Soluk Mavi Nokta Carl Sagan Kitap İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

Soluk Mavi Nokta Carl Sagan Kitap İncelemesi

Soluk Mavi Nokta insanın uzaydaki geleceği üzerine yazılmış harika bir kitap

Kozmos Yeni Dünyalar Belgeseli Sen de İzle
Kozmos Carl Sagan Kitap İncelemesi Özeti
Mesaj Carl Sagan Kitap İncelemesi Özeti Konusu

Soluk Mavi Nokta Carl Sagan Kitap İncelemesi. Bu kitap, Sagan’ın belki de en akılda kalan ve en önemli kitaplarından biridir. Ünlü astrobiyolog Carl Sagan, 1996 yılında ölmüştür. En son kitabını tamamlayamadığı için karısı Ann Druyan tamamlamıştır. Ünlü bilimci NASA’nın uzay programlarında çalışmıştır. Kozmos belgesel serisinin yaratıcısıdır. Bu kitabın ilk baskı yılı 1994. Tabii ki günümüzdeki yeni uzay çalışmaları kitapta yoktur ama öyle evrensel ve zaman ve mekan üstü tespitler var ki! Kitapta öyle anlatımlar var ki Homo Sapiens’in yani biz insanların nasıl kötü varlıklar olduğunu anlıyoruz. Bilim, felsefe, mitoloji, insan yaşamı ve varlığımız hakkında düşündürücü satırları okumak bir zevkti.

Bizi aydınlatacak ve tartışılmaz doğrularımızı, ön yargılarımızı yılacak popüler bilim kitapları ve daha fazlası için site menüsüne bakabilirsiniz. Yukarıdaki renkli düğmere dokunarak en popüler kategorilerede y,zlerce kitaba da ayrıca ulaşabilirsiniz.

Soluk Mavi Nokta Carl Sagan Kitap İncelemesi

Başlangıç paragrafında kitabın en can alıcı cümleleri ile başlamak gerekiyor. Uzay aracı Voyager’ın Güneş sistemini terk etmeden önce çektiği dünyanın son bir fotoğrafı vardır. Gezegenimiz mavi bir noktadan ibarettir, kırmızı bir ışık çizgisinin içindedir. Bu ışık huzmesi bir optik yanılsamadır. Ama bize eşsiz bir görsel ziyafet sunar.

Soluk Mavi Nokta Carl Sagan Kitap İncelemesi
Soluk Mavi Nokta Dünya

🌍”Şu noktaya bir daha bakın. İşte bu. İşte vatan. İşte biz. Üzerindeki herkesi seviyorsunuz, herkesi biliyorsunuz. (…) Her insan, kim olursa olsun, kendi hayatını yaşıyor. Sevinçlerimizin ve acılarımızın toplamı, türümüzün tarihindeki, kendinden emin binlerce din, ideoloji ve ekonomi doktrini, bütün avcı ve toplayıcılar, bütün kahramanlar ve korkaklar, uygarlığın bütün yaratıcıları ve yok edicileri, bütün krallar ve köylüler, bütün genç âşık çiftler, bütün anneler ve babalar, umut dolu çocuklar, mucitler ve kâşifler, bütün ahlak hocaları, bütün yozlaşmış siyasetçiler, bütün “süperstar”lar, bütün “yüce lider”ler, bütün azizler ve günahkârlar orada -bir güneş ışığı hüzmesinde asılı duran o toz zerresinde- yaşadı.

🌎(…) Bütün o generallerin ve imparatorların, bir noktanın bir kesiminin geçici hâkimleri olabilsinler diye, şan ve zafer içinde döktükleri kandan nehirleri düşünün. Bu pikselin bir köşesinde yaşayanların, başka bir köşede yaşayan ve kendilerinden pek ayırt edilemeyen kişilere yaptığı, bitmek bilmez gaddarlıkları, aralarındaki yanlış anlayışların ne kadar çok, birbirlerini katlet meye ne kadar istekli, nefretlerinin ne kadar müthiş olduğunu düşünün.

Soluk Mavi Nokta Carl Sagan Kitap İncelemesi
Carl Sagan Soluk Mavi Nokta Kitabı

🌍(…) Gezegenimiz, bizi çevreleyen büyük kozmik karanlıkta tek bir zerredir. Tüm bu sonsuzluğun içindeki ücralığımızda, başka bir yerden bizi kendimizden koruyacak bir yardımın geleceği yolunda hiçbir işaret yok.

🌎Astronominin kibir kıran ve karakter oluşturan bir dene yim olduğu söylenirdi. İnsanların kendini beğenmişliğindeki ahmaklığını belki de küçücük dünyamızın uzaktan beliren bu görüntüsünden daha iyi gösteren bir şey yoktur.” Sayfa 27, 28

Soluk Mavi Nokta Carl Sagan Kitap İncelemesi
Soluk Mavi Nokta Carl Sagan

Son Sözler Kıza Bir Özet

Dünyadaki yerimiz, evrendeki yerimiz aslında hiç de öyle özel değil. Ne evren ne de dünya bizim için var olmuştur. Güneş sistemindeki gezegenleri inceliyoruz, uydular ve keşif araçları ile Güneş Sistemi’nin dışına uzandık. İnsanın geleceği nasıl olacak? Evrende nerelere ulaşabileceğiz? Mitoloji, kutsal kitaplar, bilim, felsefe ve astrofizik eşliğinde müthiş bir yolculuk. Kitabı okuyalı epeyce bir zaman olmuştu, umarım okumalarım bitince tekrar okurum. Yine yazarın Kozmos serisi belgesel klasiğini ve modern bölümlerini de hem izlemeli hem de kitaplarını okumalıyız. Öteki gezegen sistemlerinde yaşam, insanın kendini ve evreni keşif macerası, Mars üzerinde yaşama düşüncelerimiz daha başlangıç seviyesinde. İnsanlar önce birbirleri ile olan sorunlarını çözmeliler. Kendini çözemeyen evreni anlayamaz.

Yorumlar

WORDPRESS: 0