Prens Niccolo Machiavelli Konusu Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Prens Niccolo Machiavelli Konusu Özeti İncelemesi

Ploransa şehir devleti Medici ve Savonarola hanedanı arasında paylaşılamazken Niccolo Machiavelli prenslere başarının sırrı hakkında kitap yazar

Mutluluğun Kazanılması Farabi, Konusu İncelemesi
Toplum Sözleşmesi Jean Jacques Rousseau Konusu Özeti
Gulliver’in Gezileri Özeti Kitap İncelemesi Konusu

Prens Niccolo Machiavelli Konusu Özeti İncelemesi. Hükümdar‘dan sonra Prens’i de okumayı başardım. Başardım diyorum çünkü kitaba bir türlü sıra gelmemişti. İlgimi kitabın içeriğinden çok İtalya’nın şehir devletleri, Floransa ve Medici ile Savonarola hanedanı arasındaki çatışma çekmiştir. Denildiğine göre, Machiavelli Prens’i ve Hükümdarı yazmasaydı unutulup gidecek ve siradan devlet adamı olarak kalacaktı. Aşağıda da söyleyeceğim gibi kitaptaki anlatım, tarihi olarylara bakılınca günümüzde bile çoğu uygulama devam ediyor. Tebaa mantığından yutdaş olmak kolay olmamış. Devletin bir hanedanın ya da birkaç hanedanın malı olması, soylulardan başkasının yurttaş olarak kabul edilememsi gibi duurmlar çok korkunç. Niccolo Machiavelli Hükümdan kitabı için buraya dokunun

Prens Niccolo Machiavelli Konusu Özeti İncelemesi

Prenslikler ve çeşitleri ile kitap başlıyor. Prens her zaman güçlü olandan yana olmalıdır. Halkı asla arkasında almamalıdır. Şehirler eğer kendi yasalarına göre yönetiliyorsa bu prens için tehlikelidir. Özgürlük ve kendi yasasına sahip olmak prens için iyilik getirmez, çok tehlikelidir. Miras yoluyla ede edilen prenslikler, karma prenslikler gibi prenslikler gibi prenslik çeşitlerini Niccolo Machiavelli sayar. Prens nasıl olmalıdır? Neler okumalıdır? Gibi sorulara da cevap verilir. Prens çok iyi tarih bilmelidir. Prens tebaasına, tanıdıkların anasıl davranır? Gibi sorulara da cevap veriliyor.

Prens Niccolo Machiavelli Konusu Özeti İncelemesi
Prens Niccolo Machiavelli

Kanunlar ve ordu kuvvetli olmalıdır. Paralı askerlik her zaman harika değildir. Az para verildiğinde savaşmazlar. Savaş yokken para alırlar ama savaş çıkınca savaşmaktan kaçarlar. Düzenli olrdu dışındaki paralı ordular sadce zarar verir. Silahlı ve özgür olmak için paralı askerlikte vazgeçilmelidir. Zamanla krallıklar ya da cumhuriyetler kendi askerlerinin boyunduruğu altına girebilirler.

Prens, halkı her zaman baskı altında tutmalıdır, halka zulmetmelidir.. Böyle yaparak yani halkı süreli ezerek, kendine muhtaç ederek daha başarılı olacaktır. Böylelikle halk başkaldırıya teşebbüs edemeyecektir. Prenslikler de çeşit çeşittir. Aileden prens olanlar, güç ile presns olanlar son olarak da rahip prensler vardır. Halkın prens olarak seçtiği prensler en zayıfıdır. Halkı arkasına almak tehlikelidir. Halk prensi istediği zaman indirebilir.

Yönetim orarak kazanılan yeni yerlere Osmanlı tipi prenslerin gönderilmesini uygun bulsa da bunun da tehlikesinden bahseder. Fethedilen yerlere Osmanlı’nın sancak olarak bir prensini gönderdiği gibi bunu tavsiye eder. Osmanlı’nın fethettiği yerlere atadığı valilik sisteminin ise aslında yanlış olduğunu söyledi iddia eder. Halka daha yakın halkın içinden birinin seçilmesi daha iyi olacaktır çünkü halk yöneticiyi sevmeli ve kendinden bilmelidir. Yoksa ilk savaşta vali halktan destek bulamayacaktır.

Kitapta bol bol Osmanlı örneği var. Fethettiği ülkelere giren Türklere Müzlümanlıktan ötürü “kafir” deniliyor. Özellikle askeri ve yönetim şekilinde Türk kyaslamaları var.

Kitap İncelemsi ve Niccolo Machiavelli Kimdir?

Niccolo Machiavelli’nin Prens kitabı kilise tarafından yasaklanıp, yazarın kendisi de aforoz edilmiştir. İtalyanın Rönasans öncesi karışık şehir devletleri zamanında bir ulus olmadığı gibi İtalyanca yerel dillerdendi. “Şeytanın Kitabı” olarak nitelendirilen Prens’i Muhteşem Lorenzo de’ Medici’ye hediye etmiştir. Rivayete göre Lorenzo kitabı okummaış hatta kendisine hediye edilen köpeklerle dah açok ilgilenmiştir.

Cumhuriyetçi olan Niccolo Machiavelli, Medici ailesi iktidara gelince görevden alınır ve ölümden kurtulur, işkence edilir. Serbest kalınca gözlerden uzak bir yerde Prens’i yazar. Mediciler, cumhuriyetçi değildir. Niccolo Machiavelli kralcı, monarşi, papalık yönetimine karşıdır. Floransa Cumhuriyeti ve genelde Italya’daki bütün şekirler ayrı bir devlettir. Floransa’da cumhuriyetçiler gelince devlet yönetimindeki herkesi değiştirir. Savonarola’lar iktidara geçince büyün devlet yönetimindeki Medici’leri temizler. Devlet aileler arasında adeta paylaşılmış gibidir.

Günümüzde de gelen iktidarlar, gidenleri temizleyip yerlerine kendi adamlarını göreve getitirler. 500 yılda hiç bir şey değişmmeiş. Floransa şehir devletinde halk yurttaş değildir. Oy kullanmaz. Sadece birkaç bin seçkin aile vatandaştır diğerleri tebaadır. Medicini Hanedanı ve Savonarola Hanedanı ülkeyi yönetir. Aralarında süreklib ir savaş vardır. Ülkeyi yönetmek tek amaçtır. Günümüzde de buna benzer 3. dünya ülkeleri yok değildir.

Prens’i Sultan IV. Murat Türkçeye çevirtip okumuş. Niccolo Machiavelli bazen yanlış tarihi bilgi verdiğini ya da abarttığı da söylednir. Savonarola Hanedanı zamanında devletin üst kademelerine gelen Niccolo Machiavelli Medici Hanedanı devletin başına geçince gözden düşer. Kitabın çok iyi hazırlanmış bir önsözü var. İnsnalar tarih boyunca hükmet için çabalaşmışlar. Tek amaç bir başkasına, devlete belki de dünyaya hükmetmek olmuş. Bilim ve insanlığı yüceltmek kimsenin aklına gelmmeiş. Yani insan biyolojisinin ve dünyanın ötesine geçmek yerine uzun savaşlar ile dünya üzerinde tepinip dumuşuz. Machiavelli cumhuriyetçidir ama monarşiyi öven prenslerei krallara akıl veren kitaplar yazmıştır. Kitapta görüldüğü gibi şiddet yanlısı ve her devrin adamı izlenimi de vermiyor değil.

Yorumlar

WORDPRESS: 0