Simülasyon Yapay Zeka Sanal Gerçeklik Konulu Filmler

HomeFilm Dizi

Simülasyon Yapay Zeka Sanal Gerçeklik Konulu Filmler

Gerçeklik sadece bilimin değil felsefenin, psikolojinin, nöro-psikolojinin de konusudur. Bilim kurgu özellikle film sektörü bu konuyu oldukça sevmiş gözüküyor.

Homo Deus Kitap Özeti İncelemesi Alıntılar
Hello World 2019 Filmi Konusu Simülasyon Konulu Film
On Üçüncü Kat The Thirteenth Floor Filmi Konusu ve Simülasyon

Simülasyon Yapay Zeka Sanal Gerçeklik Konulu Filmler. Simülasyonda yani bir bilgisayar benzetimi içinde mi yaşıyoruz? Gerçekliğimiz, dünyamız, evren tamamen bir kurgu olabilir mi? Sanal gerçeklik, yapay zeka, makine öğrenmesi, bilgisayarda kurgulanan gerçeklikler günümüzün en ilginç tartışmalarından. Simülasyonda, bir bilgisayar gerçekliğinde yaşıyor olsak bile bu bizim için tek gerçekliktir ve bunun dışına çımayız. Evrenin hologram görüntüsü olması, benzetim olması gibi konularda ciddi çalışmalar var. Burada Bilim kurgu filmlere bakacağız. Yapay zeka ve sanal gerçeklik de dahil olmak üzere simülasyon konulu filmler izleme listesi aşağıda.

Yukarıdaki bağlantılar sizi hızlıca en güncel konulara götürecek. Ayrıca siz de katkıda bulunmak isterseniz yorum panelini kullanabilirsiniz. Ayrıca siz de listeye eklemek istediğiniz filmi lütfen yorumlara yazın. İyi seyirler.

Simülasyon Yapay Zeka Sanal Gerçeklik Konulu Filmler
Simülasyon Yapay Zeka Sanal Gerçeklik Konulu Filmler

Simülasyon Yapay Zeka Sanal Gerçeklik Konulu Filmler

Aşağıda izleme listesi oluşturacağınız filmler ve yine dizi listesi var. Gerçeklik sadece bilimin değil felsefenin, psikolojinin, nöro-psikolojinin de konusudur. Bilim kurgu özellikle film sektörü bu konuyu oldukça sevmiş gözüküyor. Şimdi izleme listesine geçelim.

The Mandela Effect 2019

The Mandela Effect 2019

Mandela etkisi olarak bilinen evrenin ve yaşamın simülasyon olduğu teoridir. Adını Nelson Mandela’dan alır. Bazen bazı şeyleri yanlış hatırlayabiliriz. Bunlardan en ünlüsü Nelson Mandela’nın 80’lerde öldüğüdür. Oysa bu yanlıştır. Yine bir çok oyun, çizgi film karakteri insanlarca kolektif olarak yanlış hatırlanır. Bunlar aslında simülasyondaki hatalardır. Filmde kızı ölen oyun tasarımcısı Brendan, bir şeylerin değiştiğininin farkına varır ve kızının hayalini görür. Bu sırada simülasyonda yaşadığımızı iddia eden profesör ile tanışır. Profesör okulda 512 kuantum bitlik bir bilgisayara sahiptir. Kuantum fiziği, çoklu evrenler, kuantum belirsizliklerini bir araya getiren Brendan yazdığı yeni kodu kuantum bilgisayarında çalıştırarak simülasyonu değiştirmek isteyecektir.


Hello World 2019

Hello World 2019

Ülkedeki bir şirket her yere kamera koyarak şehrin bir simülasyonunu çıkarır. İnsanlar, yaşamlar, hayvanlar, bitkiler kısacası her şeyin dijital kopyası yapılır. Lise öğrencisi Naomi bir anda gelecekten gelen kendisi ile tanışır. Tam 10 yıl sonradan 2027 yılından gelen bu tuhaf zaman yolcusu, aslında bir amaçla gelmiştir. Kendi evrenindeki bir aksaklığı gidermek için genç Naomi’nin evrenine gelmiştir. Bu evren aslıonda gerçek değildir ve bir simülasyondur. Fakat işler daha da karışır. Aslında 2027’den geldiğini söyleyen Naomi’nin evreninin de gerçekliği tartışmalıdır. Ayrıntılar için buraya dokunun.


