Sürgün Gezegeni Kitap İncelemesi Konusu Yorumu

Ana SayfaKitap YorumlarıÇağdaş Edebiyat

Sürgün Gezegeni Kitap İncelemesi Konusu Yorumu

Ortak düşman için birbirlerini acımasızca öldüren iki klan birleşerek barış ilan ederler... Yer uzak bir bir gezegen.

Vakıf Isaac Asimov Kitap Konusu Özeti İncelemesi
Kadınlar Ülkesi Kitap Özeti İncelemesi
Maymunlar Gezegeni Kitap Konusu Özeti ve Filmi

Sürgün Gezegeni Kitap İncelemesi Konusu Yorumu. Ursula K. Le Guin’in okuduğum ilk romanı. Daha doğrusu okumaya çalıştığım ilk romanı. Nedenini aşağıya yazacağım. Aslında bilim kurgu klasiklerini okumaya yeni başladım diyebilirim. İthaki’deki seriden okumaya başladım. Okunacak onlarca kitap varken belli başlı kitapları okuyup tekrar bilim ve mitoloji, gizem konularına döneceğim. Ursula K. L Guin, Yerdeniz ve Mülksüzler kitap serileri ile tanınıyor. Bu türün en iyi yazarlarından biri olarak da kabul ediliyor. Yayınevilerinin inanılmaş saçma fiyatlandırmaları nedeni ile e pub olarak okumaya karar verdim. Ama ne zaman başlarım bilmiyorum. Popüler kültürün baskı yapmadığı gerçek edebiyat yapıtlarını ve popüler bilim kitaplarını okumaya çalışıyorum. Şimdi, savaş, uzay, barış, klanların savaşı vs. konularını işleyen ve bitiremediğim kitaba geleceğim

Daha fazla kitap daha fazla aydınlık, daha fazla gerçek için buraya dokunun

Sürgün Gezegeni Kitap İncelemesi Konusu Yorumu

Kitap, Rolery adlı gezegenin yerli klanı Tevarlı kızı ile Alterralılar klanından Agat’ın karşılaşması ile başlıyor. Birbirine düşman bu iki klan birbirlerine haberciler göndererek ortak düşmanı haber verirler. Uzun sürecek kış mevsimi boyunca kuzeyden gelen Gaallar yerleşkelere saldırıp her şeyi yağmalar. Halkı öldürür. Sayıları çok azalan ve gezegene çok önceleri (tanımlamaya göre dünya) başka bir gezegenden gelen Alterralılar bir nevi büyücü ve kâfirdir.

Sürgün Gezegeni Kitap İncelemesi Konusu Yorumu

Sürgün Gezegeni

Gelişimi, bilimi kabul etmeyen vahşi bir halk olan Tevarlılar muhafazakar ve gelişmemişdüşüncelere sahiptir. Birbirlerine düşmen bu ili klan aslında birbirlerine çok da yabancı değillerdir. Rolery ile Agat ise kuzen olduklarını anlarlar. Ortak düşmana karşı birleşmek ve artık birbirleri ile savaşmamak tek çare olacaktır.

Yorumum

Tamamını okumadığım bir kitap hakkında yorum yapmam doğru olmasa da yapacağım. Çünkü kitabı okurken çok zorlandım. Özellikle Rolery ve Agat’ın karşılaştığı romanın giriş sayfalarını anlamak benim çin zor oldu. Ko uya, öyküye giremedim. Ben okudukça “ne anlatıyor bu” diye çoğu yerde sesli olarak söylendim. Yine kitabı okurken sanki çok fazla gereksiz ayrıntı var gibi geldi. Yine hikayenin içine giremedim. Bu yazdıklarım romanın kötü olduğu anlamına gelmez tabii ki ben hepsini okuyamadım. Okuduğum kadarı ile yazıyorum.

Sürgün Gezegeni Kitap İncelemesi Konusu Yorumu

Sürgün Gezegeni

Bilindik bir bilim kurgu gibi gelmedi. Sadece gezegenler birliği, onlarca yaşam olan gezegenler ve federasyon gibi şeyler de zaten bilim kurgu sayılmaz. Belki de çok fazla bilim kurgu ögesi bulamadım bilmiyorum. Ya da bu konular bana göre değil. Kısacası yarısından biraz fazlasını zorla okuyup bıraktığım çok az sayıdaki kitaptan biri oldu.

Kitap Sayfa Sayısı: 144 Okuma Süresi: 6 Saat Yayınevi: İthaki yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması