Seneca Mutlu Yaşam Üzerine – Yaşamın Kısalığı Üzerine Konusu

Ana SayfaKitap Yorumları

Seneca Mutlu Yaşam Üzerine – Yaşamın Kısalığı Üzerine Konusu

Seneca Mutlu Yaşam Üzerine yapıtında, çok zengin ve ünlü biri olması ve yüksek serviyede devlet memuru olması ile Stoacı öğretilerin zıttına zenginlik içinde yaşadığı için eleştirilir.

Kendime Düşünceler Marcus Aurelius Konusu, Özeti, Alıntılar
Güzel Yaşam Kılavuzu: Antik Stoacı Sevinç Sanatı Konusu İncelemesi
Mutluluk Üstüne Felsefi Bir Yolculuk Kitap Özeti İncelemesi

Seneca Mutlu Yaşam Üzerine – Yaşamın Kısalığı Üzerine Konusu. Yapıt, Antik Roma’nın önde gelen (Stoacı) düşünürlerinden biri olan Seneca’nın yaşam felsefesini derinlemesine ele almasıyla tanınır. Kitap, hayatın kısalığına ve mutluluğun nasıl bulunacağına dair Stoa felsefesinin temel düşüncelerini ve ipuçlarını veriyor. Stoa felsefesi için oldukça önemli kitabın kısa bir özeti ve konusu şu şekilde.

Seneca Mutlu Yaşam Üzerine – Yaşamın Kısalığı Üzerine Konusu

Roma dönemi Stoacılarından olan Seneca, doğayı bilgeliği ve özellikle erdemli olmayı öğütleyen Seneca, Epikürcü haz anlayışına adeta savaş açmış gibidir. Biraz sadecede kendi içine ve öz benliğine dönerek, ölçüsüz hazları kabuyllenmeyip, yaşamın gerçeklerini kabul edip, zenginliği, şan ve şöhreti istemeyip, evrenin var edicisine sonsuz güvenle mutlu olabilirler.

Seneca Mutlu Yaşam Üzerine – Yaşamın Kısalığı Üzerine Konusu
Seneca Mutlu Yaşam Üzerine – Yaşamın Kısalığı Üzerine Konusu

Seneca Mutlu Yaşam Üzerine yapıtında, çok zengin ve ünlü biri olması ve yüksek serviyede devlet memuru olması ile Stoacı öğretilerin zıttına zenginlik içinde yaşadığı için eleştirilir. Bu eleştirilere de kitabın ilk bölümünde uzun uzun cevap veriyor.

İçsel huzur çok kazanmakta, hazlarda, parada, yüksek makamlarda değildir. Erdemli yaşamaktadır. Erdemli yamak insana bir haz veriyorsa bu bile gerçek bir mutluluk değildir. Haz almak için erdemli olunmamalıdır. İnsan değiştiremediği ve gücünün yetmediği ne varsa kabul etmelidir.

İkinci bölüm yaşamın kısalığı üzerinedir. Bu bölümse ünlü filozof insanların genellikle hayatlarının kısa olduğunu ve bu kısa süreyi en anlamlı şekilde nasıl değerlendirebilecekleri konusunda Roma Stoacılığının temel öğretilerini sunuyor. Ölümün kaçınılmazlığını kabul etmeliyiz, önemli olan yaşamı nasıl daha değerli yapabiliriz, daha mutlu olabiliriz sorularının cevabını bulmaktır.

Mutluluk Nedir? Nasıl Mutlu Olunur?

2 bin yıldan günümüze uzanan felsefi yolculukta 21. yüzyıl isanının da en büyük sorunu mutlu olmak, karmaşık kentlerin kalabalığında stresten uzak huzurlu bir ömür sürmek ve yine mutlu bir emeklilik değil midir? Belki sorun sadece kişisel değildir, Günümüzde mutluluk artık devletlerin yönetimlerinin, kurgulanan yasaların, kurgulanan ekonomik düzenin ve toplumsal psikolojijinin de işin içine girdiği karmaşık bir hal almıştır. İnsan tek başına bir yere kadar mutlu olacağı da kesin.

Yorumlar

WORDPRESS: 0