Sokak Kızı Maggie Kitap Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Sokak Kızı Maggie Kitap Özeti İncelemesi

Sokak Kızı Maggie, Bir New York Hikayesi'nde şehrin kenar semtinden birinde yoksulluk, kavga, cinayet ve fuhuş ile iç içe yaşayan bir ailenin dramını anlatır.

Oz Büyücüsü L. Frank Baum Kitap Özeti Konusu İncelemesi
Fareler ve İnsanlar John Steinbeck Kitap Özeti Konusu İncelemesi
Bir Kuzey Macerası Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Sokak Kızı Maggie Kitap Özeti İncelemesi romanın alt başlığı Bir New York Hikayesi’dir. Stephen Crane’in okuduğum ikinci romanı. Türkçe’ye çevrilen benim bildiğim üç kitabı var. En çok bilinen romanlarından biri şu an incelemesini yaptığım roman. Diğeri ise daha önce incelemesini yaptığım Canavar romanı. Yazar, 1871-1900 yılları arasında yaşamıştır. İncelemesini yaptığım bu romanı 21 yaşındayken yazmıştır. Amerikan Edebiyatının gelişimi için önemli yapıtları olan yazarın anlatımları oldukça gerçekçi ve detaylıdır. Anlatım tarzını her iki kitapta da sevdim. Canavar’da olsun bu romanda olsun asıl konu günümüzde bile güncelliğini koruyor. Yaşama ve insana olan bakış açımız çok dar ve dogmatik bir yapıda değil mi?

Tartışılmaz doğrularımızı yerle bir edip yıkacak, zihnimizi aydınlatacak, bizi yeni gerçekliklerle tanıştıracak kitapları okumaya ihtiyacımız var. Belleğimizdeki bütün yabani düşünceler, yaşamı biçimlendirme yetimiz ne kadar evrensel olursa o kadar erinç ve dirlik içinde olacağız. Yukarıdaki düğmeler sizi en güncel kitaplara ulaştıracak. Lütfen yorum yazmayı ve daha fazlası için site menüsüne bakmayı unutmayın.

Sokak Kızı Maggie Kitap Özeti İncelemesi
Sokak Kızı Maggie Stephen Crane

Sokak Kızı Maggie Kitap Özeti

New York’un kenar yerlerinden birinde genellikle yoksulların ve göçmenlerin yaşamları hiç de kolay değildir. Yoksullukla birlikte cehalet ve kavga, anlayış kıtlığı ve tutuculuk baş gösterir. Bununla birlikte fuhuş, hırsızlık, başıbozukluk da bu semtlerde olağan bir durumdur. İşte öykümüz de böyle bir yerde başlar. Maggie adındaki küçük kızın, büyümesi ve adeta yok olup gitmesi konu edilir. Eğitimsizlik ve kötülük arasında saf bir kızın yaşaması gerçekten de çok zor olmalı değiş mi? Kadına ve yaşama bakış açımız hiç değişmiyor ki!

Maggie, Jimmie ailesi ile yaşadığı bu fakir ve suç oranı yüksek yerde; sarhoş babalarının dayağı ile yaşarlar. Jimmie, hırçın, kavgacı, kaba bir çocuktur. Büyüyüp bir yetişkin olduğunda da aynı kabalık, sarhoşluk, kavga ve suçlara devam eder. Babası ölüp de evin “yöneticisi” olunca daha da barbar biri olur. Çocukluk arkadaşı Pete ile sevgili olan Maggie, bu gizli ilişkiyi sürüdürürken ailesinin haberi olur. Evden kovulan Maggie, Pete’in de ihanetine uğrayınca acı bir olay gerçekleşir. Adı sokak kızına, kötü yola düşmüş kıza çıkar. 

Sokak Kızı Maggie Kitap Özeti İncelemesi
Sokak Kızı Maggie İş Kültür Yayınları

Sokak Kızı Maggie İncelemesi, Yorumu, Konusu

Maggie saf duyguları ile bağlandığı kişi tarafından ihanete uğrar. Sadece sevdiği adam değil annesi, kardeşi de ihanet eder. Bu semtte bu cahil insanların arasında kadının yaşamının değeri zaten yoktur ki! Günümüzde de kadına bakış açımız en az romandaki kadar acımasızdır. İnsanları anlamak ve düştükleri çıkmazdan onları kurtarmak aklımızın ucundan bile geçmez. Anlamak yerine her zaman savaşmayı seçeriz. Tek bildiğimiz yok etmek değil mi? Zamanın hangi diliminde yaşadığımızın hiç önemi olmadan şunu söyleyebilirim ki insan her zaman çok acımasızdır. Özellikle yaşamlarımız hep yarım değil mi? Kimileri zor şartlarda, kıt kanaat yaşamaya çalışırken kimileri de bolluk içindedir. Bu bolluk için kıllarını bile kıpırdatmazlar. Eğitimsizlik, yoksulluk ve dogmalar insanı insan olmaktan çıkarıyor.

Milyarca insanın arasından yok denecek kadar kısa bir zamanda gelişmiş buna benzer o kadar çok insan hikayesi vardır ki sadece haberimiz yoktur. Adaletin olmadığı ve yaşamın herkese adil davranmadığı dünyada suç kimin? Suç aslında yine bizim değil midir? Kendi oluşturduğumuz ekonomik, siyasi, dini sistemler hep bir diğerini görmezden gelmenin üzerine kurulmuş değil midir?

Baskı: 112 sayfa
Okuma süresi: 2.5 Saat
Yayıncı: İş Bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0