Savaş Sanatı Sun Zi (Tzu) Özeti İncelemesi Konusu

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Savaş Sanatı Sun Zi (Tzu) Özeti İncelemesi Konusu

Savaş Sanatı M.Ö 6. yüzyılda yaşamış stratejist Sun Zi tarafından yazılmış, yaşamın her alanında geçerliliği olan bir yapıttır.

Kuyu ve Sarkaç Edgar Allan Poe Konusu Özeti
Bir Çöküşün Öyküsü İncelemesi Konusu ve Özeti
Kızıl Kitap Yorumu İncelemesi Konusu ve Özeti

Savaş Sanatı Sun Zi (Tzu) Özeti İncelemesi Konusu. Sun Zi (Sun Tzu) M.Ö 6. yüzyıl civarında yaşamıştır. Bu yapıt çok önemli ve en bilindik klasiklerden biri. Yazar hakkında çok bir şey bilinmiyor. Kitabı okumak çok kolay ve akıcı. Bir defa kitabın başına oturur oturmaz bitirdim. Burada da özetini ve incelemesini yapacağım. Okuduğum çeviri Çince aslından çeviri. İngilizce’den Türkçeye çevrilmiş metin ile karşılaştırınca okuduğum metni beğendim. Cümle yapısı, okuması ve anlaması kolaydı. Okuduğum yayın evinin ciltli baskısı ise gayet güzel ve kaliteliydi. Kitabı bir akşam vakti, bir bardak ıhlamur eşliğinde okuyup notlarımı alıp hemen siteye eklemeye karar verdin. Saat mi dediniz? Saat: 23:58 neyse şimdi özet ve incelemeye geçelim.

Kitaplar bizi içinde bulunduğumuz yaşamının bütün dumanlarından, uğultutalarından uzak, berrak ve sakin everele götürür. Site menüsünden yüzlerce kitaba erişim sağlayabilirsiniz. Yukarıdaki renkli düğmelere dokunarak hılzı erişim sağlayablirsiniz.

Savaş Sanatı Sun Zi (Tzu) Özeti İncelemesi Konusu
Savaş Sanatı Sun Zi

Savaş Sanatı Sun Zi (Tzu) Özeti

Kitap, “Sun Zi der ki!” ifadeleri ile başlayan 13 bölümden oluşuyor. Savaş planlaması, savaşı yürütmek, strateji, manevra, zayıf noktalar, arazi, casusluk gibi konulardan oluşuyor. Savaş bir zorunluluktur, savaşta taşkınlık yapılmamalı. Verilen nasihatler, kumandanlara, askerlere, krallaradır. Sadece nasıl savaşılıp galip gelineceğine değil, savaşta nelerin yapılması ve nelerin yapılmamasına; düşmana nasıl davranılmasına kadar konular kısacık metinde anlatılmış. Okuması çok zevkliydi.

Savaş sanatı İncelemesi ve Konusu

Metin her ne kadar savaşla ilgili gibi gözükse de içindeki kurallar, stratejiler yaşamın her alanında kullanılabilir. Yaşam da bir savaş meydanı gibidir. Çalıştığımız iş, yenmemiz gereken bir sorun; şirketler, siyasi partilere kadar her alanda uygulanabilir bilgiler içeren metni okumalısınız.

Kitaptan alıntılar

Alıntılar adı kitabın jenerik sayfasındaki alıntı iznine istinaden siteye alındı. yayın Evi: Koridor Yayınları, 2020 baskısı

🍭Savaşı kazanacak olanın ordusunun hareket şekli, yüksekten bir vadiye hızla akan yıkıcı bir sel gibidir. Sayfa 26

🍭Bir zafer kazandıran taktikler tekrarlanmaz, yöntemler sonsuz çeşitte düzenlenir. Sayfa 33

🍭Hızınız rüzgâr gibi, sakinliğiniz orman gibi olsun. Sayfa 36

3.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Savaş Sanatı Sun Zi Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0