Üçüncü Şempanze Konusu, İncelemesi Yorumları

Ana SayfaKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

Üçüncü Şempanze Konusu, İncelemesi Yorumları

Genel olarak Üçüncü Şempanze kitabı insan türünün evrimsel tarihini diğer hayvan türleri olan ilşkisini, yaşayışını ele alıyor.

50 Soruda Evrim Kitap İncelemesi Konusu Özeti
Adem’den Önce Kitap İncelemesi Yorumu Özeti
Maymunlar Gezegeni Kitap Konusu Özeti ve Filmi

Üçüncü Şempanze Konusu, İncelemesi Yorumları. Tam adı Üçüncü Şempanze: İnsan Türünün Evrimi ve Geleceği olan 1992 yılında ilk baskısnı yapan Jared Diamond kitabı. Kitabın orijinal adı: The Third Chimpanzee: The Evolution and Future of the Human Animal olan ve yeni baskılarda yazarın üç kitabının da adı yazılı olduğu yapıt. O üç kitap ise şunlar: Tüfek, Mikrop ve Çelik, Çöküş, Yükseliş. Budara başlıktaki kitabın konusu, özeti yorumları var. Şunu da yazayım ki kitaplarda “falanca kitabın yazarı” adlı tanımların itici ce saçma olduğunu düşünüyorum.

Üçüncü Şempanze Konusu, İncelemesi Yorumları

İnsan şempanze midir? Kaç tür şempanze var? İnsanın adım adım evrimsel süreci ktabın giriş konları. Şimdi kitaba adını veren şempanze türleri eile devam ederlim.

Coğrafa Profesörü, biyocoğrafyacı yazar Jared Diamond’ın en eski ve ilk kitabı. Kitap adından da anlaşıldığı gibi insan türünü üçüncü bir maymun türü olarak tanımlar. Aynı ortak adadan evrimleşen ve birbirine genetik olarak en yakın üç şempanze türünden biri olan insanın nasıl diğer kuzenlerinden ayrıldığı ile kitap başlıyor. Şimdi hemen bu üç şempanzenin adını yazalım: Homo cinsine ait şempanzeler

Üçüncü Şempanze Konusu, İncelemesi Yorumları
Üçüncü Şempanze

Kaç tür şempanze vardır?

  1. Normal şempanze, Homo Troglodytes
  2. Bonobo, Homo Paniscus
  3. İnsan, Homo Sapiens

İlk bölümlerde insan ve şempanze arasındaki ve diğer şempanzeler arasındaki genetik farklar anlatılıyor. Şempanze ile %1.6 oranında farklılık konu ediliyor.

Üçüncü Şempanze Kitap Özeti ve İçeriği

Genel olarak Üçüncü Şempanze kitabı insan türünün evrimsel tarihini diğer hayvan türleri olan ilşkisini, yaşayışını ele alıyor. Özellikle evrimsel tarih açısından çok düzenli bir anlatıma sahip kitap, insan cinselliği üzerine de epeyce bir bilgi sunuyor. Diamond, bilim, sanat, müzik gibi insana özgü sandığımız özelliklerin hayvanlarda da olduğu fakat insanı tam olarak neyin farklı yaptığını ve neden baskın bir tür olduğunu tarihsel olarak ele alıyor.

Antropoloji, evrimsel biyoloji, biyocoğrafya, tarih, antropoloji bilim dallarından fatdalanan Diamond, insanın dünyaya nasıl dağıldığını, medeniyetlerini nasıl ve neyin üzerine kurduğunu, nasıl geliştiğini, dillerin kültürlerin nasıl hem ayrışıp hem kaynaştığını anlatıyor. İnsanın kökeni, tarihi, evrimi hakkındaki hâlâ en iyi kaynaklardan olan kitap meraklıları için kesinlikle okunacaklar listesine alınmalı.

İnsanın ve Diğer Şempanze Türlerinin Cinselliği

Kitabın ilk bölümlerinde insanın bir şempanze türü olarak cinselliği de konu ediliyor. Özellikle testislerin ve penisin boyutu, kadınlarda göğüsler, cinsel çekicilik gibi konular var. Penis boyutunun insnalarda neden gereksiz derecede büyük olduğu gibi ilginç bir başlık da var. Özellikle testis boyutu arttıkça gün içinde seks ve cinsel birleşme oranının da artması, en büyük testise sahip kuyruksuz şempanzelerin seks şanpiyonu olmasının yanında 15 gram testise sahip insan ikinci sırada.

Soykırımlar ve İnsanlığın Devamı

Kitapta soykırımlar ve insanın dünyaya dağılışı gibi konular d avar. Jared Diamond, 1915 olaylarını da bizim hoşlanmadığımız biçimde değerlendiriyor. Genel olarak bu bölümlerde insan türünün nasıl kendi kendini yok edtmeye istekliği olduğunu okuyacaksınız.

4.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Üçüncü Şempanze

Yorumlar

WORDPRESS: 0