Popol Vuh Mayaların Kutsal Kitabı Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıMitoloji Gizem

Popol Vuh Mayaların Kutsal Kitabı Özeti İncelemesi

Popol Vuh destsanı mayaların kutsal kitabı niteliğindedir. Gökten ateş saçan aravaları ile gelen tanrılar insanı çamurdan yaratır.

Evren Yaratılış ve Köken Mitleri İnceleme
İnsan Neden, Niçin Ölümlü Yaratılmıştır? Niye Ölür?
Yaratılış Mitleri İnsanın ve Evrenin Ortaya Çıkışına Dair

Popol Vuh Mayaların Kutsal Kitabı Özeti İncelemesi. Mayalar da en gizemli medeniyetlerdendir. Maya yerlileri ellerindeki kadim bilgileri diğer Amerika yerlileri gibi saklıyorlardı. Buralardaki kadim medeniyetin izleri günümüze kadar geldi. İspanyol istilacılar olsun gerekse diğer Avrupalı hazine avcıları, maceracılar, misyonerler Maya uygarlığını talan etti. Kadim bilgilerden sadece kıırntılar kaldı. Mayalar’ın el yazmalarından çok az bir kısmı günümüze geldi. Ölümsüzlük aramaya gelen İspanyollar, kralları namına büyük bi rmedeniyeti yok ettiler. Çok değerli olan kitaplar yakıldı. Bu kitaplarda yazılanlar dine aykırıydı. İçinde astronomi, tarım, geometri bilgileri bulunan kitaplar olsa olsa şeytanın işiydi. Mayalar bu bilgilere nereden ulaşmıştı? Mayalar tapınaklarında bir gün dönecekleri sözünü veren tanrılarını beklioyrlardı. Popol Vuh’u okurken bir kez daha farkettim ki eski yeni bütün inanışlarda insanın yaratılışı neredeyse birbirnin aynısı.

Tartışılmaz doğrularımızı yerle bir edecek itaplar için buraya dokunun

Popol Vuh Mayaların Kutsal Kitabı Özeti İncelemesi

Popol Vuh Mayaların Kutsal Kitabı Özeti İncelemesi

Popol Vuh

Popol Vuh bir kutsal kitaptır. Bu kutsal kitap tek tanrılı dinlerdeki gibi bir “kutsallığa” sahip değildir. Metin içeriği bakımından bazı yerlerde bize tanıdık gelebilir. En azından bana çok tanıdık geldi. Özellikle Peygamber Hanok’un Kitabı, Babil Yaratılış Destanı’nı okurken de günümüzdeki tek tanrılı dinler arasındaki benzerlik ilgimi çekmişti. Sadece konular ve öyküler değil bazen üslup bile kutsal kitaplarınkine benzer biçimdeydi. Popol Vuh’ta da Tanrı insanı pekçok deneme sonrasında yaratıyor. İnsanın yaratılmasındaki amaç: İnsanın tanrılara hizmet etmesi, çalışması yeni kölelik etmesi içindir. Popol Vuh’ta tanrı insanı pekçok maddeden yaratmak ister ve bu denemelerin en sonunda insanı yaratabilir. Hatta ilk insanı ağaçtan yaratır. Daha sonra tanrı başarısız denemelerin hepsini helak eder. Bu tema istisnasız bütün antik medeniyetlerin kaynaklarında var. Yine insanın balçıktani topraktan yaratılması teması ise tek tanrılı dinlerde de var.

Popol Vuh Mayaların Kutsal Kitabı Özeti İncelemesi

Popol Vuh Mayaların Kutsal Kitabı

Popol Vun’un ilk bölümü Evrenin Yaratılışı adını taşıyor. Yer, gök, gök cisimleri yaratılıyor. Üçüncü bölümde insanlar hayvanların yartılışı bu bölümde. Çamurdan, topraktan hayat üfüren tanrı insanı yaratıyor. Ağaçtan insanlar ilk insan denemesidşr. Sonradan maymundan insan yaratılır. Mayalar gökyüzü ile çok ilgili bir medeniyettir. Zaten antik medeniyetlerin hepsi gökyüzünden inen kutsal sayılan varlıklardan ve onların kendilerine verdikleri bilgi emanetinden bahsederler. Mayaların Ququmatz Yılanı da denizden gelir ve insnalara toprağı işlemeyi ve diğer şeyleri öğretir ve denize geri döner. Mayalar, bir gün giden tanrıların geri döneceğine inanarak tanrılarını beklerlerdi. Tanrılar ise devasa tapınaklara ineceklerdi. Peygamber Enok’un Kitabı için buraya dokunun

Kitap sayfa sayısı: 192 Okuma Süresi 4 saat Yayın evi: CNB Yayıncılık

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması