Stefan Zweig Kitapları: Belleğinizde İz Bırakacak Öyküler

Ana SayfaKitap Yorumları

Stefan Zweig Kitapları: Belleğinizde İz Bırakacak Öyküler

Sitede Stefan Zweig'ın en çok okunan ve etkileyici öykü incelemeleri ve yorumları var. Bu liste ayrıca bir Zweig kitapları önerileri listesi de olacak.

Geçmişe Yolculuk Stefan Zweig Kitap Özeti İncelemesi
Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor Kitap Özeti İncelemesi
Amok Koşucusu Stefan Zweig Yorumu Özeti Konusu

Stefan Zweig Kitapları: Belleğinizde İz Bırakacak Öyküler. Öykü yazarlığı denildiğinde aklımıza gelen ilk yazarlardan biri de Stefan Zweig öyküleridir. Zweig aslında çok iyi bir biyografi yazarıdır. Fakat bu yazının konusu Zweig’ın kısa öyküleri. Özellikle filmi de yapılan Satranç başta olmak üzere, yazar kitaplarında insan psikolojisinin derinliklerine iner.

İnsan psikolojisi, davranışları, insani ilişkiler, toplumsal davranışlar yazarın neredeyse her öyküsünün konusudur. Zweig, insan zihninin derinliklerine yolculuk yapmayı başaran bir yazar. Ayrıca merak uyandıran öyküler, toplumsal tabakalaşma, kadın erkek ilişkileri gibi konularda da yazan Zweig’in yaşamına geçelim sonra da kitaplarına bakacağız.

Stefan Zweig Kitapları: Belleğinizde İz Bırakacak Öyküler
Stefan Zweig Kitapları

Stefan Zweig Kitapları: En İyi ve En Dokunaklı Öyküler

Sitede Stefan Zweig’ın en çok okunan ve etkileyici öykü incelemeleri ve yorumları var. Bu liste ayrıca bir Zweig kitapları önerileri listesi de olacak. Eğer Zweig okumak istiyorsanız bu kitaplardan başlayabilirsiniz. Sıralamaya dikkat ederseniz, yazarı daha çok seveceksiniz.

 1. Satranç
 2. Amok Koşucusu
 3. Bir Çöküşün Öyküsü
 4. Sahaf Mendel
 5. Lyon’da Düğün
 6. Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat
 7. Mecburiyet
 8. Görünmeyen Koleksiyon
 9. Karmaşık Duygular
 10. Yakıcı Sır
 11. Geçmişe Yolculuk
 12. Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor
 13. Gömülü Şamdan
 14. Kızıl
 15. Ay Işığı Sokağı
 16. Korku
 17. Olağanüstü Bir Gece

Ztefan Zweig Kimdir?

Zweig, Avusturyalı bir Yahudi ailesinin çocuğu olarak 1881 yılında doğmuştur. Asıl mesleği gazeteci olan Stafan Zweig, öykü ve novella yazarlığının dışında çok iyi bir biyografi yazarıdır. Kitaplarındaki insan psikolojisinin derin anlatımı, okuru kendisine çekmiştir. savaş karşıtı olan Zweig, Avrupa’daki karmaşa, büyük bir savaş çıkma olasılığı, Hitler ve dönemin diktatörlerinin dünyayı yeni bir savaşa sürüklemesi sonucunda bunalım agirer. Özellikle Hitler’in yönetimi ele geçirmesi Zweig’ı büyük bir umutsuzluğa iter. Karısı ile birlikte intihar ederek yaşamlarını bitiridiklerinde yıl 1942’dir.

Yorumlar

WORDPRESS: 0