Tanrıların Alaca Karanlığı Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıMitoloji Gizem

Tanrıların Alaca Karanlığı Özeti İncelemesi

Yeryüzüne ateş saçan arabaları ile inen tanrıların son kalıntıları.

Uzaylılarla Nasıl İletişim Kurulur?
Dünya Dışı Varlıklar ve Eski Çağlarda Uzaylı Teknolojisi
Uzaylılar Bilim Adamları Soruyor Orada Kimse Var mı?

Tanrıların Alaca Karanlığı Özeti İncelemesi. Erich von Daniken bu kitabında birbirinden bağımsız kültürlerin bıraktıkları yapıtları inceliyor. Bu yapıtların hepsinin ortak noktası inanılmaz derecede bilim ve astronomi, mimari bilgi içermesidir. Daniken yazdığı onlarca kitabında insanın evrende yalnız olmadığını söyler. Henüz kozmik bir bilinç kazanamadık. Hâlâ dünya insanıyız. Ne zaman dünyanın dışına çıkar ve bütün hayvani tarafımızı ve ölümlü bedenlerimizi dünyada bırakırsak o zaman kozmik bir varlık olacağız. Şimdi kitabın özetine ve incelememe geçiyorum.

Tanrıların Alaca Karanlığı Özeti

Yazar Daniken, dünya yüzünde kalan eski uygarlıkların son kalıntılarını inceliyor. Bu kalıntılarda keşfettiği şey yüksek bilim ve astronomi bilgisidir. İnsanlığın en eski kutsal kitaplarında, mitlerinde, eski metinlerin hepsinde bir gizem vardır. Bu kitapta yazar yeryüzündeki tarihi yapıtları inceliyor, bu yapıtların hepsi yüksek teknolojiyi gösteriyor. Bu yapıların çoğu insanların tanrılardan görüp yaptıkları yapılardır. Tarih öncesi yazıtlarda adı geçen gökyüzünden gelen tanrılar insana bilgiyi ve yaşamın sırlarını verir. Bu yapıların asıl amacı aslında gökyüzüne bakarak tanrıların tekrar gelecekleri zamanı hesaplamak, onlara yakın olmaktır.

Tanrıların Alaca Karanlığı Özeti İncelemesi
Tanrıların Alaca Karanlığı

Piramit metinleri, Mayaların Kodeks kitapları içerdikleri bilgilerle uzaydan göksel arabaları ile gelen tanrıları gösterir. Popol Vuh gibi kutsal kitaplarda da güneş sistemi eksiksiz tarif edilir. Yeryüzüne inen tanrıların insanı balçıktan kendilerine ibadet, yani çalışma için yaratıldığından bahseder. Puma Punku ve Tiwanaku Güneş Kapısı gibi yapıların yüksek teknoloji ile yapılacağı kitabın ilk bölümünde anlatılıyor. Bu yapılar ise gökyüzü ile astronomi ile alakalıdır. Pachamama heykellerini de yapanların göksel varlıkların olduğuna dair tatmin edici belgeler kitapta var.

Tanrıların Alaca Karanlığı Özeti İncelemesi
Tanrıların Alaca Karanlığı

Kitap Yorumum ve İncelemem

Tanrıların Alaca Karanlığı, yazarın diğer kitapları ile bağlantılıdır. Tanrıların Kalıntıları, Tanrıların Yolculuğu, Tanrıların Arabaları kitaplarında anlatılanlar genelde benzer konulardır. Bazen yazarın tekrara düştüğünü gördüm. Bu konuda yazılan bütün kitapların ortak noktası evrende yalnız değiliz. Kozmik düzen içerisinde bir yerimiz var. Dünya insanı ilkel zamanlarda “gökyüzünden ateş saçan arabaları” ile geldiler. İnsana bilgiyi ve bilimi öğrettiler. İnsanın varoluş nedeni işte bu göksel tanrılardır.

Bütün antik çağ metinleri bütün mitler ve kültürlerde bu mesaj vardır. İnsanın yaratılması, varlığı eski uygarlıklarda hep aynı şekilde anlatılır. Aslında önemli olan bu tip bilgiye inanmak ya da küçümsemek değildir. Önemli olan tutucu ve tartışmaya kapattığımız düşüncelerimizi tartışmaya açmaktır. İnsan henüz kozmik bir varlık değildir. Değişimin en büyük ve birinci gerekliliği vahşilikten kurtulmak ve sabit düşünceleri bırakmaktır. 

Yorumlar

WORDPRESS: 0