Sesli Kitap Dinleme Uygulamaları Siteleri

Ana SayfaKitap Yorumları

Sesli Kitap Dinleme Uygulamaları Siteleri

Sesli Kitap Dinleme Uygulamaları Siteleri En iyi uygulama hangisidir? akıllı telefon, tabletlerde heagi uygulamalar ile kitap dinlenebilir?

Archive Org Site Sildirme Nasıl Yapılır?
İnternet Kitapçıları Kitap Satın Alma Siteleri
En Hılzı DNS Adresleri 2020 ve Ayarları

Sesli Kitap Dinleme Uygulamaları Siteleri hangileridir? Ücretsiz kitap dinleme siteleri ya da uygulamaları var mıdır? Hangi uygulamalarla ücretsiz kitap dinlenilir? Kitap çeşitliliği, sesli kitaplarda hangi kitaplar var olduğu hakkında bir yazı olacak. Roman, dünya klasikleri, Türk Klasikleri, öyküler, bilim, psikoloji ve daha çok türde seslendirilmiş kitaplar var. Burada hangi uygulamalar ya da sitelerden kitap dinleyebiliriz? Ücretli midir? Ücretli olanların deneme süreleri ne kadardır? Gibi soruların yanında acaba kitabı dinlemek mi yoksa okumak mı daha iyidir? Sorusunun da cevabını vereceğim.

Kitap tavsiyeleri

Zihninizi aydınlatacak ve hayal gücünüzü zenginleştirecek kitaplar için TIKLA

Sesli Kitap Dinleme Uygulamaları ve Siteleri

Sesli kitap dinleme uygulamaları son zamanlarda oldukça göz önünde. Kitap dinleme siteleri ise henüz sadece Youtube’daki bir kanaldan ibaret. Bu ücretsiz seçeneğe de değineceğim. Fakat öncelikle şunu söylemek istiyorum ki kitap dinlemek ile okumak arasında fark kesinlikle var. Burada kısa bir avantaj ve dezavantaj listesi hazırladım sonra uygulamalara geçeceğim.

Basılı kitap okumanın avantajları:

 • Okurken daha iyi odaklanmak mümkün. Not almak özellikle yabancı adları daha doğru öğrenmek açısından kitap okumak daha uygun. 
 • Kitabı bir obje olarak somut olarak görmek ve her ihtiyaç halince açıp tekrar okumak, bazı bölümleri tekrar okumak daha avantajlı.
 • Kitabı satın aldığımızda kitap bizimdir, en az 50 yıl ömrü vardır. Hatta saklama koşulları ve kağıt iyiyse daha uzun sire dayanır.
Sesli Kitap Dinleme Uygulamaları Siteleri

Sesli Kitap

Sesli kitaplar Avantajları ve Olumsuz Yönleri

Basılı kitapların fazla sayfalı olması, ağır olması taşınabilirliği bazen zorlaştırır. Bunun çaresi e kitaptır. Fakat e kitaplar Epub ya da MOBI gibi biçimlerde indirildiğinde artık o kitap bizimdir, e okuyucuda okuyabilir notlarımızı alabiliriz. Ama bazı  kitap okuma uygulamalarında e kitaplar abonelik ile okumaya sunulduğundan sürekli olarak abonelik parası vermek suretiyle, hem arşivimiz elimizden alınmış olacak hem de mecburen bu sisteme bağımlı olarak sürekli aynı kitaplara para ödemiş olabiliriz. 

