Simülasyonda mıyız? İnsan Simülasyon Deneyi mi?

Ana SayfaBilim

Simülasyonda mıyız? İnsan Simülasyon Deneyi mi?

Bilgisayar benzetiminde mi yaşıyoruz?

Yaşam bir simülasyon mu? Uzaylıların bilgisayar içinde yaptıkları bir deneyden mi ibaretiz?

Moore Yasası nedir? Geleceğin Teknolojileri Teknolojinin Sonu
İnsan Beynini Bilgisayara Bağlamak BBA Nedir?
Yaşam 3.0 Max Tegmark Kitap Özeti İncelemesi

Simülasyonda mıyız? İnsan Simülasyon Deneyi mi? İnsan dünyada neden var? Daha doğrusu evrenin hacmindeki varlıkların gerçekliği nedir? Simülasyonda (benzetim) mıyız? Yani bir benzetim içinde yaşıyor olabilir miyiz? Evrenin yüksek boyutlarından yansıyan görüntüler miyiz? Ya da bir bilgisayar deneyi miyiz? Bu konular insanın varlığını çözme yolunda bilim destekli teorileridir. Tabii ki ilk bakışta insana imkansız hatta gülünç gelebilir.

Simülasyon yani benzetim içinde (mikroçip içinde, bir bilgisayardaki yazılım) yaşayabileceğimiz konusu aslında çok tartışmalı bir konudur. Hologram içinde yaşama konusunun da bundan yana kalır bir tarafı yoktur. Fakat düşüncenin de bir sınırının olmadığını biliyoruz. Evrenin bilgisayar benzetimi olabileceği düşüncesi 1960’lı yıllarda başlamıştır. Giderek güçlenen bilgisayarlar da aslında simülasyonlar yapılıyor. Benzetimler şuur ya da bilinç sahibi olabilir mi? Bütün yaşam bilgisayarda programlanmış olabilir mi? Bu sorulara cevap vermek şimdilik çok zor.

Örneğin bir benzetimde (simülasyonda) yaşadığımızı düşünelim ve biz de teknolojimizi geliştirip benzetim yapabiliriz. 13 Kat adlı filmin konusu da tam olarak bu. Güçlü bilgisayarlarla benzetim (simülasyon) yapan bilimciler daha sonra kendilerinin de bir benzetim içinde yaşadıklarını öğrenirler.

13 kat simülasyonu keşfeden adam

13. Kat: Simülasyon Deneyi

Simülasyon ve Uzaylıların Deneyi miyiz?

Çoklu evrenler aslında oluşturulan sayısız benzetimler (simülasyon evrenler) olabilir mi? Belki de deneysel bir simülasyon içinde yaşıyoruz. Evet, bu görüş üzerinde de duranlar var. Gizli Dosyalar (X Files) 11. sezonunda uzaylıların yaptığı benzetimi (simülasyon) konu alır. Uzaylılar bu benzetimler de insanların gelişimini ve davranışlarını öğrenmeye çalışırlar. Ve bu benzetim oldukça gerçektir. Bizim gerçekliğimizden hiç bir farkı da bulunmaz.

Günün birinde insanlar bilgisayar temelli bir bilinç yaratabilirler mi? Ya da bilinç bizim düşündüğümüzün ötesinde bir olgu mudur? Şu anki dünyamız ver evrenimiz oldukça gerçek değil mi? Yine çok büyük bir bilgisayar gücü bize gerekecek. İnsan soyunun beynin bütünün işlenmesi için dünya büyüklüğünde bir bilgisayar gerekir. Yine insan dışındaki çevrenin de benzetimi oldukça fazla bilgisayar gücü gerektirecektir.

Sonuç evren simülasyon olabilir..

Big Bang ve Hologram evren

Big bang: Simülasyon Evren

Hologram da mı Yaşıyoruz?

Sicim teorisine göre her atomu oluşturan bütün parçacıklar titreşen sicimlerden oluşur. Titreşim rengine göre de parçacıklar oluşur. Yani aslında her şey bilgi (enformasyon) ve enerjidir.

Bizim dünyamızda her şeyin bir sınırı vardır. Evrenin bir sınırı var mıdır? Daha doğrusu uzay-zamanın bir şekli var mıdır? Nasıl bir yapıdadır? Aslında evrenin bir sınırı olduğunu bize hacim fiziği söyler. Evrenin hacmine yapışık kapalı sicimler müthiş bir baskı ile kara delik gibi çekim kuvveti uygular. Bu sicimler evrenin temel bilgisini içerir. Hacim içinde dolaşan uzay-zamanı oluşturan serbest yani açık sicimler ise aslında kapalı sicimlerin farklı bir görüntüsü, kopyası gibidir. Asıl bilgi evrenin sınırındadır. Her şey oradan kopyalanır. Fakat evrenin içi yani uzay zaman ile evrenin sınırı birbirine benzemezler.

İnsan evrene dokunuyor resim

İnsan Hologram

Hologramlarda da örneklenen nesne ile hologram diskindeki desenler birbirine benzemez. Ta ki lazer ile aydınlatılana kadar. Aynı bilgi farklı gerçeklik içindedir. Yani uzay zaman hologram yansıması olabilir.

Maldecena ürettiği matematik ile evrenin hologram gibi davrandığını bulmuştu. Madecena’nın kuranın da evrenin sınır yüzeyindeki kuantum alan kuramı ile evrenin hacmindeki fizik kuralları benzer değildir. Ancak plastik hologramları anlamlandıran lazer ışığı gibi olan matematik sözlük ile yapılan çeviride her iki taraftaki bilginin bir diğerinin yansıması olduğu ve aynı bilgiyi içerdiğini Madecena’nın matematik formülü öngörmektedir.

Bitti… Bu anlatılanlar henüz matematik formüller ile kanıtlanıyor. Bilim ve matematik; biraz da hayal gücü… Farklı fikirler insana aydınlık bir zihin ve aydınlık bir dünya bırakır…

M Kuramı ve Var Olmanın Gizemi TIKLA

Kaynaklar ve Okuma Listesi
Michael Talbot: Holografik Evren
Özer Uçaran Çiller: İnfoteizm, Tanrı’nın Enformasyonu
Brian Greene: Saklı Gerçeklik, Evrenin Dokusu

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması