Putların Alacakaranlığı Kitap Özeti İnceleme

Ana SayfaKitap Yorumları

Putların Alacakaranlığı Kitap Özeti İnceleme

Putların Alacakaranlığı Friedrich Wilhelm Nietzsche kitabı. Felsefe sevenler için...

Arayanlar İçin Açıklamalı Bilgelik Kitabı İncelemesi
Zhuangzi Chuang Tzu Metinleri Özet Alıntılar
Sis Miguel de Unamuno Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Putların Alacakaranlığı Kitap Özeti İnceleme. Friedrich Wilhelm Nietzsche’nin harika kitabı. Felsefeye ilgi doyursanız ya da felsefe tarihini az çok biliyorsanız kitabı seveceksiniz. Ama daha önce Nietzsche okumadıysanız, felsefe tarihi ve büyük felsefeciler hakkında pek bilginiz yoksa bu kitap size göre olmayabilir. Bunu dışında akıcı ve çok iyi anlatımlar var.

📚 Zihnimizi aydınlatacak, bize yeni dünyalar ve yaşamların kapısını açacak kitaplar için sita menüsüne bakabilirsiniz. Okudukça, yaşam ile olan bütün anlaşmazlıklarımız bitecek; bütün insanlarla ortak bir noktada buluşacağız.

Putların Alacakaranlığı Kitap Özeti İnceleme
Putların Alacakaranlığı

Putların Alacakaranlığı Kitap Özeti

Kitap için bir özet çıkarmak mümkün değil. Genellikle yazar antik felsefeden başlayarak bazen felsefecileri ve düşüncelerini eleştirirken bazen de destekliyor. Kitap Ön Söz, Özdeyişler ve Oklar, Sokrates’in Sorunu, Felsefe ve Akıl, Hakiki Dünyanın Sonunda Bir Masal Oluşu, Karşı Doğa Olarak Ahlak, Dört Büyük Yanılgı gibi bölümlerden oluşuyor.

Ahlak, din, Hristiyanlık inancı, insanın varlığı, akıl, bilinç, benlik gibi konular hakkında düşünceleri okumak çok zevkli. Özellikle felsefeciler ve felsefelerinin eleştirisi kitabın her yerinde. Nietzsche kitabın son yarısında Almanya ve Alman felsefesini, düşünce sistemini de eleştiriyor, irdeliyor.

Putların Alacakaranlığı’ndan Alıntılar (Kitap Sözleri)

Alıntı kitabın jenerik sayfasındaki alıntı iznine uygun olarak yapılmıştır. Yayın Evi: İş Bankası Kültür Yayınları, XII. Basım, Aralık 2020, Ön Söz

🍭Karanlık ve ölçülerin üzerinde sorumluluk gerektiren bir davanın ortasında neşesini korumak, hiç de azımsanmayacak bir meziyettir: üstelik, neşeden daha gerekli ne vardır? Delice neşeden payını almamış hiçbir şey başarıya ulaşmaz. Ancak güç fazlasıdır, gücün kanıtı.

🍭Tüm değerlerin bir yeniden değerlendirilişi, bu soru işareti öyle kara öyle devasadır ki, gölge salar, onu koyanın üstüne – böyle bir görev yazgısı zorlar her an, güneşe koşmaya, çok ağırlaşmış bir ciddiyeti üstünden silkip atmaya. Her yol mubahtır bunun için, her “vaka” bir mutluluk vakasıdır. Özellikle de savaş. Savaş her zaman büyük akıllılığıydı çok manevileşmiş, çok derinleşmiş tinlerin; yaralanmada bile iyileştirici bir güç vardır hâlâ. Kaynağını, bilginlerin merakın dan sakladığım bir söz, çoktandır sloganım olmuştu:

🍭Bu yazı da – başlığı ele veriyor ya her şeyden önce bir dinlenme, bir güneş lekesi, bir psikologun tembelliğine kaçmaktır. Belki yeni bir savaştır da? Yeni putlar da yoklanacak mı? Bu küçük yazı bir büyük savaş ilanıdır; putları yokla maya gelince, burada bir diyapozonla dokunur gibi çekiçle dokunulacak olanlar, bu defa çağın putları değil ezeli putlardır, bunlardan daha eski, daha ikna olunmuş, daha şişirilmiş putlar yoktur kesinlikle… Yoktur, daha içi boş olanlarıda… Kendilerine en çok inanılmış putlar olmalarını engellemez bu durum; üstelik, en seçkin örnekte bile, ke sinlikle put denilmez onlara…”

Kitap Sayfası: 112
Okuma süresi: 2 saat Saat
Yayıncı: İş Bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0