Seksen Günde Dünya Gezisi Devri Alem Özeti Konusu

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Seksen Günde Dünya Gezisi Devri Alem Özeti Konusu

Dünyayı 80 günde gezmeyi ya da dolaşmayı planlayan Mr. Fogg'un macera dolu yolculuğuna hazır olun, yaşınızın önemi yoktur. Macera ruhunuzda olsun yeterli!

Oz Büyücüsü L. Frank Baum Kitap Özeti Konusu İncelemesi
Oliver Twist Charles Dickens Kitap Özeti İncelemesi
Gizli Bahçe Kitap Yorumu Konusu ve Özeti

Seksen Günde Dünya Gezisi Devri Alem Özeti. Seksen Günde Devri Alem olarak bildiğimiz Jules Verne kitabını bilmeyen var mıdır? Macera romanları arasında belki de ilklerden. Hayal gücü, macera ruhu artık ne derseniz. Verne denizci bir aileden geldiğinden gemileri, yolculukları iyi bildiği kensin. 21. yüzyılda 1872 ylında yani 19. yüzyılda yayınlanan bir romanı zevkle okuyabiliyoruz.

Bilim kurgunun yaratıcılarından biri olan Jules Verne kitaplarını yayınladığı zaman dünya çapında ünlü olur ve kitaplarından müthiş paralar kazanır. Hayal gücü ile zihnimizde gezinen dogmaları yıktığımızda yepyeni bir gerçeklik ile karşılaşacağımız kesin. Şimdi bu Fransız klasiği romanda maceraya çıkıyoruz. Dünya yolculuğu bizi bekliyor.

📽️Seksen Günde Devri Âlem Filmi için de aşağıda fragman var. Kitap, filmi yapılan kitaplar etiketini de taşıyor. Film uyarlaması başarılı sayılsa da kitabı okumak daha heyecan verecektir. Tabiiki 19. yüzyılın sonunda yazılan bir kitabı günümüzle kıyaslamadan okumalıyız. Kitabın onlarca uyarlaması var. 2021 versiyonunda David Tennant, Mr. Fogg karakterinde. Televizyonda da yayınlanan bildiğimiz 2004 yılılında uyarlanan Jackie Chan başrolündeki filmi de izleyebilirsiniz.

Seksen Günde Dünya Gezisi Devri Alem Özeti

Gizemli ve çok fazla insanla konuşmayan Mr. Fogg, dakik ve titiz biridir. Zengin biri olarak biraz da çılgın biridir. Birgün soyulan şehir bankasının nasıl soyulduğunu tartışırken, Reform-Klüp adlı toplulukta bir iddiaya girer. Zaten günün çoğu bu dernekte geçmektedir. Yemeğini burada yer, kahvesini burada içerdi. İddiaya göre dünyanın etrafını seksen günde dolaşacaktı. Dünya yolculuğunu seksen günde bitirse 20 bin Sterlin kazanacaktı. Kayberderse de bu parayı derneğe verecekti. İddia tamamdır ve Fogg yanına yeni uşağı Passepartout ile yola çıkar.

Yola çıkan Mr. Fogg’un peşinden dedektif Fix de gelir. Banka soyguncusunun eşgaline benzettiği Mr. Fogg’u yakalamak için uğraşır. Maceradan  maceraya atılarak vapurdan vapura, trenden trene koşuştururlar. Hindistan’da öldürülmek üzere olan bir kadını da kurtaran Mr. Fogg her gittiği yerde bir macera yaşar. Amerikada silahlı çatışmalar belki de en heyecanlısıdır. Mr. Fogg’u Londra’da tutuklayan Fix epeyce zama kaybettirese de ufak bir hesapla Mr. Fogg dünya turunu yani seksen günde dünya gezisi (dervi alemi) 79 günde tamamlar. Hem de yanında getirdiği Hindistanlı kadınla evlenir. Mutlu son ile biter bu macera.

Seksen Günde Dünya Gezisi Devri Alem Özeti
Seksen Günde Dünya Gezisi Devri Alem

Seksen Günde Devri Alem’in Konusu Nedir?

Romanın konusu ve daha fazlası: Hayal gücü ve sürekli ilerlemek galiba insanın kendi biyolojisini ve yine yaşadığı gerçekliği aşması için tek yol. Jules Verne 19 yüzyıl insanına macera, haya gücü, geleceğe bakış açısı kazandırdı. Ay yolculuğu yani uzay yolculuğu başta olmak üzere bilim kurgunun en güzel örneklerini verdi. Jules Verne romanlarını yazdığı yıllarda günümüz teknolojilerinin hiç bir yoktu.

Aya Yolculuk’ta Ay yolculuğu, top ile barut ile acayip ve bazen de yanlış bilgilerle gerçekleşse de öneli olan Ay’a gitmeyi hayal etmekti. Galiba önemli olan hayal edebimek. Uzay yolculukları günümüzde ne topla ne de barutla, gülleyle yapılıyor. Ama insanlar ya da bu teknolojiyi üretebilen kullanabilen uluslar uzay dünya dışına çıkabiliyor. Artık tren yolculuğu, gemi yolculuğu yerine uçak kadar hızlı giden trenler ve uçak kullanılıyor. Dünyayı baştan başa dolaşmak artım bir kaç haftadan bile kısa sürecektir. Basit ama eğlenceli bir klasik. Çocukluğumda okuduğum Seksen Günde Devri Âlem’i tekrar tam metin olarak okumak güzeldi. 

Seksen Günde Devri Âlem Ne Zaman Yazılmıştır?

Seksen Günde Devri Âlem ya da Seksen Günde Dünya Turu ya da Fransızca adıyla Le Tour du monde en quatre-vingts jours 1872 yılında yayımlanmıştır. İlk olarak 1959 yılında Around the World in 80 Days adıyla beyaz perdeye uyarlanmıştır. Günümüze kadar onlarca filmi yapılmıştır.

4.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Seksen Günde Dünya Gezisi Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0