Spinoza Mucizesi Frederic Lenoir Kitap Konusu İncelemesi

Ana SayfaKitap Yorumları

Spinoza Mucizesi Frederic Lenoir Kitap Konusu İncelemesi

Baruch Spinoza, 1632-1677 yılları arasında yaşamış Yahudi asıllı Hollandalı filozoftur. Yahudi ve Hristiyanlığa, bütün dinlere çok sert eleştiriler getirdiği için dışlanmış ve ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştır.

Epikuros Madde Haz ve İnsan Kitap Konusu İncelemesi
Felsefe 101 Paul Kleinman Kitap Konusu İncelemesi
Devlet Platon Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Spinoza Mucizesi Frederic Lenoir Kitap Konusu İncelemesi. Frederic Lenoir’ın Baruch Spinoza’nın yaşamını, felsefesini, din üzerine düşüncelerini ve kitaplarını incelediği kitabı. Yazar dinler tarihi uzmanı. 20 dile çevrilmiş 50’den fazla kitabı olan yazar birçok vakfın da kurucusu. Okurlarını felsefi ve zihinsel yolculuğa oldukça kaliteli kitapları da var. Ama burada konumuz. Kitabın en büyük eksiği, Spinoza’nın optik ve mercekler, ışık üzerine yaptığı çalışmalara yer vermemesi olsa gerek. Şimdi kitap özetine, konusuna ve içeriğine geçelim.

Ne kadar çok kitap varsa o kadar aydınlık, huzur, mutluluk ve birlikte yaşama kültürü var demektir. Bütün sorunlarımızı okuyarak bilginin ışığında çözebileceğiz. Yukarıda düğmeler ve site menüsünü kullanarak daha fazla içeriğe ulaşabilirsiniz.

Spinoza Mucizesi Frederic Lenoir Kitap Konusu İncelemesi

Kitap yazarın önsözü ile başlıyor. Yazar burada kitabın özetini anlatır gibi. İlk bölüm mutlulukla ilgili epigraf ile başlıyor. Baruch Spinoza’nın yaşamı, ailesi ve mensubu olduğu Yahudi topluluğu anlatılıyor. Babası, oldukça iyi bir şöhrete sahip Spinoza 6 dil bilen biri olarak gelecekte Yahudi topluluğunun başına geçecek biri olarak gözüküyor. Yazar 1650’li yılların Avrupası’nın siyasi karışıklığını da anlatıyor. Yahudilere uygulanan haksız şiddet ve dışlama ile İbrani topluluğu nispeten özgür oldukları Hollanda’ya yerleşirler

Spinoza Mucizesi Frederic Lenoir Kitap Konusu İncelemesi
Spinoza Mucizesi Frederic Lenoir

Hollanda eyaletleri zamanında özgürlüğe ve her dinden insana topraklarını açan bir yer olarak Yahudi topluluğuna da hoşgörü ile yaklaşır. Yazar kitapta Descartes, Leibniz gibi büyük felsefecilerin etkilerini de güzel bir şekilde yazıyor. Spinoza’nın felsefesi, Spinoza’nın Tanrı anlayışı 23 yaşındayken dışlanmasına ve Yahudilik’ten atılmasına neden oluyor. Kendine sığınacak liman aramaya çalışıyor. Özellikle Yahudiliğe değil Hristiyanluığa da eleştiriler getiriyor. İsa Mesih’e ise hayranlığını dile getiriyor. Özellikle dinlerin tanrısına değil de evrenden ayrı olmayan kendi vicdanındaki inanıyor.

Mutluluk, sevinç konusuna da değiniyor. Epikür’e yakın bir mutlu olma felsefesi geliştiriyor. Yazar Spinoza dönemindeki siyasi karışıkları da anlatıyor. Spinoza adeta günümüzdeki din ve devlet işlerinin ayrılmasını, laikliği, kanunların işleyişini, toplum ve devlet ilişkileri üzerine de felsefe üretiyor.

Spinoza Mucizesi Frederic Lenoir Kitap Konusu İncelemesi
Spinoza Mucizesi Frederic Lenoir

Spinoza Kimdi? Spinoza’nın Eserleri

Baruch Spinoza, 1632-1677 yılları arasında yaşamış Yahudi asıllı Hollandalı filozoftur. Yahudi ve Hristiyanlığa, bütün dinlere çok sert eleştiriler getirdiği için dışlanmış ve ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştır. Yazar kitapta uzun uzun Spinoza’nın felsefesini ve dini görüşünü anlatıyor. Ayrıca siyaset felsefesi ve hukuk felsefesi ve mutluluk üzerine de düşünceleri de onun ne büyük bir filozof olduğunu gösteriyor.

Spinoza’nın Eserleri ve Spinoza’nın Tanrı Anlayışı

Yazar, Spinoza’nın Etika ve TPİ yapıtlarını (kitaplarını, eserlerini) eleştiriyor. En önemli yerlerini özetle anlatıyor. Mutluluk, ruh, fiziki evren, insanı nelerin mutsuzluğa sevkettiği gibi konular da kitapta Spinoza felsefesi doğrultusunda yazılmış. Fakat yazar Spinoza’nın mercekler, ışık üzerine olan çalışmalarından sözetmemiş. Spinoza’nın 44 yaşında ölmesinin en büyük nedeni mercek yapımı sırasında maruz kaldığı partiküller olacağı da söylenmekte. Fakat kitap bu konulara girmiyor. Bu bakımdan hayal kırıklığı yaracaktır.

Sayfa sayısı: 160 Okuma süresi: 8 saat Yayıncı: İş Bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0