Sofie’nin Dünyası Roman Konusu Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap Yorumları

Sofie’nin Dünyası Roman Konusu Özeti İncelemesi

Felsefe Tarihi Üzerine Bir Roman

14 yaşındaki Sofie bir gün göndereni belli olmayan bir mektup alır. Önceleri neden başkasına ait bu mektubu kendi aldığını anlamaz.

Güneş Ülkesi Tommaso Campanella Özeti İncelemesi
Arayanlar İçin Açıklamalı Bilgelik Kitabı İncelemesi
Sis Miguel de Unamuno Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Sofie’nin Dünyası Felsefe Tarihi Üzerine Bir Roman. Roman Konusu Özeti İncelemesi. Felsefe dersleri öğreten felsefi bir roman. Felsefe tarihini öğrenmek özellikle çok yoğun kısa bilgiyle zihinde tutmak oldukça zordur. Bilgi zihinde ne kadar uzun yol alır ne kara çok akılda tutulursa o kadar kalıcı olur. Felsefe nedir, ünlü felsefeciler, filozoflar, gibi kategorilere giren Jostein Gaarder kitabı oldukça meşhur bir yapıt. Şimdi bu felsefe tarihi üzerine yazılmış romanın konusu, özeti ve incelemesi geliyor.

Daha fazla kitap daha fazla aydınlıktır. Yaşamı ve birbirimizi ancak okuyarak ve zihinsel aydınlığa ulaşarak anlayıp, bütün karmadan kurtulabiliriz. Yazar olmak için kırmızı düğmeye dokunarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz.

Sofie'nin Dünyası Roman Konusu Özeti İncelemesi
Sofie’nin Dünyası

Sofie’nin Dünyası Roman Konusu Özeti İncelemesi

14 yaşındaki Sofie bir gün göndereni belli olmayan bir mektup alır. Önceleri neden başkasına ait bu mektubu kendi aldığını anlamaz. Daha sonra yeni mektuplar alır. İlk mektuplarda kendisine yaşamı, varlığını, evreni sorgulaması ile ilgili yazılar gelir. Annesi bu mektupların aşk mektupları olacağını sanacaktır. Mektupların kimin gönderdiğini merak eden Sofie göndereni de bir türlü yakalayamaz. Bazen gizli mağarasına giderek orada okur.

Mektupları gönderen kişi Sofie’ye felsefe öğreteceğini söyler. Bunu kabul eden Sofie artık sık sık sarı zarflarda daktilo ile yazılmış mektuplar alır. Doğa felsefecilerinden başlayarak felsefe tarihini ve felsefecilerin kuramlarını öğrenmeye başlayan Sofie sorgulamayı da öğrenir. Artık felsefeyi ve düşünmeyi öğrenen Sofie her şeyi sorgulayacaktır. Tabii ki romanın ilerleyen sayfalarında felsefe tarihi, felsefe dersleri dışında da Sofie’yi bir gerçeklik bekleyecektir.

Dikkat bu paragraf romanın sürprizini bozacak ipucu içerir. Sofie bir yandan felsefe öğrenirken aslında yaşamının bir kurgu olduğunu öğrenir. O aslında gerçek olmayan kurgusal bir varlıktır. Kendi gerçekliğini sorgulamaya ve romanın dışına çıkmaya çabalar. Varlık felsefesinin anlatıldığı Sis romanını okuduysanız bir bağlantı kuracaksınız. Yazar da tahminen bu romandan etkilendi. Genel olarak felsefe tarihini, en ünlü filozofları, aralarda mitolojiyi, bilim tarihini de okuruna sunan yazar iyi bir iş çıkarıyor.

Felsefeye merak salan çoğu okur için vazgeçilmez bir yapıt ve çoktan klasikler arasında yerini aldı bile. Romanda çok fazla bilgi var. Bu da okuru zorlayacak. Bu nedenle tekrar ederek ve not alarak okumak faydalı olacak.

Yorumlar

WORDPRESS: 0