Time Mini Dizi İncelemesi  Konusu Oyuncuları  2021

Ana SayfaFilm Dizi

Time Mini Dizi İncelemesi Konusu Oyuncuları 2021

BBC mini dizisi. Adalet, suç, suça göz yumma, bağışlama temalı izlenilesi bir yapım

Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üstüne Kitap Konusu
Dava Franz Kafka Kitap Özeti İncelemesi Yorumu Konusu
Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor Kitap Özeti İncelemesi

Time Mini Dizi İncelemesi Konusu Oyuncuları 2021. Uzun zamandır herhangi bir dizi ya da film hakkında bir şeyler yazmadım. Artık izlemeye-değer bir şeyler bulamıyorum. Biliyorum ki izlemediğim çok idi yapımlar hâlâ var. Galiba bu ara okumaya çok vakit ayırıyorum. Popüler kültürün önümüze getirdiği kitaplar, diziler, filmler çoğunlukla yapımcısına ya da yazarına para kazandırırken bize bir şey kazandırmıyor. Bu mini dizi BBC yapımı. BBC, HBO (Amerika) çok iyi diziler yapıyor, bunu biliyoruz zaten. Avrupa dizileri ya da filmleri genel olarak çok kaliteli oluyor. Bizim televizyon kanallarında yayınlanan üç saatten fazla süren diziler çok anlamsız. Şimdi film hakkında yazma zamanı.

Time 2021 Mini Dizi İncelemesi Konusu

Time, hapishane temalı bir mini dizidir. Dizi üç bölümden oluşuyor. Dizinin bölümleri epeyce uzun, benim gibi bölümleri ikiye bölerek izleyebilirsiniz. Dizi tutuklu ve mahkumları taşıyan çok gürültülü bir aracın içinde başlıyor. 50 yaşının epeyce üzerinde öğretmenlik yapan Mark Cobden birini kazara öldürür. Alkol bağımlısı Mark, bir akşam bardan eve dönerken bir adama çarparak ölümüne neden olmak suçundan hüküm giyer. Hapishane yaşamı boyunca tek işi öğretmek olan bu adama uygun bir yer değildir. Bir yandan yaşadığı pişmanlık, bir yandan kabuslarına giren o gece vardır. Hapiste değişik arkadaşlar edinir.

Hapiste uyuşturucu ve yasa dışı işler de dönmektedir. Jackson Cones adındaki bu mahkum gardiyan Eric Mc Nallı’yi avucunun içine alır. Yirmi yıllık mesleğinde kanunlara uyan, uyarı ile almayan gardiyanın oğlu da başka bir hapishanede mahkumdur. Jackson Cones, gardiyanı oğluyla tehdit edince Eric hapishaneye uyuşturucu, telefon taşımaya başlar. Her şeyi oğlu için yapmaktadır. Öğretmen bir yandan hapishanedeki şiddet ve Jackson Cones’ın kanunsuz teklifleri ile uğraşırken diğer yandan da çok iyi dostluklar kurar. Genelde cinayetten yatan diğer arkadaşlarının hiç biri isteyerek ve gönül rahatlığı ile cinayet işlememişlerdir. Herkes ayrı bir mücadelenin içindedir. Bu mini dizide hapishanelerin ve adaletin içler acısı haline farklı bir bakış açısını izleyeceksiniz.

Time Mini Dizi İncelemesi  Konusu Oyuncuları  2021
Time Mini Dizi BBC

İncelemem Yorumum ve Oyuncular

Dizinin iki bilindik usta oyuncusu var bunlardan biri Stephen Graham diğeri de Sean Beam’dır. Oyunculuk, ve oyuncuların duyguları yansıtması olağanüstü etkiyici diyebilirim. Senaryo, oyuncuların vücut dilleri ile adeta canlanıyor. Dizine ilk göze çarpan hukuk siteminin adaletli olmadığıdır. Hukuk metinlerini bir kutsal metin gibi uygulayan ve yazanlar adaleti sağlamada genelde başarısızdır. Dizide kanunlar, hukuk, adalet, artık nasıl derseniz, Eric’in oğlunu korumaktan acizdir. Ceza verirken önlerindeki kanun maddelerini uygulayan İngiliz yargıçları sadece oğlunu korumaya çalışan bir babayı yargılarlar. Bu öyküde kanunların koruyamadığı bir evladı babası korumuş ve her türlü cezaya tazı olmuştur. Hukuk çoğunlukla adalet getirmez. Güçsüz ise her zaman hukuk metinlerinin altında ezilmeye mâhkumdur.

Time Mini Dizi İncelemesi  Konusu Oyuncuları  2021
Time 2021 Mini Dizi BBC

Öğretmen ise geçmişi için çok pişmandır. Evet, birini öldürmüştür ama bu pişmanlık ile ömür boyu yaşayacaktır. Katil damgası, içki bağımlısı damgası ile yaşamının geri kalanında yaşayan bir ölü gibi gezecektir. Cezaevinin kilisesinde, gençlere verdikleri suçtan uzak durma konuşmalarında hep pişmanlık vardır. Her katil, maktulle birlikte ölür. Öğretmenimiz kendini, öldürdüğü adamın karsına affettiremez. Ama kadın onu dinler, öğretmenin acılarının kendisininkine benzer olduğunu görür. İflah olmayan suç makineleri ise ceza evinde bile suç işlemeye devam ederler. Onlar ne iflah olurlar ne de pişmanlık duyarlar. Gerçekten suç karakterinde yazılı olan birini hapishane ıslah edebilir mi? Bir anda istemeden, sonunda pişman olacak ve asla suç işlemeyecek birini ıslah eden onu bir yere tıkmadan mı kaynaklanır? Time izlediğinize değecek bir mini dizi, bundan emin olabilesiniz. Çok uzun yazıların okunma oranı düşük olduğundan konuyu burada noktalıyorum.

İzlemeye değecek daha fazla dizi ve film için buraya dokunun

Dizi puanlamam ayrıca bakınız IMDb

7.4
TOPLAM PUAN
Oyunculuk: 7
Görüntü: 7
Akıcılık: 7
Senaryo: 8
Etkileyicilik: 8
Time, izlemeye değer BBC mini dizisi

Yorumlar

WORDPRESS: 0