Siyah Lale Alexandre Dumas Kitap Konusu Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Siyah Lale Alexandre Dumas Kitap Konusu Özeti

Siyah Lale Alexandre Dumas Kitap Konusu Özeti. Alexandre Dumas'nın 1850 yılında yazdığı ve 1852 yılında yayımlanan romanı, romantizm, siyaset, toplum

Kamelyalı Kadın Alexandre Dumas fils Konusu Özeti
Monte Cristo Kontu Kitap Özeti İncelemesi
Üç Silahşor Alexandre Dumas Kitap Özeti İncelemesi

Siyah Lale Alexandre Dumas Kitap Konusu Özeti. Alexandre Dumas’nın 1850 yılında yazdığı ve 1852 yılında yayımlanan romanı, romantizm, siyaset, toplumsal sorunlar, lale çılgınlığı, saf kötülük gibi etiketlere sahip. Okuyucu için romanda çok fazla tarihi akış, komplo içeriği ve sürekli geriye dönük anlatımlar olduğundan romanı takip etmek yer yer zor olacak. Şimdi romanın konusu, özeti ve roman kişilerine (karakterleri) geçelim.

Yukarıdaki bağlantı düğmelerini kullanarak en etkili ve okunması gereken kitaplara ulaşabilirsiniz. Daha fazla kitap için site menüsüne bakmayı unutmayın. Bütün yerleşik dogmalardan, belleğimizdeki erinç bozucu düşüncelerden bilgi ile kitapların aydınlığı ile kurtulacağız. Yorum yazmayı unutmayın.

Siyah Lale Alexandre Dumas Kitap Konusu Özeti
Siyah Lale Alexandre Dumas

Siyah Lale Alexandre Dumas Kitap Konusu Özeti

Hollanda’da karışıklık devam etmektedir. Fransa ile arası iyi olmayan iki ülkede de karışıklıklar devam etmektedir. Bu sırada ülkede büyük bir komplo ve ihanet tartışılır. Hollanda’da siyasi karışıklık ve komploya karışan Johan de Witt ve Cornelis de Witt yani yani de Witt kardeşler bulundukları hapisheneden kaçarlar. Fakat şehir kapıları çoktan kilitlenmiş ve gidecek bir yerleri olmayan kardeşler azgın halk tarafından öldürülüp parçalanırlar. her parçaları ya satılır ya da sergilenir. Bu vahşet sonunda genel valiliğe atanan 22 yaşındaki Prens William olayların yatışmasını sağlar.

Kardeşler idam edilmeden önce Cornelis de Witt, ihanetin belgesi niteliğindeki yazışmaları vaftiz oğlu Cornelis van Baerle’ye getirir. Emanet aldığı belgelerden haberi bile olmayan lale yetiştiricisi genç adam herşeyden habersizdir. 28 yaşında doktorluğu bırakıp aileden kalan mirasla lale yetiştiriciliği y apmaya başlar. O zamanlar Hollanda’da adeta lale çılgınlığı başlamıştır. Ülke her ne kadar siyasi karışıklık içinde olsa da lale festivalleri devam eder.

Tam bu sırada Haarlem Belediye Başkanı aynı zamanda Çiçek Üreticileri Derneği Başkanı Van Systens, bir duyuru yapar. Kim siyah lale’yiyetiştirirse 100 bin Florin’lik ödülü alacak ve bu çiçeğe adını verecektir. Hemen çalışmalara konulan Cornelis, uğraşları sonucunda laleyi yeşiştirir. Fakat kendisini sürekli teleskop ile gözetleyen kıskanç komşusu Isaac Boxtel siyah lale soğanlarını ele geçirmek için mektupları ihbar eder. Amacı bu değerli ve ender lale soğanlarını çalmaktır.

Romanın Ana Teması

Romanın bundan sonraki bölümleri hapishanede geçer. Genç lale yetiştiricisi Cornelis, vaftiz babası gibi idam cezası alsa da genel vali Prenc Williem bu cezayı ömür boyu hapse çevirir. Bu sırada ad değiştiren Boxtel, hapishane gardiyanının arkadaşı olur. Gardiyan Gryphus’un kızı Rosa ile sevgili olan Cornelies siyah laleyi yetiştirmeyi başarsa da Boxtel laleyi çalacaktır. 100 bin Florin için her şeyi yapacak olan Boxtel ile Rosa arasındaki mücadelede acaba kazanan kim olacak? Cornelies suçsuzluğunu ispat edebilecek midir?

Lale çılgınlığı değil o zamanlarda ülkede siyasi bir çılgınlık da sürer. Hollanda başbakanın karıştığı komplolar, Fransa ile olan anlaşmazlık tarihi bir kişilik olan Prens III. Willem van Oranje’e yarayacaktır. 22 yaşında genel vali olan genç prens daha sonra İngiltereİskoçyaİrlanda kralı olacaktır. Dumas, romatizmi romanlarında kullanırken tarihi temaları da oldukça güzel kullnan bir yazar. Dumas daha Monte Cristo Kontu ve Üç Silahşor romanları ile tanınır.

Roman Kişileri (Karakterler Kim Kimdir?)

Cornelis van Baerle: Lale yetiştiricisi tıp doktoru. Ayrıca ihanetle suçlanıp idam edilen. Daha sonra başına bela olacak ihanetin belgesi mektupları kendisine veren Cornelis de Witt’in vaftiz oğludur.

Johan de Witt: Hollanda başbakanı. Fransa ile anlaşma ve ihanetten suçlanarak idam edilir.
Cornelis de Witt: İhanetten kardeşi ile birlikte idam edilir. Cornelis van Baerle’in vavftiz ababasıdır.

Gryphus: Hapishane muhafızı.
Rosa: Cornelis’in sevgilisi, Gryphus’un üvey kızı.

Isaac Boxtel: Cornelis’in yetiştirdiği siyah laleyi elde etmek için onu ihbar eden, kıskanç yan komşusu.

Prens Willem: De Witt kardeşlerin idamından sonra genel vali olarak yönetimimi ele geçiren 22 yaşındaki genç hanedan üyesi.

3.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Siyah Lale Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0