Trois Couleurs Üç Renk Filmi Mavi Beyaz Kırmızı

Ana SayfaFilm Dizi

Trois Couleurs Üç Renk Filmi Mavi Beyaz Kırmızı

Aşk intikam, bağlılık üçlüsü arasında devam eden yaşamımızda neleri kaçırıyoruz?

Anna Karenina İncelemesi Kitap Özeti Konusu
Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat Özet İnceleme
Değişen Kafalar Bir Hint Efsanesi Kitap Özeti İncelemesi

Trois couleurs Üç Renk Filmi Mavi Beyaz Kırmızı. Film müziklerini Zbigniew Preisner’ın yaptığı Fransız film üçlemesi. Blue, Balance, Red olarak da geçen filmin yönetmeni Krzysztof Kieslowski’dir. 1993 ve 1994 yıllarında yapılan film üçlemes, Fransızca, Lehçe dillerinde. Aşk, tutku, intikam, pişmanlıklar üzerine bir kurgu. Film içlemesini ilk olarak yıllar önce izlemiştim. Aslında bu üçlemeyi Zbigniew Preisner dinlerken keçfetmiştim. Mükemmel yönetmek mükemmel besteci ile birlşince böyle bir başyapıt yapılmış.

Daha fazla film için buraya dokunun.

Trois couleurs Üç Renk Filmi Mavi Beyaz Kırmızı

Üçlemeyenin ilk filminden başlamak istiyorum İlk film Mavi, Blue İlk filmde karısını aldatan ünlü besteci trafik kazasında kızı ile birlikte ölüyor. Sağ kalan kadın kocasının kendini aldattığını öğreniyor. Kocasından intikam almak için ondan kalan her şeyi satıyor. Yarım kalan bestelerini yakıyor. Kocasından intikam için onu geç de olsa aldatıyor. Kocasının bestelerini de kendisi yaptuğından kocasının bütün başarısı aslında kadınındır. Zbigniew Preisner film müzikleri ile adeta drama izleyicinin içine işliyor. Eski yargıç ile Manş denizindeki fırtına da bu gizemlerden biridir.

Trois couleurs Üç Renk Filmi Mavi Beyaz Kırmızı

Trois couleurs Üç Renk Filmi

Beyaz, Blanc ise Fransa’da karısından boşanan ve elinden her şeyi karısı tarfından alınan Karol’un intikamı konu ediliyor. Tutkuyla sevdiği karısı onu boşar. Karol Polonya’ya, Fransa’da tanıştığı Mikolaj adındaki bir adamın bavulunda döner. Mikolaj, Karol’ı kendini öldürmesi için tutar. Ama Karol onu nyaşama döndürür. İşleri çok iyi giden Karol artık çok ünlü bir iş insanı olur ve eski karısından intikamını alacaktır.

Üçlemenin son filmi Kırmızı. Oturduğu sokaktaki insnaların telefon görüşmelerini dinleyen eski yargıç sokaktakilerin gizli sırlanı bilir. Bu sırada köpeğine çarpıp yaralayan Valentine ile tanışır. Yargıç’ın da bir ayrılık öyküsü ve aşk intikam arasında gidip gelen yalamı vardır. Valentine de sevgilisine gitmek için uzun bir vapur yolculuğu yapacaktır. Diğer yandan sokaktaki yeni yargıç Auguste’da sevilisi tarafından aldatılır. Bu hikaye eski yargıçın öyküsüne çok benzer.

Trois couleurs Üç Renk Filmi Mavi Beyaz Kırmızı

Trois couleurs Üç Renk

Kısa Yorumum

Film müzikleri ile film çekimleri birbirine çok uyumlu. Özellikle müzikler ile izleyicinin dramayı içinde hissetmemesi mümkün değil. Üçlemede bazı mantıksızlıklar var. Örneğin, Nikolaj’ın Karol’u bir bavula koyup uçakla Polonya’ya getirmesi gibi. Yine üçüncü filmde de ilginç doğaüstü olaylar oluyor. Gizem, dramaya biraz daha gerilim katıyor. Fakat üçlemenin genel işleyişi bu durumları görmezden gelmeme nedne oldu. Üçleme içinde şişe atan yaşlı kadın, ya da Julie’nin ikinci bölümde mahkeme salonunda saniyelik gözükmesi gibi güzel sahneler de var. Filmin sonunda ise . Evren herkesi yeniden son şansını tanıyacaktır.

Müzik sözü, orijinali Yunanca. Çeviri filmin altyazısından.

Eğer meleklerin diliyle konuşsam
Ama sevgim olmasa
Ses çıkaran bakırdan farkım olmaz
Eğer peygamberlikte bulunabilsem
Bütün sırları bilsem,
Her türlü bilgiye sahip olsam,
Eğer dağları yerinden oynatacak kadar
Büyük bir imanın olsa
Ama sevgim olmasa
Bir hiçim!
Sevgi sabırdır,
Sevgi şefkattir,
Sevgi her şeye dayanır,
Sevgi her şeye inanır.
Sevgi asla son bulmaz.
ama peygamberlikler ortadan kalkaca,
Diller sona erecek,
Bilgi ortadan kalkacak,
Peygamberlikler ortadan kalkacak,
Diller sona erecek,
Bilgi ortadan kalkacak,
İşte böylece kalıcı olan
İman, ümit ve sevgidir…
Bunların en üstün anı da
Sevgidir.

Filme puanım IMDb

8.0
TOPLAM PUAN
Konu: 8
Görüntü: 8
Oyunculuk: 8
Akıcılık: 7
Müzik: 9
Trois Couleurs Üç Renk: Aşk, tutku, intikam...

Yorumlar

WORDPRESS: 0