Transhümanist Devrim Luc Ferry Kitap Konusu İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

Transhümanist Devrim Luc Ferry Kitap Konusu İncelemesi

Transhümanizm kısaca insanın yükseltilmesi, versiyon atlatılmasıdır. Bilindik tıbbın uygulamaları ve tedavileri dışında

Transhümanizm ve Posthümanizm Nedir? Ölümsüzük mümkün mü?
Transhümanizm Nedir?
İnsanlık 2.0 Ray Kurzweil Kitap İncelemesi Özeti

Transhümanist Devrim Luc Ferry Kitap Konusu İncelemesi. Transhümanizm nedir? nanoteknoloji, biyoteknoloji, yapay zeka, informatik gibi teknolojiler gelişirken insan, bildiğimiz anlamda insan olarak kalmaya devam edecek mi?

Transhümanist Devrim Luc Ferry Kitap Konusu İncelemesi

Transhümanizm, tıp ilerledikçe, genetik alanındaki çalışmalar arttıkça daha heyecanlı bir biçinde ilerlemeye devam ediyor. Kitapta başta Google olmak üzere teknoloji devlerinin transhümanizm ve insan sonrası (postuhümanizm) için yaptığı çalışmalar da anlatılıyor.

Transhümanist Devrim Luc Ferry Kitap Konusu İncelemesi
Transhümanist Devrim Luc Ferry

Sadece biyohack değil, yeni DNA kesme ve birleştirme yöntemleri ile insanı yükseltme ve bir üst versiyona taşıma da tartışılıyor. Sadece sorun insanı yükseltmek değil, etik, hukuki, toplumsal alanda da ortaya çıkacak her türlü sorun için sorulan felsefi soruların cevaplanması gerekiyor.

Kitap, günümüzde insanların, nesnelerin hatta toplu taşıma araçlarının, Uber gibi paylaşımların dünyanın ekonomik sisteminin geleneksel çalışmasına karşı çıktığını ve bu durumun insanı yükseltmeyle devam edeceğini söylerken bunun ekonomik tarafı da inceleniyor. Geleceğin insanının tek sorunu ölüm mü olacak? İnsan yaşamını yüzlece yıl daha uzatmak ya da sonsuza dek (!) yaşamak mümkün olsa buna dünya ekonomisi nasıl dayanır? Çok uzun yaşamak insan ırkı için bir felaket getirebilir mi?

Transhümanizm nedir?

Transhümanizm kısaca insanın yükseltilmesi, versiyon atlatılmasıdır. Bilindik tıbbın uygulamaları ve tedavileri dışında amaç iyileştirmek değil sorunu tamamen kökten çözecek bir yükseltme ile mümkün olacaktır. Bu yükseltme ilk etapta genetik mühendisliği ile olacaktır. Daha sonra yapay zeka, nanoteknolojiler ile insan bilinci ve varlığının da yükseltilmesi ve insanın bir posthuman olması hedeflenir.

4.0
TOPLAM PUAN
Genel Puanlama
Transhümanist Devrim Luc Ferry Kitabı

Yorumlar

WORDPRESS: 0