Tom Sawyer’ın Maceraları Özeti İncelemesi Konusu

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Tom Sawyer’ın Maceraları Özeti İncelemesi Konusu

Teyzesi ile birlikte yaşayan, anne babası ölmüş olan Tom oldukça yaramaz bir çocuktur. Her taşın altından çıkar. Aslında Tom yaramaz olmasına rağmen iyi yürekli, dürüst ve mert bir çocuktur.

Mutlu Prens Oscar Wilde Kitap Özeti Konusu İncelemesi
Oliver Twist Charles Dickens Kitap Özeti İncelemesi
Ay’a Yolculuk Jules Verne Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Tom Sawyer’ın Maceraları Özeti İncelemesi Konusu. Çocuk kitapları ya da çocuk roanları denildiği zaman akla gelen kitaplardandır. Mark Twain, 1835-1910 yılları arasında yaşamıştır. Muhabirlik, matbaa işçiliği gibi çeşitli işlerde çalışır. Amerikan edebiyatı için önemli bir yapıt olan Tom Sawyer’ın Maceraları’ndan önce 1884 yılında Huckleberry Finn’in maceraları vardır.

Kitaplar bilgeliğin ve aydınlığın tek kaynağıdır. Yüzlerce kitap incelemesi, yorumu, özetine ulaşmak için site menüsüne bakabilirsiniz. Yukarıdaki hızlı düğmeler sizi temel kategorilere götürecek. Sitede içerik üretmek isterseniz kırmızı düğmeye dokunun.

Tom Sawyer'ın Maceraları Özeti İncelemesi Konusu
Mark Twain Tom Sawyer’ın Maceraları

Tom Sawyer’ın Maceraları Özeti İncelemesi Konusu

Teyzesi ile birlikte yaşayan, anne babası ölmüş olan Tom oldukça yaramaz bir çocuktur. Her taşın altından çıkar. Aslında Tom yaramaz olmasına rağmen iyi yürekli, dürüst ve mert bir çocuktur. Teyzesini sürekli kandırır. Verilen işleri hallederken uyanıklık yapmayı sever. Sürekli kavga eder, derslerden kaçar. Bütün maceraları arasında kız arkadaşını da etkilemek için elinden geleni yapacaktır.

Maceradan maceraya atılan Tom üç kafadan arkadaşı ile korsancılık oynamak için ortadan kaybolmaları ve günlerce kasabaya gelmemeleri olay olur. Herkes onların öldüğünü düşünürken çıkagelirler. Yine üç arkadaş hazine peşinde peşinde koşarken günlerce kaybolurlar. Bu olay da yaşadığı büyük maceralar arasındadır. Diğeri ise bir cinayeti aydınlatmaları ve mahkemede tanıklık etmeleridir. Bu olayla kahraman olurlar.

Tom Sawyer'ın Maceraları Özeti İncelemesi Konusu
Tom Sawyer’ın Maceraları

Romanda Amerikalıların, kıtanın asıl sahibi kızıl derililere bakış açısı oldukça ırkçıdır. Yine Tom ve arkadaşının maceraları çoğunlukla şiddet içerir. Özellikle yol kesici, haraç toplayıcı, korsan olmayı isteyen ve bu yolda ilerleyen Tom ve arkadaşlarının durumu okur için hoş olmayacaktır.

Mark Twain, bu maceraları hatta olağanüstü ve imkansız maceraları ve iflah olmaz karakterleri kendi çocukluğundan esinlenerek yazar. Büyükleri eğlendiren, çocukları da eğitip disipline sokacak şekilde romanı kurgular. Fakat uzun maceralar okur için tam metni okumayı biraz olsun zorlaştırabilir.

Sayfa sayısı: 264 Okuma süresi: 10 saat Yayıncı: İş Bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0