Seksen Günde Dünya Gezisi Devri Alem Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Seksen Günde Dünya Gezisi Devri Alem Özeti

Dünyayı 80 günde gezmeyi ya da dolaşmayı planlayan Mr. Fogg'un macera dolu yolculuğuna hazır olun, yaşınızın önemi yoktur. Macera ruhunuzda olsun yeterli!

Ömer’in Çocukluğu Muallim Naci Özeti İncelemesi
Gizli Bahçe Kitap Yorumu Konusu ve Özeti
Oz Büyücüsü L. Frank Baum Kitap Özeti İncelemesi

Seksen Günde Dünya Gezisi Devri Alem Özeti. Seksen Günde Devri Alem olarak bildiğimiz Jules Verne kitabını b,lmeyen var mıdır? Macera romanları arasında belki de ilklerden. Hayal gücü, macera ruhu artık ne derseniz. Verne denizci bir aileden geldiğinden gemileri, yolculukları iyi bildiği kensin. 21. yüzyılda 1872 ylında yani 19. yüzyılda yayınlanan bir romanı zevkle okuyabiliyoruz. Bilim kurgunun yaratıcılarından biri olan Jules Verne kitaplarını yayınladığı zaman dünya çapında ünlü olur ve kitaplarından müthiş paralar kazanır. Hayal gücü ile zihnimizde gezinen dogmaları yıktığımızda yepyeni bir gerçeklik ile karşılaşacağımız kesin. Şimdi bu Fransız klasiği romanda maceraya çıkıyoruz. Dünya yolculuğu bizi bekliyor. Film uyarlaması için de aşağıda veo var. Kitap, filmi yapılan kitaplar etiketini de taşıyor.

Seksen Günde Dünya Gezisi Devri Alem Özeti

Gizemli ve çok fazla insanla konuşmayan Mr. Fogg, dakik ve titiz biridir. Zengin biri olarak biraz da çılgın biridir. Birgün soyulan şehir bankasının nasıl soyulduğunu tartışırken, Reform-Klüp adlı toplulukta bir iddiaya girer. Zaten günün çoğu bu dernekte geçmektedir. Yemeğini burada yer, kahvesini burada içerdi. İddiaya göre dünyanın etrafını seksen günde dolaşacaktı. Dünya yolculuğunu seksen günde bitirse 20 bin Sterlin kazanacaktı. Kayberderse de bu parayı derneğe verecekti. İddia tamamdır ve Fogg yanına yeni uşağı Passepartout ile yola çıkar.

Seksen Günde Dünya Gezisi Devri Alem Özeti

Seksen Günde Dünya Gezisi Devri Alem

Yola çıkan Mr. Fogg’un peşinden dedektif Fix de gelir. Banka soyguncusunun eşgaline benzettiği Mr. Fogg’u yakalamak için uğraşır. Maceradan  maceraya atılarak vapurdan vapura, trenden trene koşuştururlar. Hindistan’da öldürülmek üzere olan bir kadını da kurtaran Mr. Fogg her gittiği yerde bir macera yaşar. Amerikada silahlı çatışmalar belki de en heyecanlısıdır. Mr. Fogg’u Londra’da tutuklayan Fix epeyce zama kaybettirese de ufak bir hesapla Mr. Fogg dünya turunu yani seksen günde dünya gezisi (dervi alemi) 79 günde tamamlar. Hem de yanında getirdiği Hindistanlı kadınla evlenir. Mutlu son ile biter bu macera.

Seksen Günde Dünya Gezisi Devri Alem Özeti

Seksen Günde Dünya Gezisi Devri Alem

Kitap Yorumum İncelemem

Hayal gücü ve sürekli ilerlemek galiba insanın kendi biyolojisini ve yine yaşadığı gerçekliği aşması için tek yol. Jules Verne 19 yüzyıl insanına macera, haya gücü, geleceğe bakış açısı kazandırdı. Ay yolculuğu yani uzay yolculuğu başta olmak üzere bilim kurgunun en güzel örneklerini verdi. Jules Verne romanlarını yazdığı yıllarda günümüz teknolojilerinin hiç bir yoktu. Aya Yolculuk’ta Ay yolculuğu, top ile barut ile acayip ve bazen de yanlış bilgilerle gerçekleşse de öneli olan Ay’a gitmeyi hayal etmekti. Galiba önemli olan hayal edebimek. Uzay yolculukları günümüzde ne topla ne de barutla, gülleyle yapılıyor. Ama insanlar ya da bu teknolojiyi üretebilen kullanabilen uluslar uzay dünya dışına çıkabiliyor. Artık tren yolculuğu, gemi yolculuğu yerine uçak kadar hızlı giden trenler ve uçak kullanılıyor. Dünyayı baştan başa dolaşmak artım bir kaç haftadan bile kısa sürecektir. Basit ama eğlenceli bir klasik. Çocukluğumda okuduğum Seksen Günde Devri Âlem’i tekrar tam metin olarak okumak güzeldi. 

Sayfa sayısı: 272 Okuma süresi: 8 saat Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması