The Platform Filmin Sonunda Ne Oluyor?

Ana SayfaFilm Dizi

The Platform Filmin Sonunda Ne Oluyor?

The Platform Netflix orijinal filmi. Film sosyal eşitsizliği, dünya kaynaklarının nasıl adaletsizce dağıtılıp talan edilip belirli bir burjuva kesminin elinde olduğunu sert bir tarda eleştiriyor.

Ragnarok ve Thor’un Devlerle Savaşı Netflix Dizisi
Ozark Heyecan Dolu Netflix Dizisi (Tavsiye Edilir)
Gözlerinin Ardında Netflix Mini Dizi İnceleme Konusu

The Platform filmin sonunda ne oluyor? Fimi izleyen hekes bunu soruyor. Bana da bu soruyu soranlar oldu. “Bana film tavsiyesi söylesene, bana bir film tavsiyesinde bulun” diyen herkese The Platform var onu izle diyorum. Tabii ki her izleyen “filmin sonunda ne oluyor?” diye sormadan edemiyor ban aiki seçenek var. Biri zayıf diğeri ise filmin mantığına göre olması gereken güçlü sonuç. Hadi filmi izlemediysen izle! İzlediysen aşağıya doğru platformu (pardon sayfayı olacaktı) kaydır bakalım. Daha fazla film için buraya dokunun.

The Platfom Netflix Filminin Konusu

The Platform aslında gerçek dünyamızdaki sosyal adaletsizliği konu ediniyor. Herkese yetecek dünya kaynaklarının nasıl en tepedeki zengin ya da burjuva diye tarif edilen elitler topluluğunca talan edildiğini acı bir şekilde gözler önüne seriyor. The Platform, korku, gerilim, gizem ve bilim kurgu türünde bir film.

The Platform Netflix

Goreg, kendi istediği ile katıldığı platformda ilk olarak 48. seviyede uyanır. Yanındaki tuhaf ihtiyar platformun nasıl işlediğini anlatır. Her gün seviye 0’dan en dipteki seviyeye kadar inen yemek dolu platformdan yemek yiyerek yaşamlarını sürdürmek zorundadırlar. Fakat üst seviyedekiler, fazla fazla yedikleri, israf edip talan ettikleri yiyeceklerin alt seviyedekilere ulaşmasıyla ilgilenmezler. Platfom’da herkesin bir amacı vardır en üst seviyeye çıkmak. En üsttekiler asla alt seviyedekileri düşünmez.

Fakat platform’da bir şeyi değiştirmek isteyen Goreng, yaşlı Trimagasi ile birlikte en alt seviyelerde uyanınca açlıkla karşı karşıya kalırlar. 57. seviye sonrasına sadece boş tabaklar ulaşır. Bir plan yapıp, platformdaki bütün herkesi doyurmak için gıdayı eşit dağıtmaya karar verirler.

The Platform Konusu

The Platform’un Sonunda Ne Oluyor?

Bu sorunun aslında iki cevabı var. Ben ikinci cevabın daha uygun olduğunu düşünüyorum.

1. cevap şu şekilde: İhtiyar zaten çılgın kadın tarafından öldürülmüştü. 333. seviyede saklanan kızı bulan Goreng, açlıktan bilincini yitirip hayal görmeye başlar. Yaşlı Trimagasi ile ilgili sanrılar görmeye başlar. Aslında hepsi ölmüştür.

2. cevap ise The Platfom filminin ruhuna uygun olarak diyebiliriz ki aslında her şey bir oyundu. Yaşlı adam hiç ölmemişti. Goreg adeta bir sınavdan geçiyordu. Sosyal adaletsizliği aşmak için en tepeye çıkıp oradan adalet dağıtmak belki de olanaksızdı. Sosyal adaleti dağlamak ve dünya kaynaklarını ortak olarak adil bir biçimde paylaşmak için en dipe, en fakir en muhtaç olanlara gidip onları kurtarmak gerekiyordu. Film belki de bunu anlatıyor. Platformdaki herkesin asıl amacı en tepeye çıkmaktı yani sosyal tababakanın en tepesine çıkıp israfa devam etmekti. Oysa Gerog değişimi en alttan başlatmak ve en tepeye bir mesaj göndermek istedi ve başardı. Platformdan çıkış en tepede değil en aşağıdaydı.

Film puanlaması IMDb

7.8
TOPLAM PUAN
Screenplay: 7
Görüntü: 8
Oyunculuk: 8
Akıcılık: 8
Film 8The Platform Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0