Tab S9 Plus Ultra Alınır mı? İncelemesi, Özellikleri, Kılıfı

Ana Sayfaİnternet Teknoloji

Tab S9 Plus Ultra Alınır mı? İncelemesi, Özellikleri, Kılıfı

Tablet seçerken nelere dikkat etmeliyiz? iPad mi yoksa Samsung'un S serisi bir tablet mi almalıyız?

İnternet Kitapçıları Kitap Satın Alma Siteleri
Galaxy Watch 6 Alınır mı? Özellikleri ve Sıcaklık Isı Ölçümü
Archive Org Site Sildirme Nasıl Yapılır?

Tab S9 Plus Ultra Alınır mı? İncelemesi, Özellikleri, Kılıfı konumuz. Tabii ki bir karşılaştırma da yapacağız. Samsung Galaxy Tab S9, S9 Plus, S9 Ultra 2023 yılında üretilen Android tabletlerin içinde en iyisi. Paranın alabileceği en iyi Android tablet. Galaxy Tab S Plus beni kullandığım tablet. Tabletin özellikleri, kılıfı hakkında yazacağım bir de kalemi Spen de önemli. Son olarak da Samsung Galaxy Tab S9 Alınır mı sorusunu cevaplayacağım.

Tab S9 Plus Ultra Alınır mı? İncelemesi, Özellikleri, Kılıfı
Tab S9 Plus

Tab S9 Plus Ultra Alınır mı? İncelemesi, Özellikleri, Kılıfı

Çok temel olarak sadece CPU, GPU, RAM ve ekran özelliklerine değineceğim. Teknik özellikler konumuz değil. Konumuz kullanıcı deneyimiz.

Galaxy Tab S9 (Plus ve Ultra) İşlemci olarak 4nm Snapdragon 8 Gen 2 kullanıyor, 12 RAM falan. Bunları zaten herhangi bir siteden GSM Arena’dan öğrenebilirsiniz. Bunları geçiyorum amacım burada kullanıcı deneyimini sunmak.

Tab S9 Plus Ultra Alınır mı? İncelemesi, Özellikleri, Kılıfı
Tab S9 Plus

Tab S9 Alınır mı

Tablet genel olarak çok iyi. 120 Hz. kesinlikle farkediliyor. Not tutmak, ekitap okumak, film izlemek, internette gezinmek ve bol bol bir şeyler yazmak ve yayınlamak için ideal. Benim kullanım amacım bu yönde. Özellikle Dinamik Amoled 2X müthiş bir ekran. 23-25K arası iPad Air 5 almadım. Çünkü Apple benim sevmediğim IPS 60 Hz teknolojisini pahalı bir tablette kullanmakta ısrar etmesiydi. Amoled ya da Oled gibi led teknolojileri panel yoksa özellikle karanlık ortamda e kitap okumak, not almak IPS ekranda çok rahatsız edici.

Tab S9 Plus Ultra Alınır mı? İncelemesi, Özellikleri, Kılıfı
Tab S9 Plus

Tab S9 serisi (SP Plus, S9 Ultra) Kılıfı

Samsung’un orijinal kılıfları bana göre tamamen boktan. Özellikle klavyesiz kılıfının tasarımı akıllara zarar. Kılavyeli olanı ise Plus modeli için kılavyede aydınlatma yok, tasarımı yine çöp. Altarnatiflere yönelmek gerekli.

Kısacası çok iyi bir tablet. Harika bir ekran, çok hızlı, sorunsuz. Pil, eğer tableti çok yoğun ve 120 Hz ayarında kullanacaksanız günü çıkarmaya yeterli. Asla iki gün falan gitmeyecek. Büyük ekran size sadece büyük bir pencere sunacak. Android tabletler olsun, Ipad olsun asla bir tablet çoğu uygulamada masaüstü deneyimini vermeyecek.

Tab S9 Plus Ultra Alınır mı? İncelemesi, Özellikleri, Kılıfı
Spen ve Spen Pro

Tab S9 Ipad Air 5, Ipad Pro Karşılaştırması

Aklınızda Ipad 10. nesil, Ipad Air 5. nesil varsa, kesinlikle aklınızda bu kıyaslama işinize yarayabilir. Aslında Samsung’un S serisi tabletlerinin eşdeğeri iPad Air serisi değil. Ben aynı fiyata Air 5 almayı tercih etmedim. M1 işlemci var diye tabletin çağdışı özelliklerini kabullenip, marka çılgınlığı ve kendimi ayrıcalıklı hissetmek gibi tüketim toplumu alışkanlıklarına tablet zevkimi kurban etmek istemedim. Ayrıca Luma Fusion, Goodnotes uygulamaları artık Android’e de geldi. Yine en az 5 yıl büyük güncellemeleri S serisi tabletler almaya devam edecek. Premium malzeme ve en yeni donanım ile cihazın birkaç seneye “patates” olması da mümkün değil.

Air 5’ten vazgeçme nedenlerim, Pro’nun ise o kadar para edeceğini düşünmüyorum.

 1. Fiyatına göre çağ dışı IPS panel kullanması
 2. 60 Hz olması
 3. Yanında kalemle gelmemesi
 4. |8 GB olması
 5. Hafıza kartıdesteği olmaması
 6. Yine çağ dışı ekran en boy oranı

Tab S9 Plus alma nedenim ise

 1. iPad’lerde görmenin imkansız olacağı Dynamic Amoled 2X ekran
 2. 120 Hz
 3. 12 GB RAM
 4. Kalemin kutuya dahil olması
 5. Hafıza kartı deşteği
 6. Mükemmel ekran en boy oranı

Tabii ki M2 işlemcili iPad Pro, 3D çizim, Video render gibi çok profesyonel işlerde sadece M2 işlemci ve GPU için alınır. Ama sıradan bir ev, ofis kullanızısı, öğrencilerin iPad 10. nesil ve üstünü, iPad Air 5 alması sırf “elma” logosu için olmamalı. Evet, Apple donanım ve yazılım uyumluluğu ve app optimizaysyonunda çok iyi. Ama kısıtlamalar, eski teknolojilerde (IPS ekran, en boy oranı, birinci nesil kalem, ekran yenileme oranı vb.) diretmesi de anlamsız. Normal değerinden iki kat paraya satılması ve pahalı ürün aldığımız için ayrıcalıklı ve havalı olduğumuzu düşünmemiz ise ayrı bir konu.

Walter Isaacson’ın Jobs biyografisini okuduktan sonra Apple’ın şirket ve ürün mantığını anlamak kolaylaşıyor. Onlarca yenilik, çığır açan keşiflerin mucidinin de yine en kötü deneyimlerin ve tüketici aleyhinde değişikliklerin de mucidi de her zaman Apple olduğu kesin. Bu ayrı bir konu.

Yorumlar

WORDPRESS: 0