The Thirteenth Floor, On Üçüncü Kat (1999)

The Thirteenth Floor, On Üçüncü Kat (1999)

Bilgisayar sanal gerçekliği üzerinde çalışan Dr. Hannon Fuller ve arkadaşı Douglas Hall simülasyon (bilgisayar benzetimi) yaparlar. Fuller zihnini sürekli olarak bu yapay gerçekliğe taşır. Orada adeta gizli bir yaşamı vardır. Yazdıkları bu bilgisayar yazılımı aslında gerçek bir yaşamdır. 1930’lardaki bu gerçeklikte bir şeyler yanlış gidecektir. Fuller gizemli bir şekilde öldürülür. Hall’a simülasyonun içinde bir not bırakmıştır. Fakat bu notu simülasyonda başka biri okur. Böylece yapay gerçekliğe geçen Hall orada sarsıcı gerçekler öğrenecektir. Fakat gerçek sandığı dünyanın da aslında farklı bir gerçeklik olduğunu öğrenecektir. Hello World’da olduğu gibi burada da gerçeklik benzetimi iç içedir. Ayrıntılar için buraya dokunun.


Gerçeğe Çağrı 2012

(Total Recall) Gerçeğe Çağrı 2012

Dünya büyük bir savaş sonrası yok olmaya yaklaşmıştır. Sadece İngiltere ve onun Clonisi kalmıştır. Koloni ile arasında düşüş denilen bir asansör vardır. Koloni sömürülür. Ayrılıkçılar yönetimi ele geçirmek için saldırılar yapar. Bu sırada yapay polisler teknolojisinde çalışan Douglas Quaid, insan zihnini eğlence amaçlı yapay gerçeklik ve simülasyon teknolojisine bağlayan gizli bir grupla tanışır. Bu simülasyonda insan daha önce olmadığı biri olabilir. Douglas cihaza bağlanmadan mekana baskın yapılır. Kendini gerçek ile kurgulanmış bir gerçek arasında bulan Douglas’ın zihni bir simülasyona sıkışmıştır fakat o her şeyin gerçek olduğundan oldukça emindir. IMDb


Vanilla Sky (2001)

Vanilla Sky (2001)

Büyük bir şirketin yönetim kurulu başkanı olan David Aames tanıştığı kadının etkisinden kurtulamaz. Eski sevgilisi bunu kıskanarak David ile birlikte olduğu arabayı üst geçitten aşağı sürerek intihar etmek ister. Kazada yüzünün bir bölümünü kaybeden David ara ara hayaller görür. Yüzünün tam olduğu, kaza geçirmediği bir gerçeklik ile katil olduğu ve hapse girdiği bir gerçeklik arasında kalmış gibidir. Kendini adeta yapay bir gerçeklikte bulur. Büyün bunlar ne anlama gelmektedir? Bütün gerçekliği kurgu mudur? Bu soruların cevabını içinde yaşadığı yapay gerçeklikte bulacaktır. IMDb

Simülasyon Yapay Zeka Sanal Gerçeklik Konulu Filmler
Simülasyon Yapay Zeka Sanal Gerçeklik Konulu Filmler

Simülasyon, Sanal Gerçeklik Konulu Film ve Diziler

 • Dark City (Gizemli Şehir) 1998
 • Matrix: 1999
 • On Üçüncü Kat, 1999
 • Vanilla Sky, 2001
 • Inception (Başlangıç) 2010
 • Tron Efsanesi (Tron: Legacy) 2010
 • Reboot: The Guardion Code 2010, (Netflix, dizi)
 • Gerçeğe Çağrı, 2012
 • Pixels, 2015
 • Başlat: Ready Player One, 2018
 • Steins;Gate 0, 2018
 • Maniac 2018 Netflix, Dizi
 • Black Mirror Bandersnatch, 2018 (Netflix)
 • The Mandela Effect 2019
 • Hello World, 2019 (Anime)
 • Love Death +Robots (Netflix)
 • Black Mirror: 2019

Listede olmayan film ve diziler için lütfen yorum panelini kullanarak önerilerinizi yazın. Genel olarak film ve diziler hakkındaki yorumlarınızı da bekliyoruz.

COMMENTS

WORDPRESS: 0