Sefiller Victor Hugo Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Sefiller Victor Hugo Kitap Özeti Konusu İncelemesi

1724 sayfalık orijinal metin ile adalet, savaşlar, burjuvalar, halk, fakirler, Fransız Devrimleri, iç savaşlar arasındaki büyük bir karmaşa...

Maymunlar Gezegeni Kitap Konusu Özeti ve Filmi
Madame (Madam) Bovary Konusu Özeti İncelemesi
Ay’a Yolculuk Jules Verne Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Sefiller Victor Hugo Kitap Özeti İncelemesi. Victor Hugo denilince aklımıza ilk gelen kitaptır. Kitap ve yazar hakkında internette yüzlerce, binlerce içerik bulmak mümkün. Okuduklarımı sürekli olarak blogluyorum. Bu işlem uzun sürecek yüzlerce kitabın tamamnımı buraya aktarmam epeyce zor olacak. Özellikle tam metin okumanın zorluğundan bahsedeceğim. Zor ama çok daha zevkli. Kısaltılmış metinleri okumanın bir anlamının olmadığını orijinal metni okuyunca anlamıştım.

Okumakla bitmeyen 1700 sayfa iki ciltlik bir devi yıllar sonra tekrar okudum. İlk okuduğum kısaltılmış metindi. Aklımda kalan kısmı ise çok azdı. Okumak insanın zihinsel aydınlanması ve safsatalardan kurtulması için çok önemlidir. Artık dünyayı, insanı, yaşamı, evreni farklı bir biçimde algılıyoruz. Yaşama ve insana yüzlerce yıl önceki tarışılmaz doğrularla bakmamak gerekli. Bu sayfanın amacı kitap hakkında yazmaktı ben ise nelerden bahsediyorum. Çayımı tazeleyip özet ve inceleme ve kısa bir alıntıyla devam edeceğim.

Sefiller’in sinema uyarlamaları da var. Aşağıda 2012 filminden fragman var. Ayrıca 1998 yılı yapımı filmi de izleyebilrsiniz. Tabii ki öncelikle kitabı okumalısınız. Kitaptaki anlatım, heyecan ve duyguyu filmde bulmak mümkün değil. Kitap, (roman) uyarlaması filmler etiketine sahip. Film ve kitap hakkında yorumarınızı yazmayı unutmayın.

Sefiller Filmi

Sefiller Filmi

Sefiller Victor Hugo Kitap Özeti Konusu

Fakir ve sıradan bir insan olan Jean Valjean hırsızlık suçundan kürek cezasına çarptırılır. Forsa olarak cezasını çeker. Hapisten çıktıktan sonra kimlik belgesinde eski bir forsa olduğu da y azar. Bu nedenle gittiği her yerden kovulur. Yine kalacak ve yemek yiyecek bir han bulamaz. BU acınası haldeyken başpiskoposun bulunduğu kiliseye yolu düşer. Kapısı herkese ait bu kutsal mekanda Jean Valjean kabul edilir. Yemek ve geceyi geçireceği sıcak bir yeri de vardır. Fakat şeytana uyarak piskopsun gümüş meyek takımını ve şamdalarını çalar. Üzerindekilerle birlikte kaçarken yakalanır. Ama başpsikopos şikayetçi olmak yerine üzerindekileri hediye ettiğini söyler. Kimse inanmasa da mecburen serbest bırakılır. Yolda da küçük bir çocuğu soyan Jean Valjean çok pişman olur.

Yıllar sonra kendi adını saklamayı başararak Madeleine (Madlen) Baba olarak bulunduğu şehrin en tanınan insanı olur. Ticarette, sanayide devriim niteliğinde şler yapar. Kednisine teklif edilen belediye başkanlığını zorla kabul eder. Şehirdeki başarısı imparatora kadar gider. Bu iyi, cömert, dürüst, sanayiden anlayan adamdan başkasının belediye başkanı olmasından doğal bir şey de olamaz zaten. 

Sefiller Victor Hugo Kitap Özeti İncelemesi
Victor Hugo Sefiller

Javert, Madeleine Baba’nın Peşinde

Fakat polis amiri Javert, Madeleine Baba’nın aslında eski bir suçlu, Başpsikopos Misyö Myriel’i ve yolda küçük Gervais (Jerve)  adında bir çocuğu soyan bir forsa olduğunu öğrenir. Tabii ki bu iddiasına inanan olmaz. Belediye başkanının böyle biri olduğunu iddia etmek dedililiktir. Daha sonra eski suçlu Jean Valjean adlı suçlunun yakalandığı haberi alırın. Ama Madeleine Baba suçsuz bir adamın ceza almasını istemeyerek kimliğini açıklar. Asıl adı ve kimliğini açıkladığı için artık bir kaçaktır. Yanına himaye ettiği ve kızı kadar sevdiği Cosette ile birlikte kaçar ve bir rahibeler kilisesinde uzun süre saklanır. Yıllar sonra tekrar yaşamına devam etmeye başlar.

Cosette büyümüştür, Jean Valjean yeni yaşamında devam ederken, Fransa’nın iç şavaşı patlak verir. Kızı bir genç adama âşık olur. Jean Valjean iç savaşta sığınakta Javert ile tekrar karşılaşır. Javert intihar ettiği için bu tehlike geçmiştir. Jean Valjean kızının sevdiği adamı ölümden (Marius) kurtarır. Adam bunun farkında değildir. Bütün bu iç savaş karmaşasında gerçek kimliğini damadına açıklayan romanın başkişisi damadınca dışlanır. Her şeyin farkına varan Marius, Jean Valjean’ı görmeye ve tekrar kendileriyle yaşamak için almaya gider. Ama Jean Valjean için yaşam artık hasta yatağında bitecektir.

Sefiller Victor Hugo Kitap Özeti İncelemesi
Victor Hugo Sefiller

Sefiller Ana Teması, Kitabın İncelemesi Yorumu

Sefiller ana teması, ne anlatmak istediğine çok kısa değinelim. Roman benim için çok zor okunan bir başyapıttı. 1700 sayfalık tam metni iki ayda okuyabildim. Haziran ve Temmuz aylarını bu müthiş kitaba adadım desem yanlış olmaz

  • Sefiller ne anlatıyor?
  • Sefiller’in ana teması nedir?

Yapıtın incelemesini yapmak benim gibi sıradan bir okur için pek de kolay olmayacaktır. Roman daha ilk sayfalarına toplumsal, siyasi, ekonomik, adalet alanlarındaki eleştiriler ile başlıyor. Ana konuyu yani Jean Valjean’ın yaşamını bir kenara bırakırsak karşımıza tarih, felsefe, bilim, mitoloji, sosyoloji, siyaset konularına da değinen satırlar kalıyor.

Daha ilk başta başpsikopos Mösyö Myriel karakteri ile ruhban sınıfı eleştirilir. Rahat ve huzur içinde yaşayan bu sınıf yaşamın ve insnaların gerçekliğinden habersiz yaşarlar. Yüksek maaşlara keyif içinde yaşarken halkın halinden kimse anlamaz. Bir parça ekmek çaldığı için yaşamı zindan olan Jean Valjen ne kadar iyi olsa da düzelse de çok çalışkan ve namuslu bir vatandaş olsa da farketmez. O bir suçludur. Yine Fransa’nın restorasyon dönemindeki karışık olaylar, iç savas, halkın perişan durumunu romanda okuruz. 

3.0
TOPLAM PUAN
Toplam Kitap Puanlaması
Sefiller Kitap Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0