Pray Away LGBTQ Dönşüm Terapisi Netflix Belgeseli

Ana SayfaGay LGBT Film

Pray Away LGBTQ Dönşüm Terapisi Netflix Belgeseli

Dönüşüm terapisi adı altında insnalara yapılan eziyet ve kötülük konu edilir

Silinmiş Çocuk (Boy Erased) LGBT Temalı Film
Eş Cinsellik Hastalık mıdır? Eş Cinsel Tedavi, Terapi
Cameron Post’a Ters Terapi LGBT Temalı Film

Pray Away LGBTQ Dönşüm Terapisi Netflix Belgeseli. Netflix’in LGBT konulu belgesel yapımlarından biri olan belgesel, Exodus adlı Hristiyan topluluğunun dönüşüm terapilerini anlatıyor. Bu topluluk üyelerine kalıcı zarar veririr. Hatta yöneticiler bile en sonunda aldıkları psikolojik dartbeler sonucunda bu topluluğu bırakırlar. İnsanı olduğu gibi kabbul etmek gerekir. İnsana “sen değersiz ve günahkarsın” diyerek asla ve asla terapi yapamazsınız. Sonuçta ortada terapilik ve değişmesi gereken bir durum da bulunmaz. Değişmesi gereken eş cinsel bireyler değil, tam aksine homofobik insanlardır. İnsana ekleme ve çıkarma yapılamaz. Bu konuları aslında uzunca incelemeştim. Aşağıya bir bağlantı bırakacağım, oraya bakabilirsin.

Pray Away LGBTQ Dönşüm Terapisi Netflix Belgeseli

Eş cinselleri dönüşüm terapileri ile tedavi ettiğini söyleyen belki de binlerce iddi vardır. Hepsi de içi boş iddialar olarak tarihin çöplüğündedir. İnsnaların cinsel yönelimi değişmediği gibi tehdit de değildir. Değiştiğini ve tavi olduğunu söyleyen insnlar sadece “sözde” bir dğeişim geçirirler. Bu yüzeysel değişim, insanın sürekli kendini reddetmesini tekrarlaması ile süre gider. Pray Away da bu değişim ya da dönüşüm terapileri topluluklarından birini konu alıyor. LGBTQ ya da LGBT+ ya da LGBTI harflerin bir önemi aslınde yoktur. Önemli olan 21 yüzyılda bilinç ve beyin kapasitesi gelişen insanın hâlâ cinsel yönelimlerle uğraşmasıdır.

Eş cinsellik günah mıdır? Tedavi edilebilir mi? LGBT hakkındaki bütün yanlışlar için buraya dokunun

Tedavi olduğunu zanneden insnalar, gay bireyler lezbiyen bireylerle evlenirler. Mutlu olduklarını söylerken aslında eş cinsel kimliklerinin dönüşmediğini sadece bastırıldığını farkederler. Çünkü insanı kendisinden nefret ettirerek başarı sağlanamaz. İnsana kendini sevdirmek gereklidir. Özellikle psikolojik bir rahatsızlık, çocukluk travması, baba çocuk sorunları gibi saçmalıklar da eş cinselliğin temeli değildir. Kısacası eş cinsellik psikolojik bir sorun ya da hastalık değildir. Konu tamamen insnaların yaşama ve bir diğerine bakış aaçısındankaynaklanır. Pray Away LGBTQ Dönşüm Terapisi Netflix Belgeseli yüzlerrce üyesi olan Exodus topluluğunun verdiği geri dönülmez zararları konu eder. Eski yöneticiler, katılımcılar Hristiyan geleneğine göre kendilerini İsa’ya adar ve günahlarını kabul ederler. Ama zamanla eş cinsel kimliklerinin aslında benliklerinden ayrılamaz bir parç aolduğunu anlarlar. Aradan geçen 20 yıldan fazla bir zamanda gençlikleri kendilerini suçlamak ve günahkar ruhlarını kırtarmaya çalışmaklar geçmiştir. Yaşama, cinsel kimliklerine bağlanmak yerine sürekli olmayan bir düşmanla adeta mücadele etmişleridir.

Pray Away LGBTQ Dönşüm Terapisi Netflix Belgeseli

Pray Away

Belgeselin Özeti Exodus Eş cinsel Dönüşüm Terapileri

Pray Away, (Netflix orijinal yapımı) Exodus adlı LGBT topluluğuna uygulanan dönüşüm terapilerini konu eder. Eş cinsel (gay, lezbiyen ağırlıklı) bireyler dah açok genç insnalara dönüşebilecekleri vcaadedilir. Psikologlar terapi ile insnaları heteroseksüel yapabildiklerini iddia ederler. Özellikle çocukken baba sevgisi görmemek gibi yanlışlığı kanıtlanmış akıl dışı tezler ile eş cinselliğin sözde psikolojik nedeni bulunmuştur. İnsnalar günahkar ruhlarını İsa’ya adayarak, heteroseksüel olarak kurtuluşa erebilirler. Eş cinselliği he rtürllğü kötülük ve pislik ile eş tutan ve her türlü kötülüğün başı ve nedeni olarak gören Exodus LGBTQ topluluğunun içine girer.

Pray Away LGBTQ Dönşüm Terapisi Netflix Belgeseli

Pray Away LGBTQ Dönşüm Terapisi

Topluluktan ayrılanlar gördükleri zararları paylaşırlar. Yaşamlarının ve onlarca yıllarının nasıl kendilerinden nefret ederek geçirdiklerini anlatırar. Aslında hiç bir zaman değişmmeişlerdir. Sadece kendilerini, olması gereken kişileri redderek büyük travmalar yaşamışlardır. Kilise’nin uygulamalarından kaçan eş cinsel bireyler zamanla çoğalır. İnsnalar yaşamak ve mutlu olmak yerine kendi benlikleri ile barışmak yerine kendilerine savaş açarlar. Zamanla topluluk eski üyeleri şüphe içindeki üyelerle toplantılar yaparlar. 2010’lu yılların sonuna doğru bu dini topluluk kapanır.

Belgesel için puanım IMDb

7.0
TOPLAM PUAN
Gerçeklik: 7
Görüntü: 7
Akıcılık: 7
Anlatım: 7
Konu: 7
İnsan bir bütündür

Yorumlar

WORDPRESS: 0