Satranç Romanı Yorumu Konusu Özeti Stefan Zweig

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Satranç Romanı Yorumu Konusu Özeti Stefan Zweig

Satranç Romanı Stefan Zweig Konusu Özeti Gestapo'nun zulmünden satranç oyununa psikolojik bir yolculuğa hazır olun

Martin Eden Kitap Özeti İncelemesi ve Konusu
Sefiller Victor Hugo Kitap Özeti İncelemesi
Zaman Makinesi H.G. Wells Kitap İncelemesi Özeti

Satranç Romanı Yorumu Konusu Özeti Stefan Zweig Satranç romanı okunması gereken edebiyat başyapıtlarından biridir. Stefan Zweig bu romanı karısı ile intihar etmeden hemen önce bitirmiştir. İkinci Dünya Savaşın’dan uzaklara Meksika’ya kaçan yazar her ne kadar uzaklarda olsa da Hitler ve Gestapo zulmünün haberlerini aldıkça umutsuzluğa kapılarak karısı ile birlikte intihar der. Satranç romanı da Dr. B karakterinin ağzından Gestapo zulmünü, savaş ortamını ve o zihinsel çatışmayı çok iyi anlatır. Aslında Dr. B, bir nevi yazarın kendisidir.

Satranç romanı çok iyi psikolojik tahliller, akıl oyunları; insanı yormayan nefis betimlemeler içeriyor. Özellikle romanın sonunda bir üçkağıtçının teşhir edileceğini sanan okur yanılıyor. Kötü oyunu kazanıyor. Dr. B’nin savaş yıllarını, Gestapo’nun eline geçmesini ve bir otel odasında sorguya çekilmek için bekletilmesi yanında aklın insan oynadığı oyunları da getiriyor. Savaş psikolojisi, mahkum psikoloji romanın kısacık sayfalarında etkileyici bir biçimde anlatılıyor.

Ölmeden önce okunması gereken yaşamınızda izler bırakacak kitaplar TIKLA

Satranç Romanı Konusu

Satranç kitabının konusu: satranç. Çok kısa bir açıklama oldu farkındayım. Kitapta özellikle aşağıda özette de yazacağım gibi Dr. B’yi satrancın nasıl değiştirdiği önemli. Dr. B’nin çaldığı satranç kitabı esaret altındaki düşüncelerini Gestapo’nun zulmünden kurtarmak için zihninde yeni yollar açar. Satranç artık bir kurtarıcıdır. Bir gemi yolculuğuna çıkan Czentovic,  dünya satranç şampiyonudur. Gemide tanınması üzere kendisine satranç turnuvası önerilir. 250$ karşılığında satranç partisini kabul eden Czentovic, her turnuvayı alırken, ukala; kibirli duruşuyla herkesi ezip geçerken Dr. B adında eski bir siyasi mahkum satranç şampiyonunun bir açığını yakalar. Aslında onun bir üçkağıtçı olduğunu anlar.

Satranç Romanı Stefan Zweig

Satranç Stefan Zweig

Satranç Kitabını Özeti

New York’tan Buenos Aires’e hareket edecek olan yolcu gemisinde dünya satranç şampiyonu Czentovic, bütün kibirli tavrı ve insanlara uzaktan tavırları ile geminin gözdesidir. Herkes onunla röportaj yapmak ve satranç oynamak ister.  Romanın adı bilinmeyen anlatıcısı ve satranç oynadığı McConnor eşliğinde bu gizemli dünya şampiyonunu 250$ karşılığında turnuvaya razı ederler. Her defasında satrancı kazanan şampiyonla tekrar bir rövanş isterler.

Rövanş maçında McConnor tam hamle yapacakken Dr. B araya girer ve doğru hamleleri söyler. Aslında bu oyunun sahibinin ünlü bir satranç üstadının kurduğu oyuna çok benzediğini söyler. Dr. B, savaş sonrası Nazi baskısı ve zulmü altında esarete sorgulanırken çaldığı bir kitaptan bahseder. Kitap satranç kitabıdır. Dr. B satranç kitabında dünyanın en iyi kurgulanmış 150 satranç oyunun anlatıldığını görür. Kitaptakileri zihninde imgeleyerek bütün oyunları ezberler. Böylelikle hem bir otel odasında, Gestapo zulmü altında zihnine yeni yollar açmış ve zihnen bedenen sorgulamaya ve psikolojik baskılara direnmiştir. 

Satranç Romanı Stefan Zweig  Konusu Özeti

Satranç Kitabı Stefan Zweig

Dr. B gemide oynana bütün oyunların bu kitaptan alma olduğunu anlar ve satranç dünya şampiyonu ile bir satranç partisi düzenler. Czentovic yine kitaptan alınma bir oyunla karşısındadır… 

Dr. B’nin çaldığı kitabın satranç kitabı olduğunu anlaması ve odasındaki psikolojik gelgitlerini okurken yer yer kitabı bırakıp müzik dinledim. Çünkü bazı bölümlerde okur edebi orgazma ulaşıyor. Sekste orgazma ulaşınca artık cinsel organ ve zihin daha fazlasını kaldıramaz zevk artık doruk noktasındadır. Bu noktadan sonra artık zevk alınamaz. Kitapta da böyle edebi orgazm noktaları var.

Kitap hakkında bilgiler ve alıntı

Satranç – Schachnovelle
Stefan Zweig
İş Bankası Kültür Yayınları
Modern Klasikler Serisi
77 Sayfa
Kitabı incelemek için TIKLA

“… etrafımdaki hiçliği hiçe indirgeyen bir etkinlikti, yüz elli turnuva oyunuyla birlikte elimde zamanın ve makanın baskısına karşı mucizevi bir silah geçmişti.” Sayfa 50

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması