Stonewall 2015 LGBT Temalı Film Konusu

Ana SayfaGay LGBT Film

Stonewall 2015 LGBT Temalı Film Konusu

Eşcinsel bireylerin hasta, eşcinselliğin sapkınlık olarak değerlendirildiği 1969 yılının Amerikası hiç de yaşanılacak bir yer değildir. Elektro şok tedavileri başta olmak üzere her türlü işkence yapılır.

Red Wine in the Dark Night (2015) BL Film
Gay Aşk Filmleri En İyiler İzle
Tom Çiftlikte (Tom at The Farm) Gay LGBT Film

Stonewall 2015 LGBT Temalı Film Konusu. Eşcinsel bireyler Amerika Birleşik Devletlerin’de 1960’lı yıllarda baskı altında, çok büyük şiddete maruz kalmış. Tarihi bir olayı anlatan film, toplumların nasıl değişeceğini ya da devletlerin ne olursa olsun he rinanışa her cinsel kinliğe eşit hak vermesinin önemini gösteriyor. Maalesef demokrasi ve özgürlükler günümüzde sadece gücü elinde bulunduranların kullndıkları haklar. En azından gelişmemiş ülkelerde böyle. Bütün gelişmiş ülklelerde eşcinsellik devlet için bir sorun değildir ve eşcinsel bireyler LGBT topluluğu eşit haklara sahiptir.

Stonewall Filminin Konusu

LGBT temalı film onur yürüyüşlerinin ve eşcinsel haklarının tarihini anlatıyor. Meşhur Stonewall Inn gay barına yapılan polis baskını ve sonrasındaki olaylar konu ediliyor. Polis, barı basar ve orantısız şiddet kullanır, eşcinsel bireyler birleşerek bu haksızlığa karşı ayaklanır. Bu ayaklanmadan çok ailesi tarafından dışlanan Danny’i konu eder.

Stonewall 2015 LGBT Temalı Film

Eşcinsel bireylerin hasta, eşcinselliğin sapkınlık olarak değerlendirildiği 1969 yılının Amerikası hiç de yaşanılacak bir yer değildir. Elektro şok tedavileri başta olmak üzere her türlü işkence yapılır. Danny Winters ünüversite öğrencisidir. Arkadaşı ile sevişirken yakalanınca babası tarafından dışlanır. Evden ayrılmak zorunda kalır. Yaşadığı küçük kasabada eşcimsellere yer yoktur. Erkek arkadaşı da onu reddedince New York’a üniersite için gider.

Stonewall 2015 LGBT Temalı Film Konusu
Stonewall 2015

Burada eşcinsellerin yaşadığı sokakta yeni arkadaşları ile yaşar. Dışlanan, sürekli şiddet gören ve eşcinsel bireyleri pazarlayan çetelerin arasında yaşayan arkadaş grubu ile takılmaya başlayan Danny okula da kaydını yaptıramaz. Babası evraklarını bir türlü göndermez. Sonunda annesi belgeleri gönderir. Polis şiddetinin en çok yaşandığı Stonewall Inn’e yine baskın yapar. Eşcinsel bireyleri öldüresiye döven polise karşı direnç gösteren LGBT topluluğu günlerce süren sokak gösterileri yapar.

Stonewall 2015 LGBT Temalı Film Konusu
Stonewall 2015

Günümüzde eşcinselliğin çok ağız cezalara çarptırıldığı ülkeler var. Hatta eşcinselleri yakan, yüksek binalardan atan lanetli düşünceler de var. Film eşcinsellerin Amerika’da nasıl haklarını kazanıp, sapık olmadıklarını, sadece eşcinsel olduklarını anlatsa da daha çok Danny üzerinde odaklanır. Stonewall ayaklanması ve eşvcnsellere yapılan işkenceler detaylı anlatılmamış. Fakat Danny karakteri hem iyi bir oyunculuk çıkarır hem de anlamsız eşcinsellik korkusu homofobiye iyi değinir.

Stonewall 2015 LGBT Temalı Film Konusu
Stonewall 2015

Demokrası denilen şey her zaman güçlünün elinde olmuştur. Güçlü her zaman kanunları, özgürlükleri, demokrasiyi kendi istediği gibi yönetir. Amarika’da ve çoğu modern ülkede artık demokrasi güçlünün elindeki bir enstruman değildir. Güçlü olan ve devleti ynetenler herkese eşit yurttaşlık, eşit hak verir. Kimse bir diğerinden üstün değildir. Herkes kendini istediği gibi ifade edebilir. Filmde adeta cehennemin içinde yanan LGBT topluluğu zorla da olsa haklarını almıştır.

Film puanlaması IMDb

6.8
TOPLAM PUAN
Tarihi Tema: 6
LGBT Tema: 7
Oyunculuk: 8
Görüntü: 7
Akıcılık: 6
Stonewall 2015 LGBT Temalı Film Konusu

Yorumlar

WORDPRESS: 0