Popol Vuh Mayaların Kutsal Kitabı Özeti Konusu İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıMitoloji Gizem

Popol Vuh Mayaların Kutsal Kitabı Özeti Konusu İncelemesi

Popol Vuh destsanı mayaların kutsal kitabı niteliğindedir. Gökten ateş saçan aravaları ile gelen tanrılar insanı çamurdan yaratır.

12. Gezegen Kitabı Özeti Konusu İncelemesi Uzaylı Tanrılar
Anunnakiler Kimdir? İnsanı Uzaylılar mı Yarattı?
Kozmik Tohum Zecharia Sitchin Kitap Özeti İncelemesi

Popol Vuh Mayaların Kutsal Kitabı Özeti İncelemesi. Mayalar da en gizemli medeniyetlerdendir. Maya yerlileri ellerindeki kadim bilgileri diğer Amerika yerlileri gibi saklıyorlardı. Buralardaki kadim medeniyetin izleri günümüze kadar geldi. İspanyol istilacılar olsun gerekse diğer Avrupalı hazine avcıları, maceracılar, misyonerler Maya uygarlığını talan etti. Kadim bilgilerden sadece kıırntılar kaldı. Mayalar’ın el yazmalarından çok az bir kısmı günümüze geldi.

Ölümsüzlük aramaya gelen İspanyollar, kralları namına büyük bir medeniyeti yok ettiler. Çok değerli olan kitaplar yakıldı. Bu kitaplarda yazılanlar dine aykırıydı. İçinde astronomi, tarım, geometri bilgileri bulunan kitaplar olsa olsa şeytanın işiydi. Mayalar bu bilgilere nereden ulaşmıştı? Mayalar tapınaklarında bir gün dönecekleri sözünü veren tanrılarını bekliyorlardı. Popol Vuh’u okurken bir kez daha fark ettim ki eski yeni bütün inanışlarda insanın yaratılışı neredeyse birbirinin aynısı.

Popol Vuh Mayaların Kutsal Kitabı Özeti İncelemesi
Popol Vuh

Popol Vuh Mayaların Kutsal Kitabı Özeti Konusu İncelemesi

Popol Vuh bir kutsal kitaptır. Bu kutsal kitap tek tanrılı dinlerdeki gibi bir “kutsallığa” sahip değildir. Metin içeriği bakımından bazı yerlerde bize tanıdık gelebilir. En azından bana çok tanıdık geldi. Özellikle Peygamber Hanok’un Kitabı, Babil Yaratılış Destanı‘nı okurken de günümüzdeki tek tanrılı dinler arasındaki benzerlik ilgimi çekmişti. Sadece konular ve öyküler değil bazen üslup bile kutsal kitaplarınkine benzer biçimdeydi.

Popol Vuh’ta da Tanrı insanı pek çok deneme sonrasında yaratıyor. İnsanın yaratılmasındaki amaç: İnsanın tanrılara hizmet etmesi, çalışması yeni kölelik etmesi içindir. Popol Vuh’ta tanrı insanı pek çok maddeden yaratmak ister ve bu denemelerin en sonunda insanı yaratabilir. Hatta ilk insanı ağaçtan yaratır. Daha sonra tanrı başarısız denemelerin hepsini helak eder. Bu tema istisnasız bütün antik medeniyetlerin kaynaklarında var. Yine insanın balçıktan topraktan yaratılması teması ise tek tanrılı dinlerde de var.

Popol Vuh Mayaların Kutsal Kitabı Özeti İncelemesi
Popol Vuh Mayaların Kutsal Kitabı

Popol Vun’un ilk bölümü Evrenin Yaratılışı adını taşıyor. Yer, gök, gök cisimleri yaratılıyor. Üçüncü bölümde insanlar hayvanların yaratılışı bu bölümde. Çamurdan, topraktan hayat üfüren tanrı insanı yaratıyor. Ağaçtan insanlar ilk insan denemesidir. Sonradan maymundan insan yaratılır. Mayalar gökyüzü ile çok ilgili bir medeniyettir.

Zaten antik medeniyetlerin hepsi gökyüzünden inen kutsal sayılan varlıklardan ve onların kendilerine verdikleri bilgi emanetinden bahsederler. Mayaların Ququmatz Yılanı da denizden gelir ve insanlara toprağı işlemeyi ve diğer şeyleri öğretir ve denize geri döner. Mayalar, bir gün giden tanrıların geri döneceğine inanarak tanrılarını beklerlerdi. Tanrılar ise devasa tapınaklara ineceklerdi. Peygamber Enok’un Kitabı için buraya dokunun

Yorumlar

WORDPRESS: 0