 • Sesli kitap dinlemek bazen çok pratik olabilir.
 • Dinleyerek öğrenmenin pratikliğinden yararlanmak mümkün
 • Bazen sesli kitap konuyu daha yüzeysel anlamamızı sağlayabilir.
 • Odaklanma problemi olabilir.
 • Aboneliği bitirdiğimizde elimizde hiç bir kitap arşivi kalmayacağından kendimize ait başvuru kaynağı niteliğinde bir kitaplığımız olmayacaktır. Kitaplar bir nevi tüketim maddesi, kullan at gibi bir mantığın kurbanı olabilir.
 • E kitapların da online müzik platformları gibi aylık aboneliğe bağlanması ile abonelik bitiminde hiç bir kitaba sahip olamayacağımız anlamını taşır. Hiç bir arşivimiz ya da başvuru kitabımız olamayacaktır. Oysa yıllık abonelik yerine kitap almak daha faydalı olabilir. Hatta klasik kitaplarda daha fazla kitaba ve iyi bir kütüphaneye sahip olabiliriz.
 • Kendi zevkimiz ve ilgi alanımız yerine müzik uygulamalarındaki biri bize uygulama sadece kendi istediği kitapları tavsiye edebilir. Kendi ilgi alanımız yerine tekelleşmiş, belirlenmiş, tek tip, yönlendirilmiş bir ilgi alanına sahip olabiliriz.
 • Herksin dinlediği iyidir çok dinlenilen kitapları dinlemek gereklidir gibi kitabı da “top list” mantığına kurban etme ve tüketim çılgınlığına alet etme yönünü de unutmamak gerekeli.

 

Sesli Kitap Dinleme Uygulamaları Siteleri

Sesli Kitap Dinleme


Storytel Sesli Kitap Dinleme

Sesli kitap dinleme ve e kitaplar için en çok kullanılan ve çeşitlilik biraz daha fazla olan en popüler uygulamadır. Cep telefonundan tabletten kitap dinlemek mümkün. Yine içerisinde e kitaplar da mevcut. Storytel Aylık 34,99 ile 29,99 arasında abonelik ücreti var. Ses kalitesi ortalamaya yakın. Ünlülerin seslendirdiği kitaplar genelde en çok dinlenilen kitaplardır. Klasiklerde daha çok İletişim Yayınları’nın çevirilerini referans alır. Bilim kategorisi yetersiz bulabilirsiniz. Popüler ya da çok satan ya da ünlülerin seslendirdiği kitaplar çok dinlense de ben aradığım çoğu kitabı bulamadım. Sürekli yeni kitaplar eklenir. 15 gün bedava deneme süresi var. İngilizce sesli kitap arşivi çok geniş olmasına rağmen Türkçe kitapların sayısı yetersiz. Özel radyo tiyatroları, podcasts bulmak da mümkün.

Sesli Kitap Dinleme Uygulamaları Siteleri

Storytel

 


Kitapyurdu Sesli Kitap Dinleme

Sesli kitap dinleme uygulamaları arasında en ucuz olanıdır. Uygulama sesli kitap arşivi olarak klasiklerde Karbon Kitaplar’ın çevirilerini seslendiriyor. Çünkü yayın evi Kitapyurdu’na aittir. Kitap çeşitliliği az olsa da bilindik klasik kitaplar için tercih edilebilir. Denemelerimde ses kalitesini ve seslendirmeleri başarılı buldum. Fakat uygulamanın fazla eksiği var, eksikler zamanla giderilecektir, bu kesin. Uygulamada sesli kitap dinlemek için aylık 9.99₺ yıllık 49₺ gibi bir abonelik ücreti var. Ayrıca kitapyurdu premium üyeler için uygulama ücretsiz. 30 günlük ücretsiz deneme süresi var. Uygulama körler (görme engelliler)  için ücretsiz.

Sesli Kitap Dinleme Uygulamaları Siteleri

Kitapyurdu Sesli

 


Dinlebi Kitap Dinleme

Sesli kitap dinleme uygulamaları arasında üçüncü ve aylık ücretli bir platform, Dinlebi Hemen hemen diğer iki uygulama ile aynı içeriğe sahip. Seslendirmeler başarılı. Sürekli yeni kitaplar ekleniyor. Uygulama 14 gün ücretsiz deneme sonrası tekli paketi aylık 19,99₺ beraber adlı aboneliğini ise aylık 29,99₺ fiyata sunuyor.

Sesli Kitap Dinleme Uygulamaları Siteleri

Dinlebi

 

Bizim Kütüphane

Ücretsiz sesli kitap dinlemek için kurulmuş bir Youtube kanalı. İçerik olarak zengin. Seslendirmeler bazen çok başarısız olsa da genel olarak iyi bir deneyim sunuyor.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması