Simyacı Paulo Coelho Konusu Özeti Roman Ne Anlatıyor

Ana SayfaKitap Yorumları

Simyacı Paulo Coelho Konusu Özeti Roman Ne Anlatıyor

Santiago adındaki genç, ailesinin kendisinden beklentilerini bir kenara bırakır. Babası rahip olmasını istese de o yaşamı tanımak, yeni yerler keşfetmek için çoban olur.

Geveze Ethan Kross Kitabı Özeti Konusu, Sen de Oku
Gece Yarısı Kütüphanesi Konusu Özeti İncelemesi
Yaratıcı Tür Kitap İncelemesi, Konusu ve Yorumu

Simyacı Paulo Coelho Konusu Özeti Roman Ne Anlatıyor. Coelho’nun 1988 yılında yayımladığı, 26 dile çevrilen romanı Türkçe’ye ilk 1996 yılında çevriliyor. Genel olarak fantastik, felsefi hatta fantezi sayılacak bir içeriğe sahip roman biraz da kişisel gelişim temalı denilebilir. Yazarın belki de en çok okunan, bilinen romanlarından. Bunun nedenlerini aşağıda paylaşacağım. Şimdi Simyacı’nın konusu ve özetine geçelim. Romanın ana teması ve ne anlatmak istediği hakkında yorumlarınızı da bekliyoruz.

Yukarıdaki renkli menülere dokunarak en etkili kitaplara erişebilirsiniz. Menüden yüzlerce kitap var. Düşüncelerinizi merak ediyor ve önemsiyoruz, yorum yazmayı unutmayın.

Simyacı Paulo Coelho Konusu Özeti Roman Ne Anlatıyor
Simyacı Paulo Coelho Konusu

Simyacı Paulo Coelho Konusu Özeti Roman Ne Anlatıyor

Santiago adındaki genç, ailesinin kendisinden beklentilerini bir kenara bırakır. Babası rahip olmasını istese de o yaşamı tanımak, yeni yerler keşfetmek için çoban olur. Çobanlar hem çok gezer hem de çok vakitleri olur, çok fazla insanla tanışır. Genç Santiago gördüğü bir rüyayı yorumlatacak ve bu rüyanın peşine koşacaktır. Hedefi Mısır ülkesine varmaktır.

Bu yolculukta falcı bir kadınla, bir kralla, billuriye dükkanı sahibi ile ve sonunda simyacı ile tanışır. Ko akladığı her durakta yaşamaya, evrene, yaşamın işleyişine dair yeni bir şeyler öğrenir. Bu sırada hayatının aşkını da aramayı sürdürür. Onlarca insanla tanışır. Her tanıştığı insan onu başka bir yere yönlendirir. Sonunda Mısır’a gider ve orada değersiz metalleri altına çeviren adamı bulur.

Roman boyunca “kişisel menkıbe, evrenin ruhu” gibi fantastik ve biraz da gerçek yaşamda karşılığı olmayan tamamen fantizi kavramlar kullanılır. Öykünün fantastik ve gerçek yaşamla uyuşmayan öğütleridir bunlar. Bu nedenle kitap ortaöğretimin öğrencileri için çekici gelse de yetişkinler için hiçb şey anlam edeceğini sanmıyorum. Çünkü gerçek yaşam öykülerdeki gibi değildir. Belki yeni yetmeler için etkileyici olabilir.

Romanda Santiago yaşama dair güzel tecrübeler de edinecektir. Özellikle billuriye ve simya ona insanın önce kendini dönüştürmesini tembihleyeyecektir. İnsan kendi değişmelidir, oysa biz dünyanın değişmesini ya d abir başkasının değişmesini isteriz. Yine kralın verdiği derste olduğu gibi etrafımızdaki güzellikleri önemsiz işlerimiz ve uğraşlarımız için kaçırırız.

Simyacı Eleştiri ve Kitap Yorumu

Bütün bu güzel öykü içindeki öykler dışında, Simyacı sadece fantastik bir romandır. Kişisel gelişim kitabı değildir. Bir yol haritası gibi okurun önüne getirilmesi ve “kişisel menkıbe” gibi benim saçma bulduğum sloganlarla dolu abartılı bir kitaptır. Gerçek yaşamda ne evrenin ruhu ne de kişisel menkıbe vardır. Bireysel çabalarımız tabii ki önemlidir fakat yaşadığımız ülke, sosyal-kültürek ve ekonomik hatta siyasi yapı yaşamın gerçekliğini insanın yüzüne sert tokat gibi vurur. İnsanın hayallerinin peşinden koşması bile yaşadığı ülkenin şartlarına bağlıdır. Kitap adeta kutsal bir maceradan bahseder gibidir. Tasavvufi temaları da kitap da bulmak mümkün. Zaten yazar kitaplarına fantastik ve dini temaları inceden incey yerleştirir. Okur sanki kapalı bir kutunun içine hapsedilmiş hissiyle anlamsız bir teslimiyete ve tekdüzeliğe itiyor denilebilir.

Simyacı’nın Ana Teması Nedir?

Romanın ana temalarından biri insanın hayallerinin peşinden koşması ve yaşamı, evreni dinlemesi, bilgeliğe erişerek ancak yolunu bulabileceğidir.

Simyacı Romanı Ne Anlatıyor?

Santiago adındaki bir gencin hayalleri peşinden gitmek için gördüğü rüyanın da etkisiyle Mısır’a yaptığı yolculuğu anlatıyor.

3.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Simyacı Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0