Squid Game Netflix Dizisi Anlattığı Konu Ve İnceleme

Ana SayfaFilm Dizi

Squid Game Netflix Dizisi Anlattığı Konu Ve İnceleme

Netflix orijinal yapımı dizi en iyiler arasına girmeye değer bir yapım

Freud Netflix Dizisi İzlerken Sizi Hipnoz Edecek
En İyi Bilim Kurgu Film Dizi Önerileri Tavsiyeleri
Ozark Heyecan Dolu Netflix Dizisi (Tavsiye Edilir)

Squid Game Netflix Dizisi Tavsiyesi Konu Ve İncelemeSquid Game Netflix En İyi Dizilerinden İnceleme Konusu. Netflix’in orijinal dizileri çoğunlukla iyi oluyor. En iyiler listesine girmek kolay değildir. Bu dizi de en iyilerr listesine çoktan girdi bile. (!) Ama burada ünlem işaretine dikkat edin. Çok fazla dizi izleyen biri değilim. Ama yer yer özellikle Netflix aboneliği alarak yeni çıkanları izliyorum. Netflix dizi tavsiyesi yaapacaksak o da orijinal dizilerden olmalı. Türkiye için yapılan diziler nedense bir türlü en iyiler listesine giremedi. Galiba 2021 yılı yapımları arasında en çok izlenenler arasında bu dizi olacak. (sebebini aşağıda yazdım) Dizi önerileri yapmayı pek beceremem daha çok okumayı seven biri olarak diziler çok zamanımı alıyor. Film ve dizilerde felsefe olsun, bilim olsun, düşünce olsun istiyorum. Heyecan da olsun, macera da olsun o ayrı bir konu. Sırf eğlence için de dizi ya da film izlenir. Ama birileir birilerini takır takır öldürürken bizler de ne güzel seyrediyoruz değil mi? Çok fazla laf kalabalığı yapmadan dizi hakkında yazayım. Daha yapacak işim var.

Daha fazla dizi ve film için buraya dokunun

Squid Game Netflix Dizisi Tavsiyesi Konu Ve İnceleme

Dizinin kısa bir özeti ve konusunu yazarak başlayyaım. Dizide borç içinde ve yaşamları artık mahvolmuş insanlara bir şans daha varen birileri ortaya çıkar. Oynayacakları oyunla milyarlar kazanabilirler. Bu kumarbazlar ve suçlulardan oluşan 456 kişi oyuna katılır. Oyunda kaybedenler orada hemen infaz edilir. Bunu yarışmacılar öğrenince kural gereği yarışmayı bırakırlar. Oyun kurucu herkese bir şans daha verdiğini düşünen psikopatın tekidir.

Oyun artık terkedilmiştir. Ama bir şekilde yeniden oyuna dahil oyan eski oyunculara kardeşini arayan bir dedektif de katılır. Oyunda yaralıların organlarını satmaya çalışan muhafızlar ve dedektif bütün oyunu bozar. Dedektif, kardeşinin peşine düşer, oyun kurucu hem dedektifin hem de oyun içinde organ ticareti yapan muhafızların peşindedir. Oyuncular ise birbirlerine düşmüşlerdir.

Squid Game Netflix Dizisi Tavsiyesi Konu Ve İnceleme

Squid Game Netflix

Başka Bir Bakış Açısından Dizinin Anlattığı

Dizide (Squid Game) yaşamdan umudunu kesmiş, maddi zorluklar içinde yaşayan insnalar oyun oynamaya mecburdur. Oyunda ölme olasılığı dışarıdaki yaşamlarından daha azdır. Ya da dışarıda da zaten ölmekten farksız bir yaşamları vardır. Ayrıca oy çokluğu ile oyunlar durdurulabilir. İlk turdan sonra oylama ile oyun durdurulur, demokrasi kazanır. (!) Daha sonra insnaların fakirliği ve yaşamlarındaki çıkmaz sokaklar onları oyun sonrası ödüle odaklanmıştır. Bu vahşete, ölümlere rağmen oyuncular oylama yapmaz.

Artık insan olmaktan da çıkmıuşlardır. İnsan gerçekten de bazen insan olmaktan çıkar ve bir şeyi durdurmak elinde olduğu halde durduramaz. Bunun en güzel örneğini siyasette görebiliriz. Dünyada çok örneği olduğuna eminim. Açlık, sefalet gerçek yaşamda varolduğunu biliyoruz. Diziyi bu şekilde değerlendirince izlenirliği artacaktır. İşte insnaları bu diziye çeken bu realite olsagerek. Yoksa vahşeti, takır takır insanların öldüürlmesini kim önemser ki! Özellikle şımarık para babaları gerçek yaşamda da bizim çaresizliğimizi adeta göklerdeki saray gibi evlerinden izlemiyorlar mı? Biz onlar için bir eğlence kaynağı değil miyiz? Hangi fakirin bir önemi var ki! Zaten yaşamda da ölümcül bir oyun içinde değil miyiz?

Squid Game Netflix Dizisi Anlattığı Konu Ve İnceleme

Squid Game Netflix Dizisi

Genel İnceleme ve Yorumum

Squid Game heyecan ve merak uyandırma açısından gayet başarılı bir akıcılığa sahip. Dizi de görsel efektler inandırıcılık fazla. Galiba bu sıradan dizinin çekici olmasının nedeni inandırıcılığının yüksek olmasıydı. Oyunlarda oyun kurucu aklı sıra adalet ve ikinci bir şans dağıtır. Dizinin sonunda 1 numaranın şımarık ve çıldırmış bir süper sengin olarak oyun kurucu olduğunu öğreniyoruz. Her şeyi finanse eden pezevenk 1 numaraymış. Konu burada sıçtı. Dedektif de bir yandan tesis içinde oradan oraya kaçar. Tabii ki o kadar kamera içinde ve güvenlikte dedektif bilmediği bir tesisde rahatça ilelemesi bana biraz komik geldi. Özellikle izleme odasında kumanda panelleri ve görüntü silen elemanın kullandığı panele götümle güldüm. 

Squid Game Netflix Dizisi Anlattığı Konu Ve İnceleme

Squid Game

Diziyi tavsiye eder miyim? Evet izlenebilir. Özellikle yaşamda kalma teması hoşunuza giderse izleyin tabii ki! Ama dizi akıcı olması, oyunların inandırıcılığı biraz da sosyal medyada çokça dillendirilmesi nedeni ile bir anda yükseklare çıktı. İçinde bir felsefe, bilim, bilgi yani hiç bir halt barındırmayan sadece öldürmeye, kargaşaya, dayalı bir dizi. Ellerinde silahlarla ölen de öldüren de herkes birkaç zengin para babasının canlı oyuncanklarıdır. Bu tema zaten çoktan boka sardı. Gerçek dünyada insanlara ölümcül oyunlar oynatıp bunu izlemek temasını zaten biliyoruz. Galiba şiddete, korkuya, galayana çok meyilliyiz.

Dizi puanlaması IMDb

7.0
TOPLAM PUAN
Konu: 7
Akıcılık: 7
Görüntü: 7
Merak: 7
Efektler: 7
Squid Game çocuk oyunlarını büüykler oynarsa ne olur?

Yorumlar

WORDPRESS: 0