Suç ve Ceza Özeti Alıntılar ve Kitap İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Suç ve Ceza Özeti Alıntılar ve Kitap İncelemesi

Eski üniversite öğrencisi Raskolnikov yaşlı tefeci kadını öldürür. Suç ve Ceza Suç, suçlu; adalet ve suç işleme psikolojisi anlatımlarıyla yazılmış en iyi romandır.

Ay Işığı Sokağı Kitap Yorumu, Konusu Özeti
Fatma Netflix Dizi İncelemesi Yorumu İzlenir mi?
Buenos Aires’te Ölüm (Death in Buenos Aires) Film

Suç ve Ceza Özeti Alıntılar ve Kitap İncelemesi, değerlendirmesi. Şüphesiz ki dünya edebiyatının devleri arasındaki Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin muhteşem romanıdır. Roman yazmak dediğin işte böyle olur, denilecek bir anlatıma sahip başyapıt. Daha önce burada Dostoyevski Sendromu adlı bir inceleme yazım vardı. Dehalar ve yazarlar bu hayal gücünü, anlatım şeklini; konuları zihinlerinde nasıl oluşturuyorlar? Araştırmalar aslında bu insanların beyinlerinin belirli bölgelerinin farklı gelişim gösterdiğini ortaya çıkarmış Yani sonradan deha olunmaz, insan bir dâhi olarak doğar. Yukarıda adı geçen sendrom çok ilginçtir. O yazıyı okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Şimdi kitabın incelemesine ve yorumlamasına ve özetine geçelim. Ama önce puanlama var.

Zihin aydınlatan, hayal gücünü geliştiren kitaplar için buraya dokunun.

Suç ve Ceza Kitap İncelemesi ve Yorumu

Suç ve Ceza romanının başkişisi Raskolnikov’un işlediği cinayet ve cinayetin sebepleri üzere yazılmış bir romandır. Toplum, adalet, fakirlik, sosyal sınıflar arasındaki uçurum çok iyi konu ediliyor. Romanı 10 yıl sonra tekrar okuduğumda, ilk okumamın ne kadar yüzeysel olduğunu anladım. O zamanlar romanın bıraktığı etki ikinci okumam kadar değildi. Rakolnikov, tefeci kadını bir bit olarak görür. Halkı sömüren, soyan bit gibidir bu tür insanlar. Raskolnikov, yazdığı bir makalede suç işleme özgürlüğü olan insanlardan bahseder ve kendini de suç işleme özgürlüğü olan insanlar sınıfına yerleştirir. Bazen bir cinayet binlerce insanın yaşamını kurtarabilir.

Suç ve Ceza Özeti Alıntılar ve Kitap İncelemesi

Suç ve Ceza

Suç işlerken akıl ve iradenin tutulduğu dolayısıyla suçlunun hastalıklı bir hale tutulduğunu savunan raskolnikov bu irade tutukluğunun sebebinin suç işleme dürtüsünün kendisi mi olduğunu toksa irade tutulduğu için mi suç işlendiğini tartışır. Hastalık mı suçu doğuran etkendi yoksa suç kendi şekline uygun bir hastalık mı üretiyordu? Raskolnikov işlediğinin suç olmadığını tam aksine topluma bir hizmet olduğunu düşünüyordu.

Suç İşleme Ayrıcalığı

Makalesindeki en ilginç örneklerden biri de Muhammet ve Napolyon gibi insanların her suçu işlemeye hakları olan insanlardandı. Onların  cinayetlerini insanlar adeta ödüllendirmişti. Adlarını yaşatmak için insanlar ellerinden geleni yapmışlardı. Olağanüstü olarak adlandırılan bu insanlar toplum için, kanunlar için kan dökmüşlerdir. Ama onlara hiç bir zaman katil denilmemiştir. Raskolnikov da işte böyle bir amaç için tefeci kadını öldürmüştür.

Suç ve Ceza Özeti Alıntılar ve Kitap İncelemesi

Suç ve Ceza

Suç toplumsal düzenin bozulduğu için bir protestoydu. Toplumda düzen bozuldukça suç da artıyordu. Fakat cinayet sonrası ki ruh hali, sayıklamaları kendini ele verir. Sorgu komiseri şüphelenir. Raskolnikov’u itirafa zorlayan şey ise kardeşi, sevgilisi ve annesinin düşünceleridir. Yaptığı kötülükten arınmalıdır. Bunun yolu da Hristiyanlık öğretileri  tövbe etmek ve tabii ki suçunu itiraf etmektir. Çekeceği ceza ile ruhu ancak temizlenecektir. Suçun işlenmesinde kendini haklı çıkaracak, halk için, doğruluk için, işlediği cinayetin sonrasını düşünmemiştir. Raskolnikov cinayeti dergide yayınlanan makalesindeki tezini ispatlamak ve kendinin bir bit mi yoksa suç işleme özgürlüğü olan birimi olduğunu test etmek içindir. Amaçlanan şey iyi ise cinayet işlenebilir.

Neler söylüyorsun sen, ağabey! –diye bağırdı Dunya; sesi umutsuzluk doluydu.– Kan döktün sen! — Herkesin döktüğü kanı!.. –diye bağırdı Raskolnikov; büyük bir öfke içindeydi.– Geçmişte ve günümüzde bir sel gibi akıtılan kanı!.. Şampanya gibi kan dökenler Capitol’de taç giyip insanlığın kurtarıcıları olarak kutsanmışlardı! Çevrene daha bir dikkatli bak bakalım! Ben de iyilik etmek istemiştim insanlara! Hem yaptığım bu bir tek aptalca şeye karşı yüzlerce, binlerce iyi ve güzel şey yapabilirdim…

Suç ve Ceza Özeti

Özet çok kısa olarak şöyle olabilir. Eski üniversite öğrencisi Raskolnikov fakir ve gururlu bir gençtir. Kendi yazdığı suç ve suçun işlenmesi ile ilgili makalesinden yola çıkarak rehinci kadını ve istemeyerek kadının kız kardeşini baltayla öldürür. Ev sahibinin borcunu ödemediği için şikayeti üzere karakola gider. Burada sorgu komiseri ondan şüphelenir. Bu tesadüf yani karakola çağrılması ve karakoldaki hali çok dikkat çekicidir.

Zamanla şüpheli olmaktan çıkar. İşlediği suçu sevgilisine itiraf eder. Ama itirafı duyan başka biri daha vardır. Cinayet sonrası psikolojisindeki değişim, sürekli yakalanma korkusu onu mahvetmiştir. Yine, kız kardeşi ve sevgilisinin teslim olması konusundaki diretmeleri de Raskolnikov üzerinde büyük bir baskı yapar. Böyle günahkar bir ruh tanrıya yaklaşma ile ve hapishanede çile çekmekle giderilebilir. Suç işlemenin mantıklı bir tarafını bulsa da psikolojik ve toplumsal cezadan kurtulamayan Raskolnikov sonunda cinayeti itiraf eder.

Kitap Sayfası: 702 Toplam okuma saati: 15 Saat Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması