Süpersimetrli Gordon Kane Kitap Özeti Konusu

Ana SayfaKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

Süpersimetrli Gordon Kane Kitap Özeti Konusu

Higgs bozonu, kütle çekimi dalgaları, karanlık madde artık günümüzde tamamen sır olmaktan çıktı. Yazarın 2000 yılında bulunmasını umduğu çoğu şey CERN'de parçacık hızlandırıcı deneylerinde ortaya çıktı.

Kozmos: Yeni Dünyalar Kitap Yorumu, Konusu ve Özeti
Kozmos Carl Sagan Kitap İncelemesi Özeti
Bilimin Çözemediği Sırlar 10 Bin Yıllık Bilim

Süpersimetrli Gordon Kane Kitap Özeti Konusu. 2000 yılında ilk baskısını yapan kitap, popüler bilim klasiklerinden. Süpersimetli ve Higgs mekanizması; karanlık madde ve süpereş parçacıklar ve parçacık fiziğini anlatan temel kitaplardan. Tabii ki kitap çok eski. Her ne kadar temel olarak parçacık fiziğini okuruna iyi anlatsa da günümüzde yetersiz. Nedeni ise teknolojik yeni bulgular kitap yazıldığında henüz bulunmamıştı. Aşağıda ayrıntılar ve kısa bir içerik özeti gelecek. Kitap kütüphanemdeki en iyi klasiklerden.

Kitaplar bize yaşamın bilinmeyen yönlerini anatır. Aydınlık zihinler yaşamı büyük bir sakinlik içinde yaşayacaktır. Daha çok aydınlık, daha çok barış demektir. Yüzlerce yıl belleğimizde biriken kirlerden sadece bilgi ile, bili ile kurtulacağız.

Süpersimetrli Gordon Kane Kitap Özeti Konusu
Süpersimetrli Gordon Kane

Süpersimetrli Gordon Kane Kitap Özeti Konusu

Higgs bozonu, kütle çekimi dalgaları, karanlık madde artık günümüzde tamamen sır olmaktan çıktı. Yazarın 2000 yılında bulunmasını umduğu çoğu şey CERN’de parçacık hızlandırıcı deneylerinde ortaya çıktı. Bu gelişmeleri bilen ve tabii ki konuyla ilgili ortalama bir bilgisi olan okur kitabı daha iyi anlayacaktır. Feynman Diyagramları okuru biraz zorlayacak bazı bölümlerdeki teknik dil belki dah aileri bilgiler isteyebilecek.

Kitap parçacık fiziğini, bilinen parçaları ve yüklerini, spinlerini, bozonları ve fermiyonları; Planck sabitlerini temel bilgi olarak anlatıyor. Sicim kuramı ve tabii ki süpersimetri ve süpereşler, Higgs bozonu ve evrenin parçacık yapısı anlatılıyor. Evrende ne kadar karşıt parçacık vaf? Evrenin başlangıcında madde yogunluğu neydi? Karanlık madde ve daha ağır süpereşler evrenin simetrik olduğunu gösterebili mi? Evren gerçekten süpersimetrik mi? Evrenin ilk zamanlarınd simetri var mıydı?

Çok fazla uzatmaya gerek yok. Kitap çok eski zaten şu anda baskısı da bulunmuyor. Yine de kitaplığımdaki en iyi popüler bilim kitaplarından birini ve içeriğini yazmak istedim. Kitap TÜBİTAK yyaınlarının gerçekten bilime önem verdiği ve müthiş kitaplar bastığı zamanların da anısını barındırıyor. Şimdi konu başlıklarına geçeyim.

  • Baskı: 260 sayfa
  • Okuma süresi: 10 saat
  • Yayıncı: TÜBİTAK

Yorumlar

WORDPRESS: 0