Tarih Yanılıyor Erich von Daniken Kitap Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıMitoloji Gizem

Tarih Yanılıyor Erich von Daniken Kitap Özeti İncelemesi

Bu iddialar doğruysa bambaşka bir dünyada yaşıyoruz. Şimdiye kadar anlatılanların hepsi de büyük bir yanılgıdan ibaretti

Tanrıların Alaca Karanlığı Özeti İncelemesi
Tanrıların Arabaları Kitap Özeti İncelemesi Konusu
Tanrıların Kalıntıları Kitap Özeti İncelemesi

Tarih Yanılıyor Erich von Daniken Kitap Özeti İncelemesi. Tam adı Erich Anton Paul von Däniken olan yazarın en bilindik eseri 1968 yılında yazılan Tanrıların Arabaları kitabıdır. Dünya dışı yaşam denilince aklıma ilk gelen yazarlardan biridir. 1935 yılında doğan yazarın bütün kitapları ilgi çekicidir. Daniken, bir gezgin gibi sürekli gezmiştir. Bir zamanlar yeryüzünde yaşayan yüksek teknolojiye sahip varlıklar yaşardı. Bu varlıklar uçan arabaları ile gökten inmişlerdi. Gelişmiş astronomi ve tarım bilgileri vardı. Yeryüzünden alacaklarını alıp tekrar gökyüzüne yükseldiler. Kitapta yazar ilginç iddialarda bulunuyor. Daha fazla benzer kitap için buraya dokunabilirsin.

Tarih Yanılıyor Erich von Daniken Kitap Özeti

Tarih Yanılıyor Erich von Daniken Kitap Özeti İncelemesi
Tarih Yanılıyor

Kitabın ilk bölümünde Popol Vuh, Peygamber Enok’un Kitabı ve Voynich El Yazması kitaplarını inceliyor. Yazar, ilk iki kitabın günümüzdeki kutsal kitaplarla olan benzerliği üzerine duruyor. Ayrıca her iki kitapta da ister istemez göksel tanrıların izlerini buluyoruz. Bütün antik çağ uygarlıkları ve bu çağların kalıntıları bize gökyüzünü işaret ediyor. Gökten ateş saçan arabaları inen astronotlar insanın hem tanrısı hem de öğretmeni oluyor. Mevcut tek tanrılı dinlerde de bu etkiler görünüyor.

Peygamber Enok, uzay aracına benzer bir araç tanımlıyo ve bu araçla gök yüzüne tanrının katına yükseliyor. Enok, orada 100 kadar kitap yazıyor ve tanrıların öğrettikleri ile yeryüzüne iniyor. Voynich el yazması ise hangi dilde yazıldığı bilinmediği gibi içindeki bitki resimleri de dünyada olmayan türdedir. Astronomi ve bitkilerle ilgili bilgiler olan bu kitap hakkında yazar ilginç bir iddia ortaya atıyor.

Tarih Yanılıyor Erich von Daniken Kitap Özeti İncelemesi
Tarih Yanılıyor Erich von Daniken

Dünyanın değişik yerlerindeki antik kalıntıların incelenmesi de ikinci bölümdedir. Bu bölümde incelenen kalıntılar tarihin yönünü değiştirecek türde. O nedenle kitabın adı Tarih Yanılıyor’dur. Nazca çölündeki gizemli yer şekilleri üzerine duran yazar buraların aslında birer uzay mekiği iniş alanları olabileceğinden bahsediyor. Yine yüzlerce resim, tablet ve eşyayı inceleyen yazar dünyada bir zamanlar çok gizemli işlerin döndüğünü anlatıyor.

Kitap İncelemem ve Yorumum

Ben de yazarın yazdıklarına katılıyorum. Eski medeniyetleri yani Sümer, Bail, Mısır, Maya, Hint, Inka, Pers,, Türk mitolojileri ve antik çağlardaki medeniyetlerin hepsi bize dünyada biz zamanlar tuhaf şeylerin olduğunu gösteriyor. Yani gök ile dünya dışı ile bir bağlantımız var. Bu bağlantıyı binlerce yıl saklayan ve koruyan çok az insan ve medeniyet de yeni dünyanın barbar kâşifleri tarafından talan edilince geriye pek bir şey kalmadı. Tabii ki bu konuları araştıranlar kadar doğruluk payı olduğunu düşünenler de günümüzde “deli” muamelesi görüyor. Ama tek bir düşünceye, inanışa sabitlenip kalmak insana aydınlığı getirmeyecektir. Yine araştırınca anlıyoruz ki mevcut inançların kökenini bu antik inanışlar oluşturuyor.

Yorumlar

WORDPRESS: 0