Siddhartha Hermann Hesse Kitap Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap Yorumları

Siddhartha Hermann Hesse Kitap Özeti İncelemesi

Siddhartha kendini arama bulma arayışı

Düşünce Nasıl Değişir İnsan Değişir mi?
Yaratıcı Tür Kitap İncelemesi, Konusu ve Yorumu
Hayal Gücü Beyin İnsan ve İnsanlık Nasıl Geliştirir?

Siddhartha Hermann Hesse Kitap Özeti İncelemesi. Alman yazar Hesse 1946 yılı Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazardır. Yazarın okuduğum tek kitabı. Okuduğum kitap türleri arasında romanlar pek yoktu. Genellikle popüler bilim, uzay, kuantum fiziği, Mitoloji gibi konularda okuyordum, bir anda kendimi kurgunun içinde buldum. Popüler kitaplardan ve çok satanlar listelerinden tiksindiğim için sadece kendi irademle seçtiğim kitapları okumak ıstiyorum. Popüler bilim okumalarıma bazen birkaç kitaplık ara veriyorum. Siddhartha’yı da insanı kavuran kuru Sivas gündüzlerinden kaçıp, serin olan akşam ve gece vakitlerinde okudum.

Zihin aydınlatan, bize yeni dünyaların kapısını açacak aydınlığa ulaşacağımız kitaplar için site menüsüne bakalirsiniz. Yüzlerce kitap sizi bekliyor. Yukarıdaki renkli düğmeler sizi en etkili kitaplara yolculuğa çuıkaracak.

Siddhartha Hermann Hesse Kitap Özeti İncelemesi
Hermann Hesse Siddhartha

Siddhartha Hermann Hesse Kitap Özeti Konusu

Zengin bir ailenin, yakışıklı çocuğu olan genç Siddhartha içindeki “beni bulmak için yolculuğa  çıkmak niyetindedir.  Bu yolculuk hem içsel hem de fiziksel bir yolculuk olacaktır. Bilinenlerin dışında bilinmeyene, kendinin ötesindeki benliğine ulaşmak niyetindedir, genç adam. İçindeki beni özü bu en son nesneyi aramalıydı. Dünyayı yaratan gerçekten de inandığı tanrılar mıydı? Siddhartha, Tanrı ile ilgili, inancını sorgulayan soruları kendine sorar. Aslında onu hiç bir din tatmin etmez.

Dostu Govinda ile yerinden, yurdundan, zenginliğinden, bütün ayrıcalıklarından ayrılır. Ailesi özellikle babasının karşı çıkışlarını savuşturacaktır. Arınmak ve kendinden kurtulmak için, Nirvana’ya ulaşmak için önce Samana’lara katılırlar. Ormanda, aç, sefil olarak nefis terbiyesi, meitsayon yaparlar. Buddha diye birini duyarlar. Arkadaşı ile birlikte Buddha’nın öğretilerini de dinler. Daha sonra Siddhatha, her şeyi bırakır. Bütün dini öğretileri, Samana’ları bırakır. Kamala adlı bir seks işçisi kadına takılıp kalır. Kadından hem yaşamı hem de sevişme sanatını öğrenir. İş kurar zengin olur. Ama onu bunlar da ttamin edemez. Artık bir çıkış yolu bulamaz çıkış yolu yaşamının bitmesi midir? Yoksa yaşama kendini bağlayacak ve arayışına kavuşacak bir yol var mıdır?

Siddhartha Ana Teması Anlatmak İstediği ve Yorumu

Bu roman, kendini arama, yaşama amacını bulma bulma temalı kişisel gelişimle ilgili romanların başında geliyor. İnsanın kendini arama macerasının sonu yoktur. Romanın başkişisi kendini hiç bir dini öğretide bulamıyor. Bir hayat kadınından yaşam dersleri alıyor. Yaşamı bu esnada epeyce öteliyor. İçine daldığı dünya yaşamı ve zenginlik de beş para etmiyor. İnsanın kedini araması temalı bir şeyler okumak isteyenler için bu dünyaca ünlü kitabı okumak çok iyi gelecektir. Akıcı bir üslup ile yazılan kitabı iki bilemediniz üç günde okuyacaksınız.

Yorumlar

WORDPRESS: 0