakmalıyız. Yoksa uzayın mutlak sıfır (-273°C) sıcaklığında ve vakum alanında sonsuza dek yok olup gideceğiz. Carl Sagan, insanın uzayda önemsiz bir nokta kadar bile yer kaplamayan bu gezegende yani evimizdeki karmaşayı tarif ettiği Soluk Mavi Nokta kitabının girişini okumalıyız. Tüm siyasetçiler, tüm para babaları, tüm cahiller, tüm kavgadan beslenenler, tüm ırkçılar, tüm cinsel ve din ayrımı; ırk ayrımı yapanlar okumalı. 

Büyük bir olaya tanıklık etmek ne güzel değil mi?


Fotoğraflar için kaynak bağlantılar:
https://www.nasa.gov/perseverance/overview
https://www.nasa.gov/press-release/nasa-invites-public-to-share-thrill-of-mars-perseverance-rover-landing
https://www.nasa.gov/press-release/touchdown-nasas-mars-perseverance-rover-safely-lands-on-red-planet


Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması