Transhümanizm ve Posthümanizm Nedir? Ölümsüzük mümkün mü?

Ana SayfaBilim

Transhümanizm ve Posthümanizm Nedir? Ölümsüzük mümkün mü?

Ölümlü ve biyolojik bedeninin sınırlarını aşamaya çalışan insan çareyi kendini "hack"leyerek bulabilir mi? Kendini modifiye eden insan, tanrılığını ilan ederek bütün türlerin üstünde olduğunu mu ilan edecek?

Yaşam 3.0 Max Tegmark Kitap Özeti İncelemesi
Posthümanizm, Kuram Kavram Bilim-Kurgu Kitap İncelemesi
Teknolojik Tekillik (Singularity) Nedir?

Transhümanizm ve Posthümanizm Nedir? Ölümsüzlük

mümkün mü? Yapay zeka ve insan sonrası, insanın evrimi, bilinçli makineler tabii ki teknolojik tekillik hem transhümanizm hem de posthümanizm konusu. İnsanın bilincini makinelere kopyalaması ya da yarı biyolojik yarı sentetik bir tür olmasını da ötesi var. İnsan vücudu olmayan bir yazılım gibi kendini istediği vücuda, bilgisayar sistemine aktarabilir mi? Ya da daha soyut bir varlığa everilebilir mi? İnsan sonrası bir varlık artık insan olmayacak ve yeni bir tür ama en önemlisi insanın “tanrı insan” olması ve galaksiye dağılması gerçek midir? Transhuman nesıl bir şey olacak derken posthumanizmin itirazları olacak.

Transhümanizm ve Posthümanizm Nedir? Ölümsüzük mümkün mü?

Burada insanın geleceği, teknoloji ve yapay zeka ile birlikte insanın gelecekte evrileceği yeni varlık için iki seçeneğe bakacağız. İnsan sonrası ve teknolojik tekillik insanın biyolojik bedeninin dışına çıkacağını söylemekte. Bilinç transferi, bedensiz bir varlık ya da kendini bedensiz bir biçinde sadece bilinç olarak update eden bir yeni tür mü olacağız? Posthümanizm insanı evrenin merkezine koymaz, transhümanizm ise sadece insan odaklıdır. Şimdi bu kavramalara çok kıza dğeinelim.

Posthümanizm Nedir?

Posthümanizm kavramı ile ilgili çok fazla içerik ya da kitap yoktur. İyibeyin.com’um meraklı popüler yazarı olarak Türkçe bir kitap ve neredeyse dilimizdeki tek kaynak kitapla başlayacağım. “Posthümanizm: Kavram, Kuram, Bilim-Kurgu Başak Ağın” posthuman kavramına değiniyor. Posthuman, transhumanizmin yaptığı gibi kendini her şeyin efendisi, doğayı da bir hizmetçi olarak görmeyecek. Doğaya ve evrene aşkın bir varlık olmak yerine insanın kendini doğanın bir parçası olarak geliştirmesi söz konusu. Tabii ki bunu pratikte nasıl yapacağı bilinmiyor.

Transhümanizm Nedir? Yapay Zeka, Ölümsüzlük Tekillik
Transhümanizm ve Teknolojik Tekillik

Transhümanizm nedir?

Ölümlü ve biyolojik bedeninin sınırlarını aşamaya çalışan insan çareyi kendini “hack”leyerek bulabilir mi? Kendini modifiye eden insan, tanrılığını ilan ederek bütün türlerin üstünde olduğunu mu ilan edecek? İnsan her şeyi kendine hizmetçi ve araç olarak görüp sonunda, biyolojik bedenini de aşacak ve evrensel bir tür mü olacak? Günümüzde insan kendini modifiye etmeye, bedenine yeni parçalar takmaya başladı. Yapay zeka ile insan zihnini ya da bilincini sürekli olarak yeni konaklara taşıyacak ve sonunda bir yazılım ya da daha soyut bir varlık gibi mi olacak? Bunların hepsi insana deli saçması gibi gelse de transhümanizm de posthümanizm de bir yerde birleşiyor insan kendini aşacak.

Transhümanizm Nedir? Yapay Zeka, Ölümsüzlük Tekillik
Transhümanizm İnsan ve Ölümsüzlük

Ölümsüzlük ve Bilinç Transferi Mümkün mü?

Google ölümsüzlük çalışmalarına çoktan başladı bile. Bilinç çalışmaları, bilincin ne olduğunu anlama çalışmaları hızla devam ediyor. “Tekno punk, biyo hack” gibi uygulamaları yapan tarikat benzeri gruplar bedenlerini geliştirmek için deri altlarına elektronik aletler yerleştirmeye devam ediyor. Singuarity yani tekillik sonrası artık insan yeni bir türe yerini bırakacak olabilir mi?

Yapay zeka, bilinç, transhümanizm ve ölümsüzlük çalışmaları ile ilgili daha fazla ayrıntı için aşağıdaki düğmeyi kullanabilirsiniz.

Yorumlar

WORDPRESS: 0