Rustin (2023) LGBT Temalı Film

Ana SayfaGay LGBT Film

Rustin (2023) LGBT Temalı Film

Eşcinsel ve ayrıca siyahi aktivist Bayard Rustin, siyahi topluluğunun ve derneğin en önemli kişisidir. Siyasi bağlantıları halklar üzerindeki etkisi, başarılı bir organizatör olması nedeni ile ırkçılık üzerine gider.

Le Paradis, The Lost Boys (2023) LGBT Temalı Film
All of Us Strangers, Hepimiz Yabancıyız Gay Temalı Film
Yas Tatili Good Grief 2023 LGBT Temalı Netflix Filmi

Rustin (2023) LGBT Temalı Film. Netflix orijinal LGBT temalı biyografi, etnik sorunlar, eşcinsellik temalı film 1s 46dk uzunluğunda. Film her ne kadar gay karakter ve 60’lı yılların en büyük çekişmelerinden biri olan Amerika’daki eşcinsel nefreti ve şiddetini gösterse de asıl konu ırkçılık ve siyahilere yapılan şiddettir. Bu uğırda verilen kavgalar ve senatodan çıkarılacak olan federal yasa filmin asıl konusu denilebilir.

Eşcinsel ve ayrıca siyahi aktivist Bayard Rustin, siyahi topluluğunun ve derneğin en önemli kişisidir. Siyasi bağlantıları halklar üzerindeki etkisi, başarılı bir organizatör olması nedeni ile ırkçılık üzerine gider. Oldukça başarılı olsa da eşcinsel kimliğini saklar. Sekreteri ve beraber yaşadığı sevgilisi ile olan ilişkisi de gizlidir. Gay barlara gitmekten çekinmeyen biridir.

Rustin (2023) LGBT Temalı Film
Rustin (2023)

Rustin, 100 bin kişilik bir gösteri planlamaktadır. Bu gösteriye oldukça innaçlı olsa da topluluk ve dernek yönetimi için bu olağan gözükmez. Rust’in yöneticilikten atılsa da yönetici yardımcısı olarak tekrar çalışmalara başlar. Bu sırada erkek arkadaşı ile de sorunlar yaşayacaktır. En büyük sorun ise bir senatörün Rustin’in yıllar önce eşcinsellik suçu nedeni ile tutuklandığını bilmesidir.

Sonunda onun eşcinsel bir “sapık” olduğu haberi televizyonda yayınlansa da topluluk sahip çıkar. Rustin 250 bin insanı kongre binası alanında toplar. Barışçıl gösteri sonrasında senato ırkçılığı yasaklayan ve siyahilerle beyazlar arasındaki bütün ayrımları kaldıran yasayı onaylar. Bu başarı ile Rustin’in eşcinsel olmasını kimse umursamaz.

Biyografi ve tarih filmi etiketne de sahip yapımda ırkçılık temaları oldukça sıkı işleniyor. Eşcinsel karşıtlığı da en az ırkçılık kadar kötüdür ve Rustin hem homofobi hem de ırkçılık sorununu çözmeye uğraşır. Film dönemin ruhunu çok iyi yansıtır tarzda. ABD hükümetinin ve başkanının çağ dışı tutumu, ırkçılığın lanetli yüzü filmde ortalama bir seviyed eizleyiciye sunuluyor. Colman Domingo ise çok iyi bir oyunculuk sergiliyor.

Kısa bir alıntı

🍭…Onların yok etmek istediği şey hepimiziz. Birlik olup ülkenin değişmesini isteyecek olan biziz. İstifa etmemi mi istiyorlar? O zaman beni kovmaları gerek çinki istifa etmeyeceğim. Siyahi olarak doğduğum gün homoseksüel olarak da doğdum. Ya herkes için özgürlük ve adalete inanırlar ya da inanmazlar.

Film puanlaması IMDb

7.0
TOPLAM PUAN
Genel Film Puanlaması: 7
Rustin (2023) Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0