Tanrıların Yolculuğu Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıMitoloji Gizem

Tanrıların Yolculuğu Özeti İncelemesi

Daniken bu kitabında dünya dışından yere inen tanrıların bıraktıkları etkilerin ve teknolojilerin izini sürüyor

Tanrıların Arabaları Kitap Özeti İncelemesi Konusu
Tarih Yanılıyor Erich von Daniken Kitap Özeti İncelemesi
Tanrıların Kalıntıları Kitap Özeti İncelemesi

Tanrıların Yolculuğu Özeti İncelemesi. Erich von Daniken’in okuduğum beşinci kitabı. Okuduğum kitapları arasında diğerlerinden farklı araştırmaların olduğu tek tikap. Yazar kitaplarında az da olsa aynı konuları inceliyor, biraz tekrara düşüyor diyebilirim. Dünyadışı varlıklar, uzaylı tanrılar ve gizemli yapılar denilince ilk akla gelen yazar Daniken’dir. En ünlü kitabı Tanrıların Arabaları’nda uzaylı tanrılar dünyaya inip, insanla iletişime geçer.

Uzaylı atalarımız Homo Sapiens olmamızdaki en büyük katkıyı sağlarlar. Uzaylı tabiri çoğumuza komik, ciddiyetsiz, saçma hatta paronoyakça geliyor. Ama yazar ciddiyetle dünyadışı teknolojilerin ve varlıkların izlerini sürüyor. Aslında bu konu çok ciddidir. İnsanlık bilimde, teknolojide, kendini ve evreni anlamada daha başlangıç çizgisindedir. Binlerce yıldır yaptığımız tek şey birbirimizle savaşmaktan başka bir şey değildir.

Tanrıların Yolculuğu Özeti İncelemesi
Erich von Daniken Tanrıların Yolculuğu

Tanrıların Yolculuğu Özeti

Dünyada antik çağlardan kalma nesneler, yapıtlar, resimler, kitaplar bize neyi anlatmak istiyor? İnsanlığın geçmişi büyük sırlarla doludur.  Kitabın ilk bölümü Argonautica üzerinedir. Argonotların, Altın Post! u almak için çıktıkları yolculuk anlatılır. Argonautica Yunan mitolojisinin en bilindik öykülerindendir. Kitapta buradaki canavarlar, ilginç nesneler, adı geçen tanrılar incelenir. İlginç robot savaşçılar, robot hayvanlar, deniz araçları mitolojik bir şekilde anlatılmıştır. Yazar tanrıların kullandıkları teknolojilerin ipuçlarını okuruna verir. Atlantisin sırrı ve gerçekliği hakkında da kitabın son kısımlarında bilgiler okurunu bekliyor.

Kitapta Piri Reis’in haritası da incelenir. Piri Reis’in haritası bilindiği gibi uzaydan yani dünya yörüngesindedn çekilmiştir. Bunu artık her aratştırmacı kabul ediyor. Bu haritayı Piri Reis’e Süleyman Peygamberin verdiği söylenir. Ancak üzerinde ilginç şekiller ve resimler olan harita çok gizemlidir. Haritada dönemde henüz geşfedilmeyen yerler çizilmiştir.

Güney kutpunun henüz buzullarla kaplı olmadan önceki dağları bile haritada çizilmiştir. Harita açısına bakılınca da harita kuşkuya yer vermeyen bir gerçeklikle uzaydan çekilmiştir. Bu harita aslında yeryüzüne inen uzaylı tanrıların haritasından çizilmiştir. Piri Reis bu haritayı böyle birilerinden almış olabilir mi? Yine kitapta antik çağ yapılarının gizeminden ve uzay istasyonu olabilecek yerlerden bahsedilir.

Tanrıların Yolculuğu İnceleme ve Yorumu

Erich von Daniken gibi araştırmacı yazarlar insanın evrende yalnız olmadığını her fırsattta yazaıyorlar. Daniken, bir zamanlar bizim ilkel atalarımızı ziyaret eden uzaylu astronot tanrılardan bahseder. Gerçekten de insanın geçmişinde büyük sırlar vardır. İster dinler tarihi olsun, ister mitoloji, ister arkeolojik keşifler olsun bize bir zamanlar dünyada üstün teknolojinin bulunduğunu gösteriyor.

Özellikle dinlerin ve inanışların temelinin ve içeriğinin tek tanrılı dinlerin binlerce yıl öncesine dayanması gibi… Bütün antik kültürler, bütün mitolojiler, antik topluluklar gökyüzünden yere inenlerden bahseder. Bunlar basit öyküler ve fanteziler de değildir. Özellikle dinleirn temeli ve insanın varolma nedeni Rigveda’da da, Popol Vuh’ta da, Babil Yaratılış Destanın’da da aynıdır. Tek tanrılı dinlerin ilham kaynağı antik inanışlardan başka bir şey de dğildir.

Yorumlar

WORDPRESS: 0